KRÁSNO NAD KYSUCOU. Rok 2025 je pre Krásno nad Kysucou veľmi výnimočný a ponesie sa v slávnostnom duchu. Mesto si v tomto roku pripomína 700 rokov od prvej písomnej zmienky. V pláne je množstvo spoločenských, kultúrnych aj športových podujatí.
Dnes je Krásno nad Kysucou štvrté najmladšie mesto na Slovensku a jednoznačným lídrom v rebríčku hospodárenia samospráv.
Na čele mesta stojí Jozef Grapa, ktorý už takmer 16 rokov (5 840 dní, 140 160 hodín!) vedie mesto vpred a riadi sa heslom: „Minulosť nás formovala, budúcnosť nás poháňa vpred!“
„Sedemstovka je okrúhle výročie, ktorým sa nemôže pochváliť hocikto, ale významné je aj tým, že radí naše mesto medzi najstaršie kysucké sídla, teda obce s najdlhšou a aj najbohatšou históriou,“ pripomenul Jozef Grapa.
Práve primátor Krásna nad Kysucou nám v rozhovore priblížil čriepky z bohatej histórie mesta aj program, ktorý pripravil realizačný tím na posledný augustový týždeň (29. – 31. august), keď oslavy vyvrcholia.
V rozhovore sa okrem iného dozviete:
- Ako vznikla Krásna a aké boli jej hranice v pätnástom storočí,
- ako Krásno oslávi 700 ročné jubileum,
- Aký bude program posledného augustového víkendu, kedy vyvrcholia oslavy.

Pán primátor, ako teda vyzeralo Krásno nad Kysucou v čase prvej písomnej zmienky v roku 1325?
Niektoré obce či mestá založili králi či iní zemepáni. No sú aj také, ktoré boli založené postupne, príchodom nových obyvateľov do neosídlených oblastí. V prostredí Kysúc najmä valachov.
Príbeh Krásna sa však začal založením, a to presne pred 700 rokmi, v roku 1325. V tom čase sa územie stredných a horných Kysúc dostalo do väčšieho záujmu stredovekého mesta Žiliny, ktorá krátko predtým, v roku 1321, získala od uhorského kráľa Karola Roberta mestské výsady.
Na sever od Žiliny sa začalo rozvíjať vznikajúce Kysucké Nové Mesto, ale ďalej od neho smerom na sever sa nachádzalo územie uprázdnené, alebo podľa predpokladov veľmi málo a neorganizovane osídlené územie.
Nachádzalo sa v povodí rieky, ktorej názov už obyvatelia Žiliny poznali – rieky Kysuce. Historické pramene hovoria, že obec sa spomína od roku 1325 ako Krasna.
Koncom roka 1417 došlo k vytýčeniu krásňanských hraníc podľa komisie zvolanej z kráľovskej moci. Hranice boli nasledovné: tok Kysuce, Rakovka, Veľká Raková, Ochodnica, Javorský vrch, potok Predmier v Turzovke, Bahaňa, Trstená, Milošová, Svrčinovec, hranica medzi Poľskom a Uhorskom, riečka a lúka Čadca, Rača, Klubina, Bystrica, Istebné, Hlboký potok a Kysuca.
Dostávame sa tak k zisteniu, že chotár Krásna tvorilo územie rozprestierajúce sa okolo stredného a horného toku Kysuce, ako aj Bystrická dolina.
Krásno bolo teda nielen jedno z najstarších, ale aj najväčších sídel na Kysuciach. Aký bol ďalší vývoj?
Do začiatku 16. storočia malo chotár až po sliezske hranice. Postupne na chotári tohto veľkého Krásna vznikali obce Čadca, Zborov, Horelica, Oščadnica, Raková, Staškov, Svrčinovec, Čierne, Skalité. V roku 1598 malo Krásno 30 domov, v roku 1784 malo 245 domov a 1420 obyvateľov, v roku 1828 malo 325 domov a 2346 obyvateľov.
Tak ako mesto samotné, menili sa aj jeho názvy. V roku 1352 Crassna, 1508 Krasno, 1808 Kysucké Krásno, 1920 Krásno nad Kysucou.
Aký bol osud Krásna počas ďalších storočí až do súčasnosti?
O tom budeme písať aj v novej, bohato ilustrovanej knihe, ktorá vyjde pri príležitosti 700. výročia. V tejto knihe, ale aj počas podujatí, ktoré budú v znamení výročia, bude hlavným cieľom ukázať život v Krásne – v jeho jednotlivých častiach, v Zákysučí, v Blažkove, v Starom centre Krásna, v Kalinove, v Novom centre Krásna. Tieto časti nášho mesta sú ako ohnivká jednej reťaze.

Ani jedno nie je väčšie či menšie. Sú rovnaké a rovnako dôležité. Sú spojené rovnakou silou. Keby sa jedno poškodilo, ľahko by sa mohlo stať, že sa zničí celá reťaz. Ale keď pevne držia, spolu tvoria jedno spoločenstvo ľudí, jedno mesto, mesto Krásno nad Kysucou, ktoré, vďaka ľuďom, ktorí v ňom, v jeho jednotlivých častiach žili a žijú, sa postupom času síce územne zmenšovalo, no jeho význam narastal.
Sedemstovku si v meste pripomínate počas celého roka. Oslavy teda vyvrcholia posledný augustový víkend. Určite budú veľkolepé. Aký program chystáte pre obyvateľov mesta, ale aj ľudí zo širokého okolia?
Pre všetky tieto historické udalosti, ale najmä pre ľudí, ktorí tu žili a ktorí tu dnes žijú, pre tých, ktorí tu zostali a nikdy z nášho mesta neodišli, pripravujeme bohatý program.
Prípravám na oslavy 700. výročia sa mesto venuje už od minulého roka. Jubileum si budeme pripomínať aj počas tradičných akcií, ktorým dáme historický punc. Napríklad stavania mája, gastrodeň či Deň detí.
Jednotlivé podujatia budú prebiehať v školách, do podujatí i osláv sa zapoja postupne všetky zložky spoločenského i duchovného života, športové kluby či firmy, za čo im už teraz patrí veľké poďakovanie.
Predovšetkým chceme, aby program bol nielen pestrý a zaujímavý, ale aj emotívny, plný citu, ktorý už pociťujeme aj my tu počas príprav.
Mal by zabaviť, ale aj vypovedať, kto sme a odkiaľ pochádzame.
Aký bude teda ten slávnostný víkend?
Na piatok 29. augusta pripravujeme kultúrno-športový deň. Predstavia sa spolky z mesta, vzpierači, karatisti, boxeri, futbalisti a mnohí ďalší, prebehne aj hasičská súťaž.
V sobotňajšom hlavnom programe vystúpia populárne skupiny pre deti aj dospelých a jeho súčasťou je aj večerný galaprogram, venovaný výročiu, ktorý sa uskutoční na veľkom pódiu na námestí pri radnici.

Postupne oslovujeme jednotlivé obce, ktoré vznikali na historickom chotári Krásna, aby sa prezentovali počas programu so zdravicami, predstavili sa aj tamojšie súbory.
Takú pravú súdržnosť by malo ukázať spoločné defilé, kde by sme všetci zaspievali pieseň.
V programe nesmie chýbať ani uvedenie do života nových insígnií, ktoré sme dali pri tejto príležitosti vyrobiť. Na ich častiach budú okrem veľkej pečate s erbom Krásna zobrazené aj jednotlivé mestské časti, ktoré som už spomínal, teda dominanty, ktoré tieto časti symbolizujú.
Na scéne sa predstaví aj tanečná skupina Čarovné ostrohy, ktorá zabáva ľudí po celom svete.
Vystúpia s programom, ktorý sa zapáčil takisto Američanom z Las Vegas, kde sú zastúpené nielen tradičné slovenské ľudové nástroje, ako cimbal či husle, ale aj bicie či gitary. Po nich už bude námestie patriť mládeži a skupine Heľenine oči.
Nedeľňajší program sa začne ráno o pol jedenástej slávnostnou svätou omšou na námestí. Chceli by sme, aby ju celebroval otec biskup, pozvať chceme aj ďalších kňazov, rodákov z Krásna nad Kysucou, ktorí slúžia Bohu po celom svete.
Program bude pokračovať popoludní vystúpením hudobných a folklórnych skupín. Súčasťou programu bude aj odovzdávanie ocenení z rúk primátora mesta Jozefa Grapu všetkým spolkom a združeniam, ktoré sa zaslúžili o systematický a všestranný rozvoj nášho mesta.
Cítime veľkú zodpovednosť voči predkom, ktorí budovali Krásno, a aj voči potomkom, ktorí tu budú žiť. Snažíme sa, aby táto stopa neostala nepozorovaná.
Chceme, aby aj mladí ľudia mali ku Krásnu vzťah a vedeli rozlíšiť, čo je dobré a hodnotné.