KYSUCE. Spoločnosť SunBathWind z Maďarska chce investovať na Kysuciach viac ako 160 miliónov eur na výstavbu dvoch elektrární na čistú energiu.
Partia nadšencov z tretieho najväčšieho mesta Segedín sa rozhodla zlomiť ďalší rekord v solárnej technológii tým, že vyvinie a na Kysuciach postaví najväčšiu európsku 100-megawattovú (MW) plávajúcu solárnu elektráreň ako nový experiment zameraný na zníženie nákladov na solárnu energiu.
Zabránia aj vyparovaniu
Ako uvádza EIA/správa pre hodnotenie vplyvov na životné prostredie/, prvá fáza gigantickej solárnej elektrárne bude uvedená do prevádzky a dodávať elektrinu do siete už za tri roky.
Zaujímavosťou bude, že elektráreň sa bude nachádzať na vodnej nádrži Nová Bystrica v rade panelov pripevnených k plávajúcemu mechanizmu na hladine vodnej nádrže. Tie prikryjú takmer polovicu povrchu. Viac nie je možné z dôvodu ochrany živočíchov.
"Vodná plocha bola považovaná za optimálne miesto na implementáciu plávajúcej fotovoltaickej technológie. Už naše staré mamy vraveli, že najlepšie je sa opaľovať práve na vodnej hladine, kde slnko svieti najintenzívnejšie. Voda nielen pomáha udržiavať chladnú teplotu okolo fotovoltaických panelov, čím zvyšuje ich účinnosť, ale obmedzuje aj dlhodobú degradáciu z tepla," vysvetlila hovorkyňa spoločnosti Linda Veszprémi.
Dodala tiež, že pri inštalácii panelov do tejto nádrže na pitnú vodu sa znižujú aj straty vody spôsobené vyparovaním.

Turbína na Živčákovej
Ďalším krokom, ktorý chce spoločnosť spoločnosť SunBathWind urobiť, je ovládnuť okrem slnka aj silu vetra. Ročný výskum ukázal, že najveternejšie miesto na Kysuciach nie je Skalité, na ktorom už v minulosti stáli veterné turbíny, ale hora Živčák, kde sa nachádza pútnické miesto.
Energie vyrobenej pomocou vetra majú Kysuce takmer najmenej na Slovensku. Točí sa tu len jedna vrtuľa v Bystrickej doline. Doba, kedy by sa lopatky elektrárne mohli začať točiť, zrejme nenastane skôr ako o päť rokov. Zatiaľ ide navyše iba o myšlienku, ktorá by sa mohla stať realitou.
Firma zatiaľ vytipovala štyri konkrétne miesta v blízkosti pútnického miesta, kde by chcela postaviť veterný park. "Ale je to zatiaľ úplne na začiatku, v štádiu predbežného záujmu. Samozrejme sa o tom chceme baviť aj s okolitými obcami, pretože inak by to nemalo zmysel, "upresnila hovorkyňa spoločnosti Linda.
Spoločnosť by chcela však ušetriť nemalé finančné prostriedky tým, že ako stožiar by chcela použiť existujúcu vežu Chrámu Panny Márie Matky Cirkvi, na ktorú by umiestnila turbínu. Preto pracuje na úprave podmienok, ako napríklad vzdialenosti od obytnej zóny, chráneného územia alebo migračného koridoru vtákov.
Milí čitatelia, ak vás tento návrh pobúril a už ste chceli do komentárov písať, ktorý taký a taký o tom rozhodol, tak to nerobte. Dnes je 1. apríla a toto je čistá fikcia pre vaše pobavenie. Alebo? Prajeme z redakcie krásny deň :)
