KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Spaľovňu nebezpečného odpadu v Kysuckom Novom Meste, ktorú prevádzkuje spoločnosť FCC Slovensko, čakajú krušné časy. Zvyknúť by si mali na zvýšený výskyt štátnych kontrolórov.
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba nariadil v tejto prevádzke operatívne kontroly. Zastavenie prevádzky zo strany envirorezortu pritom očakávalo to vyše jedenásť tisíc Kysučanov, ktorí to žiadali petíciou.
O nariadených kontrolách informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorý tiež uvádza, že od roku 2009 až doposiaľ vykonané kontroly v kysuckej spaľovni zo strany Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) nepotvrdili porušenie platnej legislatívy. Na podnet Tarabu vykonajú inšpektori v kysuckej spaľovni ďalšie kontroly.
Ministerstvo ani inšpekcia problém nevidia
Podľa slov ministra inšpektori životného prostredia vykonali od roku 2009 vyše 20 kontrol, naposledy v roku 2024. Približne v jednej tretine kontrol boli zistené nedostatky, ktoré však nemali vplyv na zhoršenie kvality ovzdušia a prevádzkovateľom boli operatívne odstránené. Išlo napríklad o nesprávne nastavenie technologických alebo softvérových parametrov automatického meracieho systému.
"Napriek tomu som nariadil inšpektorom pokračovať v operatívnych kontrolách prevádzky. V prípade, ak by sa preukázalo, že spaľovňa porušuje zákon, budeme konať," zdôraznil Tomáš Taraba Taraba.

Inšpektori vykonávali kontroly v spaľovni aj na základe rôznych podozrení, či už v súvislosti so znečisťovaním ovzdušia, údajným vypínaním filtrov počas prevádzky spaľovne, ale tiež s uskladňovaním odpadov vzniknutých pri rekonštrukcii v spaľovni.
"Z kontrol však vyplynulo, že prevádzkovateľ si plnil všetky zákonom stanovené povinnosti. Kontrolné mechanizmy sú nastavené tak, že technicky nie je možné filtre vypnúť. V prípade, že by tieto filtre neboli v prevádzke, musel by byť mimo prevádzky aj samotný merací systém, ten však zaznamenáva koncentrácie a technické parametre zdroja 24 hodín denne a sedem dní v týždni, 365 dní v roku," vysvetlila generálna riaditeľka Slovenskej inšpekcie životného prostredia Anna Calpašová.
Druhá strana mince
Petičný výbor to však vidí inak. Ľuďom vadí, že pri spaľovaní sa zadymí celé kotlina, v ktorej leží Kysucké Nové Mesto a okolité obce. Exhalátom zo spaľovne pripisujú aj zvýšenú chorobnosť v celom okrese.
Argumentuje tiež tým, že doteraz bola spaľovňa kontrolovaná len raz ročne, a to o kontrole ešte dopredu vedeli. Počet kontrol stanovuje kapacita spaľovne a v Kysuckom Novom Meste je stále maximálne 1 500 ton nebezpečného dopadu ročne, čo je pre prevádzkovateľa veľmi výhodné.

Petičný výbor vidí vo vykonaných kontrolách úplne opačný výsledok, ako Slovenská inšpekcia životného prostredia. Podľa vyjadrenia, ktoré poskytli redakcii My KYsuce, za posledných 15 rokov vykonala Inšpekcia životného prostredia 20 kontrol, pričom v ôsmich prípadoch uložila pokutu. Zistila porušenie zákona o ovzduší, prekročenie povoleného limitu pre dioxíny, oxid uhoľnatý, či ortuť.
„Záznamy o pokutách svedčia o prekračovaní limitov exhalátov. V roku 2021 furány a dioxíny zvýšené o sto percent, o dva roky neskôr to bolo dokonca o tristo percent, päťnásobné prekročenie hodnoty ortuti v roku 2017, nesprávne výpočty emisií,“ doplnila Mušková s tým, že všetky tieto záznamy vyvolávajú v ľuďoch nedôveru k spôsobu prevádzkovania spaľovne.
Z nebezpečného odpadu chcú robiť bezpečnejší
Najnovšie chce spaľovňa na Kysuciach sterilizovať ročne vyše 800 ton nemocničného odpadu. Využiť na to chce vysokofrekvenčný mikrovlnný generátor. Aktuálne sa posudzujú vplyvy na životné prostredie.
Aktuálne prebieha proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Týka sa technologického zariadenia, ktoré by malo spočívať v hygienizácii zdravotníckeho odpadu.
V súčasnosti sa v rámci otvoreného procesu EIA nerieši žiadne navýšenie kapacity existujúcej spaľovne. Ministerstvo životného prostredia SR očakáva od investora, aby verejnosti dôkladne vysvetlil svoj zámer a vyvrátil všetky pochybnosti Kysučanov. Proces EIA bude pokračovať v súlade so zákonom a všetky pripomienky aj obavy verejnosti budú dôsledne vyhodnotené a zohľadnené v ďalšom konaní.
