KYSUCE. Na svätého Gregora (12.marca) bocian letí od mora. Ľudia po dlhé stáročia vypozorovali každoročný kolobeh prírody a tak vznikla i citovaná rýmovačka o bocianovi. Príroda sa nechová vždy rovnako a preto aj bociany s k nám vracajú v širšom časovom období.
Do svojich hniezd na Kysuciach prilietajú bociany najčastejšie na prelome marca a apríla, pričom ich začnú ihneď opravovať. Prvého bociana, ktorý priletel na Slovensko, spozorovali ešte 21. marca v Kysuckom Lieskovci.
Napriek tomu, že pred jeho príletom prešla ich letná rezidencia na elektrickom stĺpe na okraji dediny zásadnou rekonštrukciou, vták po zime našiel niekoľko miest, ktoré bolo nutné ešte vylepšiť.
O pár dní zavítala do upraveného hniezda aj samička. V týchto dňoch už sedí na znáške. Niečo po vyše mesiaci sa vyliahnu mláďatá.

Pár v Kysuckom Lieskovci nie je na Kysuciach jediný, ktorý čaká svoje potomstvo. Prírastky čaká aj bocianí párik hniezdiaci v parčíku s bustou Jána Palárika v Rakovej. Príchod hlavy rodiny tu ornitológovia zaznamenali 25. marca, deň na to priletela aj pani bocianová, ktorá už tiež sedí na znáške.
O pár dní sa objavili bociany aj na komíne v Krásne nad Kysucou, bez nájomníkov neostal ani komín blízko železničnej stanice v Čadci. Svojej družke pripravil útulné hniezdočko aj bocian na komíne bývalej mliekárne vo Svrčinovci. Hniezdo v Kysuckom Novom Meste je zatiaľ prázdne, o bocianoch v Staškove zatiaľ nevieme.
„Bocian je prísny migrant, na svoje zimoviská letí takzvanou východnou cestou cez Turecko až do Južnej Afrike, odkiaľ sa každoročne vracia. Preletia aj viac ako päťtisíc kilometrov a pri migrácii využívajú stúpajúce vzdušné prúdy, ktoré im uľahčujú vďaka plachteniu prekonávanie veľkých vzdialeností,“ informoval odborník na vtáctvo Ján Korňan.
Doplnil, že cesta z Afriky im trvá niekoľko týždňov a bocian preletí denne až 370 kilometrov, pričom dosahuje rýchlosť skoro 90 kilometrov za hodinu.
„Všetko záleží od počasia, no jarné prílety sú rýchlejšie, bociany sa už tešia na párenie. Na jeseň to viac flákajú,“ dodal ornitológ a ochranár Ján Korňan s tým, že aj na Kysuciach sa v minulosti stali, že bocian priletel už v januári.
Podľa jeho slov napríklad na južnom Slovensku dokáže bocian aj prezimovať, ak je zima mierna.
Bociany si už vo svojich hniezdach na Kysuciach zvykli, stali sa doslova maskotmi obcí. Okoloidúcich vždy poteší pohľad na šťastný párik. Radi ich pozorujú, ako si svorne nažívajú, tancujú v hniezde a klopkajú zobákmi, chodia sa pozerať ako kŕmia svoje mláďatá, učia ich lietať.
Z takéhoto zaujímavého divadla sa tešia aj deti. Veria, že aj tento rok budú môcť sledovať ich rozrastajúcu sa rodinku.

Bocianí rok 2024 bol na Kysuciah úspešný. Ochranári napočítali štrnásť malých bocianov. Najviac obdarené boli bociany z Kysuckého Lieskovca, kde sa vyliahli štyri bociančatá. Dokonca pribudol nový pár bocianov pri hniezde v Staškove, ktorý v minulom roku ešte nehniezdil. V tomto roku by sa to mohlo zmeniť a aj tento párik by mohol priviesť na svet mláďatá.
Čo ste možno nevedeli:
- Bociany sa dožívajú aj dvadsať rokov. Za ten čas sa pár, v ktorom žijú, pravidelne vracia do svojho pôvodného hniezda.
- Vždy, keď sa vráti, najprv si ho upraví, nadstaví, pridá ďalšie halúzky a vystelie ho suchou trávou.
- Skôr ako samička do takto pripraveného hniezda znesie 2-5 vajec, samec jej dvorí, čo spočíva v nemotornom skackaní a vyskakovaní.
- Povera hovorí, že keď mladá žena ukáže na bociany, do roka otehotnie. Takže bacha na to.