KYSUCE. Správu Chránenej krajinnej oblasti Kysuce kontaktoval v utorok 8. apríla nálezca, ktorý zbadal na ceste nehybne ležať zraneného dravca. Ochranári na zistili, že ide o sokola myšiara a za pravdepodobnú príčinu uviedli stret s autom.
„Ďakujeme nálezcovi za odovzdanie na Správu Chránnej krajinnej oblasti Kysuce a veterinárovi Marekovi Ábelov za ošetrenie. Dravca sme previezli ho do záchrannej stanice a budeme sa tešiť, keď znovu vzlietne,“ informovali ochranári z Kysúc na sociálnej sieti.
Ako informoval Metod Macek zo záchrannej stanice Zázrivá, sokol myšiar je asi najčastejším dravcom, ktorý v Európe žije, nakoľko sa dokonale prispôsobil životu v blízkosti človeka. Preto sa najčastejšie objavuje v záchranných staniciach s rôznymi diagnózami.
„Tento konkrétny jedinec je subadultný samček(Jedinec, ktorý už nie je mláďaťom, ale ešte nedosiahol pohlavnú zrelosť). K nám docestoval z Kysúc, kde mal vlastne šťastie v nešťastí, keď ho po bočnom náraze do kamióna, odhodilo na kraj cesty. Odtiaľ ho zobral vodič auta, ktorý spustil celú záchrannú akciu,“ opísal Metod Macek

Doplnil, že dravec nebol ochotný prijímať potravu, čo bolo zrejme spôsobené otrasom po náraze a tiež aj stresom. Vo veterinárnej klinike v Žiline nasadili dravému vtákovi liečbu a v prítomnosti ďalších svojich druhov, sa postupne pekne rozkŕmil.
„Zatiaľ je menej pohyblivý, ale najzákladnejšiu vec , ktorou v tomto prípade bolo kŕmenie máme zvládnuté. Veríme, že sa nevyskytnú žiadne komplikácie a za pár týždňov sa sokolík dostatočne rozlieta, aby sa mohol vrátiť späť na slobodu. Ďakujeme všetkým, ktorí ste pomohli, aby bolo o jeden šťastný návrat viac,“ dodal záchranár zo zázrivskej stanice.
Nadpis šedého boxu
- Sokol myšiar patrí medzi naše najrozšírenejšie dravce. Obýva lúky, lesy, dediny a mestá, ba dokonca aj skalné bralá. Podobne ako ostatné sokoly, ani on si hniezdo nestavia. Využíva hlavne staršie hniezda po iných vtákoch, alebo znesie vajíčka na skalnú rímsu, do kvetináča na balkóne, či na výbežok budovy.
- Ako už meno tohto druhu hovorí, sokol myšiar ročne uloví stovky hlodavcov. Zachráni tak nemalé hodnoty v našom poľnohospodárstve. Pri jeho pomerne vysokej početnosti má pre naše hospodárstvo veľký osoh. Podobne ako iné živočíchy, aj on je súčasťou zložitých ekosystémov, kde má svoju jasnú úlohu a nezanedbateľný význam.
