ČADCA. Napriek tomu, že v centrálnej časti mesta sa nachádza súbor najlukratívnejších nehnuteľností, je dnes budova a areál školy na Hlinkovej ulici v zlom technickom aj estetickom)stave.
Okrem týchto problémov sa na tomto mieste zdržiavajú aj oplici, narkomani či ľudia bez domov. Táto situácia sa však čoskoro zmení.
Zo schátranej budovy školy, ktorá špatí centrum mesta takmer dvadsať rokov, vznikne moderná rezidencia s občianskou vybavenosťou spojená s jedným z najmodernejších klientskych centier na Slovensku.
Celkové náklady na prestavbu komplexu by mali predstavovať viac ako 11 miliónov eur. S prestavbou by sa malo podľa plánu začať už v novembri tohto roka.
Reálnu spoluprácu ministerstva vnútra a čadčianskej radnice odštartovalo memorandum, ktoré v piatok 4. apríla podpísali minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a primátor Čadce Matej Šimášek.
Nájomné byty aj aula Matky Terezy
Okrem klientského centra projekt uvažuje s realizáciou cca. 41 bytových jednotiek a komunitného centra. Súčasťou projektu je revitalizácia verejných priestranstiev a telocvične, kde vznikne aula Sv. Matky Terezy a reštauračné, či ubytovacie priestory v podkroví pre účely mesta. Rezdidencia Hlinkova tak rozšíri aj ponuku bývania a škálu komunitných služieb v centre mesta.

Primátor Čadce Matej Šimášek podotkol, že v prípade rekonštrukcie torza školy Andreja Hlinku ide o ukážkovú spoluprácu medzi samosprávou a verejnou správou pri hľadaní riešení.

„Vedeli sme, že potrebujeme v tomto výnimočnom priestore vybudovať chýbajúcu občiansku vybavenosť. Viac ako rok sme pracovali na architektonických štúdiách, ktoré by dokázali komplexne vyriešiť túto lokalitu. Namiesto prvotného využitia na lukratívne byty sme sa rozhodli pre spoluprácu s ministerstvom vnútra a vyjsť v ústrety tisícom obyvateľom regiónu, ktorým takéto spojenie viacerých služieb výrazne uľahči život,“ uviedol Matej Šimášek.
Všetky úrady na jednom mieste
Takmer štyri milióny by malo preinvestovať ministerstvo vnútra na výstavbu a vybavenie klientského centra, ktoré bude slúžiť obyvateľom Kysúc. Sídliť by tu mali všetky agendy štátnej a verejnej správy, aby ľudia nemuseli chodiť po úradoch z jedného konca mesta na druhý, keďže Okresný úrad v Čadci aktuálne sídli na štyroch rôznych adresách v mestea polícia v ďalšej budove.

V rámci poskytovaných služieb si tu budú môcť ľudia vybaviť pohodlne na jednom modernom pracovisku služby katastra, odborov životného prostredia, pozemkov, ale aj živností a ďalšie úkony, ktoré riešia na okresných úradoch.
Do centra bude presťahované aj oddelenie dokladov, oblasť občianskych preukazov, cestovných dokladov, oprávnenia na vedenie motorových vozidiel, evidenciu cestných motorových a prípojných vozidiel.
„Čo ale považujem za dôležité je fakt, že nejdeme stavať žiadnu novú budovu, ale využijeme starú budovu základnej školy. Oceňujem, že dnešný podpis memoranda bez problémov schválilo aj mestské zastupiteľstvo v Čadci. Podarilo sa nám spoločne nájsť také riešenie, ktoré pomôže aj mestu a toto územie sa stane ďalšou výkladnou skriňou Čadce. Verím, že už v budúcom roku otvoríme nové a moderné klientske centrum,“ povedal šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Ožije po dvadsiatich rokoch
Projekt Rezidenica Hlinkova je príkladom integrovaného projektu, ktorý spája ľudí, ich potreby bývať, spája dokopy aj viaceré organizácie, s miestnou samosprávou, má všetky parametre užitočnosti a udržateľnosti aj rôzne zdroje financovania, aby sa ho podarilo dotiahnuť do úspešného konca.

„Našou prioritou v tejto oblasti je, aby sa v Čadci mladí ľudia cítili ako doma, aby si tu zakladali rodiny a zostali tu trvalo bývať. Mesto musí hľadať a definovať nové lokality na zmysluplné projekty bývania a občianskej vybavenosti, pričom by malo využívať vlastné pozemky a nehnuteľnosti,“ dodal na záver primátor Čadce Matej Šimášek.
Rezidencia s klientským centom by mala byť slávnostne otvorená koncom roka 2026, obyvateľom by mala slúžiť od roku 2027, teda dvadsať rokov po tom, ako o zrušení Základnej školy na Ulici A. Hlinku rozhodli v roku 2007 mestskí poslanci. Petíciu za jej zachovanie podpísalo vtedy 7-tisíc ľudí. V súčasnosti je teda už jasné je budúce využitie.

Z histórie školy Andreja Hlinku:
- Na mieste bývalej Základnej školy Andreja Hlinku v Čadci sa vyučovalo už v roku 1795. Pôvodnú drevenú budovu nahradila v roku 1929 murovaná stavba.
- Školu postihol krutý osud. Mestské zastupiteľstvo ju zrušilo v roku 2007. Dôvodom bola racionalizácia siete základných škôl na území mesta. Petíciu za jej zachovanie podpísalo vtedy sedemtisíc ľudí. Keďže mesto nemalo financie na jej ďalšie prevádzkovanie, následne sa spustila kampaň za vzniknutie cirkevnej školy v týchto priestoroch. Ani tento zámer sa nepodarilo uskutočniť.
- Až do augusta 2013 ju využívalo Centrum voľného času v Čadci a katolícka mládež.
- V roku 2015 časť bývalej školy, konkrétne školskú jedáleň, prerobilo mesto na dom seniorov.
- Nepodarila sa zrealizovať ani myšlienka spoločnej úradovne viacerých štátnych a verejných inštitúcií.
- Časť komplexu využíva Mestský podnik služieb Čadca ako svoje zázemie, budova však pomaly chátra a stráca na hodnote.
- Poslanci schválili v roku 2018 definitívny odpredaj celého komplexu. Realita ukázala, že o túto budovu nie je záujem. Ponuka na predaj sa zopakovala dvakrát, ani raz sa neprihlásil žiaden záujemca.