KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Stredoškoláci z celého Slovenska predviedli koncom marca svoje vedomosti a zručnosti v celoštátnej konkurencii v rámci desiatich kategórií súťaže Skills Slovakia ZENIT. Do celoslovenského kola postúpili víťazi krajských kôl, ktorým predchádzali školské zápolenia.
Hostila ju Stredná priemyselná škola informačných technológií a Stredná odborná škola strojnícka v Kysuckom Novom Meste.
Fantastický úspech zaznamenal študent Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste Matej Mrmus, ktorý obhájil úspech z krajského kola ZENIT v strojárstve a sa stal sa víťazom Celoštátnej súťaže Skills Slovakia ZENIT v tomto odbore.

Jeho profesionálne zručnosti a vedomosti sa odzrkadlili na celom priebehu súťaže a v silnej konkurencii obstál na výbornú v kategórii strojové obrábanie kovov. So ziskom 140 bodov prekonal o deväť bodov druhého v poradí Samuela Funkelta z Popradu aj ďalších šesť stredoškolákov.
Matej sa pripravuje v systéme duálneho vzdelávania pre spoločnosť Schaeffler Kysuce. Súťažiaci sa najskôr dozvedeli, akú technológiu, akými nástrojmi av akom rozsahu majú vytvoriť výrobok podľa zadanej dokumentácie. Matej splnil úlohu rýchlo a s výbornouz presnosťou. Potom bolo treba už len počkať na rozhodnutie hodnotiteľov. Porotcovia sa zhodli, že Matejov obrábaný odliatok je v poriadku, a tak sa jeho autor mohol začať radovať.
Za jeho úspechom stoja tiež majstri odbornej výchovy Miroslav Balát a Miroslav Hromada a po teoretickej stránke ho podporili učitelia odborných predmetov Vladimír Novák a Dominik Ploštica. Matej sa súťaže zúčastnil aj v minulom roku, kedy si odniesol ocenenie za 2. miesto, čím sa už vtedy zapísal medzi slovenskú elitu študentov odborných škôl.
V strojárskej kategórii A získal druhé miesto Samuel Straka. Okrem súťaže zručnosti absolvovali účastníci ZENIT-u aj teoretickú previerku.
Súťaž ZENIT je určená pre žiakov stredných škôl, stredných odborných škôl a gymnázií a jej cieľom je podporiť a vyhľadať talentovaných a nadaných žiakov, rozvíjať tvorivé kompetencie žiakov, odborno-teoretické vedomosti a odborno-praktické schopnosti a zručnosti v elektrotechnike a elektronike, programovaní a strojárstve.
