KYSUCE/ŽILINA: V posledných týždňoch dvíha adrenalín ľuďom v Čadci aj celom okrese snaha Žilinského samosprávneho kraja zlúčiť Obchodnú akadémiu so Strednou odbornou školou obchodu a služieb. Tento bod sa na rokovanie zastupiteľstva dostal už pred mesiacom (24. februára), no k jeho prerokovaniu nedošlo.
Obe školy mali byť podľa predloženého návrhu od septembra tohto roka (školský rok 2025/26) združené do jedného právneho subjektu, zredukované priestory školy. V ďalšom roku župa počítala s ich spojením do jednej budovy a jednej školy.
Tieto návrhy vyvolali u pedagógov oboch škôl, ale aj rodičov a žiakov vášne, obe školy sú striktne proti spájaniu za týchto podmienok, kedy nie sú jasné pravidlá, ako sa bude postupovať a aké črepiny z oboch škôl po vzájomnom zlúčení ostanú. Na obchodnej akadémii vyvrcholil boj za vlastnú identitu petíciou, ktorú podpísali stovky ľudí.
„Keď som sa túto správu dozvedela, bolo to veľmi ťažké. Škola má vytúženú modernú budovu, všetci sme dlhé roky pracovali na tom, aby sme sa jej dočkali. Prečo by sme ju mali opustiť? A takto narýchlo?" pýtala sa riaditeľka školy Jitka Konáriková.

Argumentovala, že škola má výborné vzdelávacie výsledky, je moderne vybavená, vychováva nielen odborníkov, ale hlavne dobrých ľudí.
V utorok 18. marca sa na pôde Obchodnej akadémie D.M. Janotu stretli rodičia, zástupcovia študentov aj bývalí absolventi s vedením školy, vedením mesta a krajskými zastupiteľmi, aby dali spoločne najavo rozhorčenie nad týmto podľa nich vopred neuváženým postupom Žilinskej župy.
Naviac ani cent?
Spájanie škôl však dostalo dvojročnú prestávku, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadrila, že návrh z rokovania stiahne.
Rozhodnutie stiahnuť návrh zlúčenia z rokovania prišlo po pondelkovom (17. marca) stretnutí krajských poslancov za Kysuce so župankou.
„Keďže predpokladom úspechu pri administratívnom spojení je spolupráca zapojených škôl, nemá v tejto chvíli zmysel dať o tomto projekte hlasovať v zastupiteľstve. Z toho dôvodu stiahnem návrh z rokovania zastupiteľstva. Zároveň však škola pravidelne potrebuje na svoje fungovanie viac financií ako dostáva na základe normatívu na žiaka.

Svoje rozhodnutie zdôvodnila, že diskusie s vedením, zamestnancami a žiakmi škôl ukázali, že Obchodná akadémia na takúto spoluprácu nie je pripravená a chce naďalej pôsobiť samostatne, napriek tomu, že jej počet žiakov za posledných 20 rokov klesol viac ako o polovicu z 675 na 290 žiakov.
Obchodnú akadémiu tiež vyzvala, aby župe predložila finančný plán, ktorý potvrdí, že si vystačia zo 100 % normatívneho financovania na tento rok 2025. Tým dala najavo, že škola pri problémoch s podporou župy nemôže rátať a spoľahnúť sa môže len na seba.
Dodala, že cieľom spájania škôl do jedného administratívneho celku je zabezpečiť školám ekonomickú stabilitu a namiesto vzájomného konkurenčného boja o žiaka im vytvoriť väčší priestor, aby mohli spoločne úspešne reagovať na rýchlo sa meniace požiadavky trhu práce vytváraním nových a prierezových študijných odborov.
Nespájať! Poslanci zostali v rozhodnutí jednotní
Poslanec župy a primátor Čadce Matej Šimášek sa na verejnom stretnutí v obchodnej akadémii vyjadril, že pred všetkými stranami teraz stojí obdobie, ktoré dostali na to, aby sa ukázala životaschopnosť školy. Čadca ako hlavné mesto Kysúc sa musí rozvíjať a nesmie prichádzať o služby, ktoré poskytuje obyvateľom, ani o inštitúcie, teda ani o tie školské.

„Všetci do jedného sme sa zhodli toto zlučovanie zastaviť. Dokonca takéto niečo nebolo ani na pláne. Mala sa len postupne prestavovať a modernizovať SOŠ-ka. Netreba si zatvárať oči pred generačným vývojom, zmenami v trendoch vzdelávania. No tento materiál na spájanie nebol dostatočne pripravený. Na stretnutie so župankou na pôde školy sme dokonca neboli prizvaní,“ povedal Matej Šimášek.
„Sme ochotní debatovať, ako ďalej so školami, ale trasparentne, férovo, nie poza chrbát,“ dodal s tým, že treba pracovať na tom, aby sa niečo také do budúcnosti nezopakovalo, hľadať nových žiakov, modernizovať infraštruktúru.

„Vy dostanete dva roky odklad ako škola, no nedá sa vylúčiť, že v budúcnosti niekto zo župy bude chcieť šetriť na Kysuciach a tento návrh príde opäť. Mesto potrebuje, aby žilo, aby ľudia mali k dispozícii všetky spoločenské, kultúrne, vzdelávacie inštitúcie. Nestačí sa riadiť excelovskou tabuľkou, ktorá hovorí, že zlúčením župa ušetrí pár tisíc eur. Zrušiť je jednoduché, vrátiť späť už nemožné,“ pridala sa poslankyňa ŽSK Anna Belousovová.
Jednotný postoj potvrdili aj Ján Podmanický a Marianna Bebčáková, pridal sa aj bývalý absolvent školy a viceprimátor Čadce Pavol Holeštiak.
Chýbajú rozumné argumenty?
Obchodná akadémia si počas svojej 80-ročnej histórie prešla mnohým. Viac ako 50 rokov boli bez vlastnej budovy, žiaci museli počas vyučovania pendlovať z jednej budovy do druhej, no škola vydržala. V roku 1998 sa konečne škola presťahovala do novučkej budovy.
Teraz by sa z nej mali vysťahovať do priestorov, ktoré bude treba zrekonštruovať za státisíce.
„Nerozumieme, kde je logika. Neuviedli presvedčivé dôvody, aké výhody ba malo spojenie pre našich študentov. Novú vybavenú budovu necháme tak a sťahovať sa budeme do priestorov, do ktorých treba investovať, chýba tam výťah, ktorý potrebujú naši žiaci s telesným postihnutím, pre vzdelávanie našich detí sú nevyhovujúce, chýbajú odborné učebne,“ krútili hlavou počas vystúpenia zástupcovia školy.

Spomenuli tiež, že zlúčenie nemá byť kvôli finančnej úspore, ale skvalitneniu vzdelávacieho procesu. Rodičom aj verejnosti predstavili argumenty, že škola je nielen životaschopná, ale je aj modernou inštitúciou.
„Bojíme sa však, čo tento rozruch spôsobí. Ako zareagujú rodičia ôsmakov, deviatakov, ktorí sa chceli hlásiť na našu školu, či ich tento postoj Žilinského samosprávneho kraja neodradí. Budú v nás ďalej veriť?“ vyjadrili obavy nad svojim osudom s tým, že sa určite nemienia vzdať a o samostatnosť v stredoškolskom systéme sa chystajú pobiť.
Škola bude teda zatiaľ ďalej existovať ako samostatný subjekt a práve to preverí jej životaschopnosť.