VYCHYLOVKA. Záujem ľudí o to, ako môžeme reálne pomôcť našej krajine, rastie aj na Kysuciach. Svedčí o tom aj aktivita obce Nová Bystrica, ktorá sa zapojila do projektu Nadácie Ekopolis Sadíme budúcnosť.
V spolupráci s Múzeom Kysuckej dediny vo Vychylovke tak vznikol kúsok od dreveničiek jedinečný Sad u Starých rodičov, ktorého úlohou je zachovať a prezentovať tradičné odrody ovocných stromov, ktoré kedysi rástli na Kysuciach.
Do sadenia ovocných stromčekov sa pustila v piatok 4. apríla päťdesiatka zúčastnených. Tento deň sa tak stal symbolickým, kedy sa stretla energia rôznych generácií a profesií.

Ruku k dielu pridali zamestnanci obce, predstavitelia sponzorských spoločností, odborníci z Ovocného stromu, nadšené deti a pedagógovia zo Základnej školy vo Vychylovke, ako aj pracovníci Múzea kysuckej dediny, ktorí sa starajú o zachovanie jej ducha.
Záujemcov o vykopanie jamky bolo neúrekom, podaktorí si to vyskúšali, no nakoniec prenechali túto namáhavú činnosť predsa len dospelým. Do vykopaných jamiek potom školáci poukladali sadeničky stromčekov, zahrnuli korienky hlinou a zasadené stromčeky starostlivo poliali.

Ako informoval starosta Novej Bystrice Kozef Kuric, spoločne zasadili 33 stromov a zároveň zasiali semienko nádeje, ktoré má naučiť deti zodpovednosti k prírode a svojmu okoliu.
„Výsadbu stromov považujeme za konkrétny a užitočný spôsob ako urobiť krajinu krajšou, pestrejšou a najmä odolnejšou voči dôsledkom zmeny klímy. Každý strom ovplyvňuje mikroklímu, pohlcuje z atmosféry uhlík a zároveň zadržiava vodu. Vytvára podmienky pre život iných rastlín, živočíchov, húb a mikroorganizmov. Každý strom je súčasťou ekosystému dôležitého aj pre náš život,“ uviedol starosta Novej Bystrice.

Vedúca správy Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke Miroslava Jančulová doplnila, že projekt „Sad u starých rodičov“ nie je len o estetickom obohatení skanzenu.
„Je to predovšetkým živá lekcia histórie, pripomienka bohatstva našich regionálnych odrôd a zároveň investícia do ekologickej stability. V čase, keď sa čoraz viac hovorí o dôležitosti biodiverzity a návratu k tradičným hodnotám, predstavuje táto iniciatíva konkrétny krok k naplneniu týchto ideálov,“ vysvetlila.
Do sadu boli vysadené pôvodné odrody jabloní, sliviek, hrušiek, čerešní a ďalších ovocných druhov, ktoré boli typické pre kysucký región. Cieľom projektu je nielen obohatiť areál skanzenu, ale predovšetkým zachovať genofond starých odrôd a priblížiť ich návštevníkom.
„Chceme, aby deti vedeli niečo o rastlinách, ktoré ich obklopujú a aby videli, že nie je jednoduché vypestovať stromček. Chceme, aby si viac vážili prírodu. Ak sa budú o ne dobre starať, rovnako aj ich nasledovníci, zo sadeníc vyrastú možno veľké stromy, ktoré budú môcť ukázať svojim deťom,“ podotkol Jozef Kuric.
„Veríme, že tento spoločný projekt prinesie úžitok nielen pre skanzen, ale aj pre budúce generácie, ktorým priblíži bohatstvo našich regionálnych ovocných odrôd. Nech sa Sad u starých rodičov stane miestom, kde sa snúbi história s budúcnosťou a kde každý nájde kúsok svojej vlastnej zelenej identity,“ dodala Miroslava Jančulová.
Aby pracujúcej veselej chase nešvŕkalo v bruchu, múzejníci pre všetkých pripravili tradičné kysucké špeciality ako strapačky, kapustniaky a chutný guláš. Slniečko svietilo, počasie prialo, a tak práca všetkým išla od ruky.
