KRÁSNO NAD KYSUCOU. Spestrením nedele pred Veľkou nocou bol v Krásne nad Kysucou ľudový sprievod, v ktorom deti z folklórneho súboru Drevárik vyniesli Morenu ku Kysuci a za spevu ju zapálil a poslali dole riekou.
Tradícia vynášania Moreny sa spája so sviatkami Veľkej noci a s príchodom jari. Handrovú bábiku, ktorej sa inak hovorí aj Šmertka, Kyseľ či Muriena, si deti spoločne pripravili v miestnom dome kultúry.
"Hotovila sa zo slamy, ktorou sa obalil drevený kríž, a obliekla sa do miestneho odevu. Spievajúce dievčatá ju nosili po dedine, za dedinou ju rozobrali alebo spálili, roztrhali, hodili do vody, zahádzali kamením a s krikom bežali späť do dediny.," priblížila tradíciu učiteľka Základnej umeleckej školy v Krásne nad Kysucou a vedúca folklórneho súboru Drevárik Zuzana Zuzčáková Gacíková.
Podľa poverových predstáv vynesením a zničením Moreny v minulosti vyjadrovali ľudia svoju túžbu skoncovať so zimou a zároveň ňou privolávali očakávanú jar, tento magický obrad mal aj skoncovať s obdobím nedostatku. Aj piesne mali svoju očistnú symboliku a patrili k tradičným rituálom vyháňania zimy.
Deti poobliekané do krojov niesli Morenu od domu kultúry až k rieke, kde ju vyzliekli z kroja, podpálili a za pokriku, „Morena do vody, do mora“, aby išla zima preč, ju vhodili za potlesku rodičov do studenej Kysuce a v plameňoch odplávala.
