Čo s kysuckými strednými školami? Menej detí, menej peňazí, minister žiada optimalizovať, župa škrtá

Dôvodom sú úspory i nedostatok žiakov.

Zasadnutie Zastupiteľstva ŽSK.Zasadnutie Zastupiteľstva ŽSK. (Zdroj: ŽSK)

ŽILINA/KYSUCE. Rušenie škôl, sťahovanie, cestovanie žiakov za vzdelaním do iných miest, aj keď to doteraz nemuseli?

Zlúčenie malých škôl do jedného celku môže podľa Žilinského samosprávneho kraja ušetriť veľa peňazí, ktoré v školstve zúfalo chýbajú. Tie by župa mohla lepšie využiť a docieliť to, aby bolo stredoškolské vzdelávanie v kraji efektívnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Administratívne zlúčiť by sa mali školy do kampusov, teda spojených škôl. Kraj tak reaguje na výzvu ministra školstva z leta minulého roka, v ktorej samosprávne kraje vyzval na doručenie projektov optimalizácie siete stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Krajskí poslanci na pondelkovom 20. rokovaní (24. marca) schválili ďalšie projekty optimalizácie stredných škôl. Tie sa týkajú aj Kysúc.

Od nového školského roka sa tak spoja pod spoločné vedenie aj stredné školy v Kysuckom Novom Meste, gymnázium v Turzovke sa presúva pod mesto a spojenie Obchodnej akadémie Dušana Metoda Janotu a Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Čadci predsedníčka ŽSK Erika Jurinová stiahla z rokovania.

Prečítajte si tiež Stál 25 rokov na čele mestskej polície: Skončiť som chcel, keď pri lúpeži výplat rozstrieľali samopalom služobné auto Čítajte 

Ako informoval primátor Čadce a poslanec ŽSK Matej Šimášek, zlučovanie škôl a racionalizačné projekty obe školy odmietajú a mali byť dôkladne pripravené, čo sa v tomto prípade nestalo a zlyhávala vzájomná komunikácia medzi všetkými zúčastnenými.

„Podarilo sa nám rokovaniami dosiahnuť odklad spájania čadčianskych škôl. Mesto Čadca potrebuje mať na svojom území rôzne školy, aby si deti mohli vybrať to, čo ich baví. Hlavne, keď sú tieto školy zatiaľ sebestačné. Všetci poslanci za okres Čadca sme sa snažili vysvetliť, prečo sme proti zlúčeniu. Bude treba však vyvinúť veľkú iniciatívu, aby boli tieto školy plne obsadené a ukázali svoju životaschopnosť,“ uviedol pre redakciu Matej Šimášek.

SkryťVypnúť reklamu

Gymnazisti a itečkári s jedným vedením

Župa v dokumente o lepšom a efektívnejšom školstve vysvetľuje, ako má spájanie vytvoriť namiesto vzájomného konkurenčného boja o žiaka väčší priestor, aby mohli školy spoločne úspešne reagovať na rýchlo sa meniace požiadavky trhu práce vytváraním nových a prierezových študijných odborov.

Stredná priemyselná škola informačných technológií v Kysuckom Novom Meste a Gymnázium Kysucké Nové Mesto sa spojili do jedného subjektu s názvom Stredná priemyselná škola informačných technológií a Gymnázium.

Počas najbližších rokov ostávajú obe školy vo svojich budovách, kým sa nenájde riešenie a neupravia sa priestory tak aby boli vhodné pre vzdelávanie žiakov oboch bývalých škôl. Ušetriť sa má na manažmente a administratíve, ale samotná prevádzka škôl nebude poznačená.

SkryťVypnúť reklamu
Mohlo by vás zaujať Na starom Žigulíku do stredu Sahary? Partia z Kysúc sa chystá na ďalšie vzrušujúce dobrodružstvo Čítajte 

„Rozhodnutie o formálnom spojení škôl v Kysuckom Novom Meste nebolo ľahké, ale po zvážení všetkých informácií potrebné. Viedli nás k nemu tvrdé fakty zo stretnutí. Súčasná situácia gymnázia bola dlhodobo neudržateľná,“ deklarovali spoločne po hlasovaní poslanci župy za obvod Kysucké Nové Mesto Alena Dudeková, Matej Fabšík a Dušan Mičian.

Podľa ich vyjadrenia finančné straty presahovali predstavovali pre kraj stotisíc eur ročne, dôvodmi sú aj klesajúca demografia, odmietnutie ozdravného plánu gymnázia zo strany župy, chýbajúce investície a žiadna reálna možnosť, že by mesto školu mohlo prevziať pod seba, ako sa to podarilo inde.

„V tejto situácii sme stáli pred rozhodnutím. Buď zachováme stav, v ktorom učitelia, žiaci a celá škola živorí, navyše s nejasnou budúcnosťou, alebo vytvoríme podmienky, ktoré jej dajú perspektívu. Nám sa podarilo vyrokovať konkrétne záruky. Zachovanie identity školy, zotrvanie v súčasných priestoroch, stabilita počtu žiakov gymnázia, kvalitné podmienky pre výučbu a férové zastúpenie v riadiacich orgánoch. Navyše, možnosť zapojiť sa do projektov, ktoré môžu posunúť celé školstvo v regióne dopredu,“ zhodli sa poslanci za Kysucké Nové Mesto.

Gymnázium Turzovka definitívne pod mesto

Za rokovaniami medzi župou a mestom o Gymnáziu v Turzovke je definitívna bodka. Gymnázium od nového školského roka mení zriaďovateľa, tým sa stane turzovská radnica. Prevádzka podľa župy bola neúnosná, musela na školu doplácať ročne viac ako 100 tisíc eur.

Poslanci odsúhlasili aj prevod majetku budovy gymnázia mestu Turzovka za dohodnutú kúpnu cenu 500-tisíc eur.

„Spojili sme sa všetci poslanci a som rád, že županka akceptovala zmeny podmienok, ktoré sme predložili s primátorom Turzovky. Za posledné dva týždne sme dosiahli kompromis s oveľa lepšími podmienkami pre Turzovku. Verím, že gymnázium sa bude pod mestom rozvíjať, žiaci z horných Kysúc tam budú mať priaznivé podmienky a budú tam vyrastať ďalší vzdelaní ľudia,“ povedal poslanec ŽSK a primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.

Župa najskôr odhadla cenu 650 tisíc za budovu s pozemkami a 350 tisíc inventár. Vypočítala splátky na 15 rokov, s čim mesto nesúhlasilo a dohodu za týchto podmienok odmietlo. Ďalšia ponuka bola 600 tisíc s dvadsaťročným splácaním.

Prečítajte si To bude premena! V Krásne nad Kysucou opravujú viac ako storočnú školskú budovu Čítajte 

Pritom išlo o tú istú budovu, na výstavbu ktorej si v roku 1936 Turzovka požičala 830-tisíc Kč, čo bola v tom čase značná suma peňazí. Školské pozemky kúpila obec Turzovka 14. júla 1937 v celkovej sume 74 486,50 korún československých (11 korún za m2, celkovo 6 771,5 m2), aj keď boli následne prevedené na Československý štát. Budova gymnázia bola delimitovaná na samosprávny kraj v roku 2003.

„Zrejme si župa myslela, že žiakov umiestnime v našej škole a im ostane prázdna budova. Predložili sme požiadavky, aby deti zostali v budove gymnázia, kde majú všetky potrebné vyučovacie priestory, odborné učebne a laboratória. Cena bola privysoká a zmluva obsahovala záložné právo, kedy by mesto nemohlo s budovou nakladať ani na jej modernizáciu čerpať eurofondy,“ opísal okolnosti primátor Turzovky Ľubomír Golis.

Cenu budovy sa rokovaniami podarilo stiahnuť na 200 tisíc eur s tým, že po zaplatení do konca septembra tohto roku sa mesto stane jej vlastníkom. Zvyšných 300 tisíc za ostatné pozemky a vybavenie budú Turzovčania splácať šesť rokov.

Gymnázium patrí v Turzovke medzi najdôležitejšie vzdelávacie inštitúcie. Aj vďaka jeho existencii sa Turzovka mohla v roku 1968 stať mestom.

Rozhodnutím vedenia a schválením takmer všetkých poslancov mesta bolo priradené k už existujúcej Spojenej škole Juraja Turza.

Do školy tak v najbližších dňoch nabehnú architekti a stavbári, aby zistili, čo všetko treba prerobiť a aká veľká bude investícia do modernizácie školy.

Odklad nerieši problémy

Samostatnými zatiaľ stále zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK ostáva Obchodná akadémia Čadca, SOŠ obchodu a služieb Čadca, SOŠ technická Čadca, SOŠ drevárska Krásno nad Kysucou a SOŠ strojnícka Kysucké Nové Mesto.

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová po zastupiteľstve uviedla, že často zaznieva návrh, aby sa celý proces ešte odložila a dôkladnejšie premyslel. Povedala, že na Slovensku je tendencia veriť, že odkladanie riešení vyrieši aj zložité problémy. Že sa „niečo stane“, čo situáciu zmení.

"V tomto prípade však nejde o prechodnú záležitosť. Demografický vývoj je predvídateľný na desiatky rokov dopredu a nič nenasvedčuje tomu, že štát bude mať v budúcnosti viac peňazí na financovanie súčasného modelu stredného školstva. Financovanie je viazané na počet žiakov a jedinou cestou k lepším podmienkam pre učiteľov aj študentov je efektívnejšie využívanie zdrojov,“ skonštatovala na záver žilinská županka.

Prečítajte si tiež Manžel ju poslal na dovolenku, boli z toho stokilometrové preteky. Po materskej si oddýchla na Kilimandžáre Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 498
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 959
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 293
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 560
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 551
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 466
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 429
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  5. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Ivan Mlynár: Kostlivec vypadnutý z fašistickej skrine - Tomáš Taraba vs. slovenská príroda.
  8. Michal Michňák: Dáta ako kľúč k čistejšej budúcnosti: Čo nám hovoria energetické trendy
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 520
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 258
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 130
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 570
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 273
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 569
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 671
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 800
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Účastníčky turnaja.

Turnaj tradične organizovali bývalé hráčky TJ Lokomotíva.


Dana Pavlíková

Základnou hodnotou každej firmy, obzvlášť tej z maloobchodu, sú zamestnanci. Pre Lidl však nejde iba o prázdne klišé, ale dlhodobé poznanie a záväzok súčasne.


Zasadnutie Zastupiteľstva ŽSK.

Dôvodom sú úspory i nedostatok žiakov.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  5. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Ivan Mlynár: Kostlivec vypadnutý z fašistickej skrine - Tomáš Taraba vs. slovenská príroda.
  8. Michal Michňák: Dáta ako kľúč k čistejšej budúcnosti: Čo nám hovoria energetické trendy
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 520
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 258
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 130
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 570
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 273
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 569
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 671
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 800
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu