Zanietenou výrobou kraslíc sa zapísala do Slovenskej knihy rekordov. Nadaná ALENA NESLUŠANOVÁ ich v kysuckonovomestskom kultúrnom dome vystavila až 2849. Zaslúžila sa tak o slovenské prvenstvo.
Medzi rekordy sa zaradila najväčšou výstavou kraslíc od jedného autora. Ide pritom o remeselné kúsky vyrobené zhruba od predošlých veľkonočných sviatkov.
Okrem unikátneho prístupu Kysučanky sú vajíčka špecifické aj rôznorodým pôvodom. „Pokiaľ sa mi do rúk dostane akékoľvek vajíčko, z každého sa snažím urobiť kraslicu,“ dodáva s tým, že na výstave sa vynímajú kraslice z vajíčok prepelíc, pštrosov aj rady ďalších vtákov. Pri svojom hobby ich ročne zužitkuje aj päťtisíc.
„Spotreba je neskutočná. Nie je ani v možnostiach celej rodiny ma zásobiť so škrupinkami. Mám však dohodu s kamarátom, ktorý pracuje v reštaurácii, a vždy keď majú na druhý deň v ponuke vyprážané jedlá, prídem a naraz si vyfúkam aj 90 vajíčok," spomína.
Svojou výstavou ste sa zapísali do Slovenskej knihy rekordov. Išlo o váš dlhodobý cieľ alebo prišiel nápad spontánne zo dňa na deň?
Ešte pred dvoma rokmi, v čase mojej prvej výstavy, mi pri pohľade na zaplnené stoly napadlo, či sa už vôbec niekomu podarilo dať podobný počet kraslíc dokopy. Zaujímalo ma, či je takáto výstava zapísaná v knihe rekordov a začala som sa zaujímať aj o podmienky a možnosti zápisu.

Ako som sa dozvedela, prihlásiť sa bolo treba 21 dní pred konaním rekordu, čo sme už vtedy nestihli. Tento rok som sa ale pripravila. Všetko som nahlásila a začala sa uchádzať o prvenstvo.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ako postupuje pre výrobe kraslíc,
- od akých rôznych vtákov má vajíčka,
- ktorá kraslica je výnimočná,
- aký trend badá pri veľkonočných sviatkoch.
Pokúšal sa už niekto o podobný rekord?
Zapísaná bola len najväčšia výstava kraslíc, ja som však prišla s rekordom v najväčšom počte kraslíc od jedného autora. Takáto výstava až doteraz zaznamenaná nebola.
Dohromady ste dali 2849 kusov. Kedy ste začali s výrobou?
Celkovo som s vytváraním kraslíc začala už pred desiatimi rokmi, no priebežne sa každý rok aj všetko popredá. Po Veľkej noci teda vždy začínam odznova. Na terajšej výstave sú výrobky z obdobia jedného roka.
Ide o vaše hobby alebo hlavnú pracovnú náplň?
Stále ide len o môj koníček, ktorý ma aj po dlhom čase neskutočne baví. Ľuďom sa táto práca páči a mňa samozrejme teší, keď prídu a z ponuky si aj niečo zakúpia. Za touto prácou však nevidím zárobok, ale hlavne aktivitu, ktorá ma napĺňa.
Mali ste k remeslu, umeniu alebo inej pridruženej činnosti vždy blízko?
K ručným prácam som mala vzťah odmalička, už ako dieťa som pár rokov navštevovala ľudovú školu umenia, neskôr som sa vyučila za krajčírku, čo je svojím spôsobom tiež späté s ručnou prácou.
Kraslice mi pritom vošli do cesty celkom prirodzene. Padli mi do oka na výlete v Tatrách. Vtedy som si povedala, že chcem niečo podobné vyskúšať aj ja. A výroba ma chytila.

Dá sa prepočítať, koľko času venujete výrobe jednej kraslice?
To určiť neviem, keďže nikdy nerobím jednu kraslicu samostatne. Vždy ich naraz viacero vyfúkam, vyplachujem, maľujem, zdobím aj lakujem. Venujem sa im v každom čase, kedy to rodinné a pracovné povinnosti dovolia. V dobe voľna skrátka sadnem k vajíčkam a dám sa naplno do roboty.
Pridáva sa k vám aj dcéra?
Ju podobné ručné práce minuli, skôr má vzťah k zvieratám. Na druhej strane, môj deväťročný syn sa ku mne vždy rád pridá a tvorí kraslice aspoň pre mňa.
Držíte sa pri výrobe rovnakých postupov? Čítala som o voskovom reliéfe a madeirových krasliciach. Môžete ich laikom jednoducho priblížiť?