ČADCA. Dlhé roky odchádzali turisti z najvyššej výhliadky nad Čadcou sklamaní. Po výstupe na vrch Briava (821 m.n.m), ktorý miestni volajú aj Husárik, ich na lúčke medzi stromami čakala len kamenná kaplnka. Výhľady v posledných rokoch zakrývali rýchlo rastúce listnáče, sadnúť sa dalo iba na zem.
V tomto roku ich však čaká úplne iné prírodné divadlo. Javornícky hrebeň nad Čadcou sa pochváli novou, 14 metrov vysokou dominantou, ktorá vzniká podľa dvanásť rokov starých náčrtov výtvarníka a architekta Stanislava Mikovčáka.
Výhľadom na všetky svetové strany, mesto Čadca, celé slovensko-česko-poľské pohraničie, Moravsko-Sliezske Beskydy, vrcholy Malej Fatry aj Turzovskú kotlinu, aj na hlavný Javornícky hrebeň, sa budú môcť v prípade priaznivého počasia pokochať turisti z novej rozhľadne, ktorá tu vyrastá.
Spojí históriu a modernu
Rozhľadňu si na kopci nad ossadou Husárikovci si ľudia priali roky. Snaha bola, no vždy na niečom stroskotala.

So stavbou začalo mesto v októbri minulého roka. Ak pôjde všetko ako má a počasie bude ústretové, pre verejnosť by mala byť sprístupnená po kolaudácii v máji (na prelome mája a júna?). Stavbári majú už hotové dve zo štyroch poschodí budúcej rozhľadne, nakoniec stavbu doplnia drevenými hranolmi, čím bude akoby pripomínať hradnú vežu.
Aj keď sa na malý priestor vedľa rozostavanej rozhľadne sotva zmestia dve autá robotníkov, žeriav a malá stavebná bunka na uskladnenie materiálu, často sa tam vyskytnú zvedavci na bicykloch, ktorých zaujíma, ako sa stavba vyvíja.

„Vo výstavbe rozhľadne pokračujeme podľa plánu, aj keď nás zima trochu pribrzdila, bolo treba počkať, kým zíde sneh a skončia mrazy. Jej otvorenie je naplánované ešte pred letnou sezónou. Projekt dbá na to, aby rozhľadňa zapadla do priestoru, malo to zmysel a hĺbku a nepopreli sme tradičnú ľudovú architektúru a rázovitosť regiónu Kysúc, kde bol vždy základným stavebným materiálom kameň a drevo,“ informoval primátor Čadce Matej Šimášek.
Úpravou prejde aj okolité prostredie, pribudne oddychový altánok s lavičkami, ohniskom a cyklostojanom. Po kolaudácii stavby chce Organizácia cestovného ruchu spoločne s turistami vyznačiť odbočky zo súčasných trás k rozhľadni. V deň otvorenia plánuje čadčianska radnica spoločne s turistickými klubmi zo širokého okolia zorganizovať aj výstup k tejto novej dominante mesta.
Ďalším cieľom bude oprava cesty na Husárik a vybudovanie kruhového náučného chodníka v tejto lokalite, ktorého súčasťou bude aj moderná výhliadka na panorámu s odpočívadlom. Tá prepojí tradičnú ľudovú a modernú architektúru, akceptuje aj požiadavky 21. storočia.

Mestu ju darovali držitelia prestížneho ocenenia CE-ZA-AR (Cena za architektúru za rok 2019), architekti Martin a Viktor Mikovčákovci.
Tradičnú architektúru rozhľadne vytvorenú Stanislavom Mikovčákom dopĺňajú jeho synovia, tiež architekti. Mestu darovali rozhľadňu, ktorá má byť prepojením tradičnej a modernej architektúry.
Svieža a zelená Čadca
Podľa slov primátora Čadce Mateja Šimáška projekt nie je len o vybudovaní rozhľadne. Siaha aj priamo do Čadce a skrášli jeho časti. Na verejných priestranstvách v meste budú inštalované aj sochy renomovaných slovenských aj miestnych umelcov, ktoré boli vytvorené počas sochárskeho sympózia koncom minulého roka.
„Pri takom veľkom investičnom a rozvojovom dlhu, aký Čadca má, musíme rozmýšľať koncepčne dopredu s výhľadom na dlhšie obdobie, aby projekty na skrášlenie mesta a jeho okolia na seba nadväzovali a zapadali do seba ako kúsky skladačky. Už teraz je schválený projekt obnovy židovského cintorína a revitalizácie vnútrobloku pri Kysuci. Zmení sa aj tvár sídliska Žarec, Martinkov potok a revitalizovať sa bude aj časť centrálnej mestskej zóny od námestia Slobody k Palárikovej dvorane,“ vysvetlil Matej Šimášek.
Spoločne s výsadbou novej vegetácie by mal byť nový pohľad na Čadcu zelenší a sviežejší.

Náklady na stavbu rozhľadne aj okolité úpravy predstavujú 350-tisíc eur, dve tretiny bude stáť výstavba rozhľadne a jedna tretina pôjde na skrášlenie a úpravu okolitého prostredia. Z veľkej časti ich vykryje európska dotácia z projektu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Českou republikou.
Po sprístupnení verejnosti bude rozhľadňa na Briave jednou z najzaujímavejších vyhliadkových veží posledných rokov, ktoré je možné využiť na letné výlety. Toto jedinečné miesto bude turisticky atraktívnejšie, keďže stojí kúsok od Beskydsko-Javorníckej magistrály, ktorá je v lete bohato využívaná turistami a cyklistami, v zime zas bežkármi.
„Cestovný ruch v Čadci postupne napreduje a každým rokom k nám prichádza viac turistov. Vyhliadková veža bude jedným z lákadiel, ktoré bude región ponúkať,“ uzavrel Šimášek.
Na dosiahnutie cieľa však bude treba vyvinúť aj kúsok námahy. Lenivci, ktorí by priamo k rozhľadni prišli autobusom, vyskákali z neho, vyliezli na rozhľadňu a potom zas komfortne odišli, majú smolu. Na miesto sa dá dostať po svojich či na horskom bicykli.
Cyklookruh okolo Briavy:
Okruh okolo známeho kysuckého kopca Briava, s prejazdom cez Husárik (730 m n. m.).
Trať vhodná len pre horské bicykle kvôli zložitejšiemu terénu z osady Holovci k horskému hotelu Husárik. Neodporúčame jazdu za mokra ani deň po daždi.
Okruh ponúka nízku intenzitu dopravy, príjemné lesné prostredie a prejazd typickými kysuckými osadami a samotami ako Fľašíkovci, Holovci, Grešovci a Butovci. Odmenou je potom výhľad na mesto Čadca a okolie z Husárika.
Trasa nie je dlhá, je stredne náročná (v opačnom profile je výstup na Husárik ešte strmší).
Výhľad z Husárika patrí medzi najkrajšie v meste Čadca.
Záverečnú časť okruhu tvorí strmý zjazd, treba dať pozor na autá!
