OŠČADNICA/ČADCA. Slováci sú národom cyklistov a do vybavenia investujú nemalé čiastky. V turisticky atraktívnych lokalitách vyrástli ako huby po daždi požičovne elektrobicyklov, kde sa dá takáto mašinka požičať za pár desiatok eur.
Elektrobicykle sa pre zlodejov stali lukratívnym tovarom. Majitelia požičovní by si mali dať pozor, komu svoj drahý majetok zveria.
Systém požičaj, daj zálohu, no nevráť, využila aj trojica mužov, ktorá si vytipovala požičovne na Kysuciach, v turistickom stredisku v Oščadnici a pri hoteli Husárik v Čadci. Z oboch prevádzok si zlodeji odviezli štyri elektrobicykle za tisíce eur.
Rovnaký scenár "výpožičky"
Ako udalosť popísal Vladimír Kučák z požičovne v Oščadnici, najskôr si bicykle objednali telefonicky. V dohodnutý termín si ich prišli vyzdvihnúť dodávkou.
To vraj nie je nezvyčajné, keďže bicykle požičiavajú turistom ubytovaným na chatách v celom regióne aj na niekoľko dní.
„Prišiel muž, preukázal sa občianskym preukazom, uviedol telefónne číslo, zaplatil dvestoeurovú zálohu za bicykel s tým, že sú ubytovaní neďaleko a za dva dni bicykle vrátia. Ešte sme mu k nim zabalili nabíjačky,“ povedal krútiac hlavou.
O dva dni, na Veľký piatok, keď bolo treba bicykle vrátiť, zatelefonoval Kučák mužovi na uvedené telefónne číslo. Ten ho upokojil, že bicykle si kvôli peknému počasiu ešte pár dní ponechajú a všetko vyrovnajú pri vrátení.
V piatok popoludní si však trojica rovnakým spôsobom a na rovnaký doklad totožnosti vypožičala bicykle aj v hoteli Husárik v Čadci. Aj tu muž najskôr zatelefonoval, potom si s ďalšími dvoma prišli pre dva elektrobicykle, ktoré naložili do Mercedesu Citan antracitovej farby s českými ešpézetkami.
Vybrali top kúsky
„Odviezli si dva bicykle značky Haibike spolu s nabíjačkami. Za tie roky, čo v hoteli prevádzkujeme požičovňu, sa nám niečo takéto ešte nestalo,“ povedal Martin Murčo z Občianskeho združenia Husárik s tým, že podáva trestné oznámenie a polícii poskytne aj kamerové záznamy, na ktorých sú zachytení traja muži nakladajúci bicykle do auta.
„Aj u nás si vybrali to najlepšie, čo sme mali v ponuke. Prišli sme o dva bicykle Haibike aj s nabíjačkami,“ doplnil Vladimír Kučák.
Trestné oznámenie už podal, polícia sa vraj s mužom dokonca spojila a ten im sľúbil, že bicykle vráti, no potom už telefón nedvíhal.
„Takto drzo, na vlastný preukaz, s vlastným telefónnym číslom. Ľudia už nemajú rešpekt pred nikým a ničím,“ pokrčil plecami.
Nevrátením elektrobicyklov spôsobila trojica škodu viac ako desaťtisíc eur. Ak by ich však chceli predať, na čiernom trhu bude hodnota oveľa nižšia. Obaja poškodení varujú ostatných prevádzkarov požičovní, aby si na "šikovnú" partiu dali pozor.
"Obvodné oddelenie polície v Čadci prijalo trestné oznámenie v súvislosti s odcudzením dvoch elektrobicyklov z požičovne," informovala hovorkyňa žilinskej krajskej polície Daniela Kocková.
Písané na recidivistu
Podľa našich informácií patrí doklad totožnosti, ktorý použili na výpožičku, Pavlovi T. z Prievidze. Ten má byť polícii dobre známy.
Ide o známu firmu, trinásťkrát súdne trestaného muža, ktorý sa v minulosti neštítil uniesť ani vlastnú sestru a za lúpeže mu hrozilo doživotie.
Pred viac ako desiatimi rokmi po tomto mužovi pátrala polícia v súvislosti obvineniami z lúpeže v prievidzskej herni zo 16. marca 2013.
Podľa informácií TV Joj bol podozrivý, že so skrutkovačom v ruke sa vyhrážal mladej tehotnej krupierke, ktorá mu v obave o život dala vyše tritisíc eur a cigarety za sto eur. Ani v tomto prípade sa nevyhýbal bezpečnostným kamerám. Policajti ho napokon chytili v bare v Novákoch.
Z garáží a pivníc na objednávku
Terčom zlodejov sa však stávajú nielen požičovne elektrobicyklov. Zameriavajú sa okrem turistických lokalít aj na pivnice v bytových domoch či garáže. Je veľmi ľahké ich po krádeži previezť na iné miesto a tam ho predať.
Ročne ide o tisíce odcudzených bicyklov. Čoraz častejšie sa kradnú vopred vytipované a elektrobicykle priamo na objednávku.
Z pivnice paneláku na Mierovej ulici v Čadci zmizli v stredu 2. apríla naraz tri drahé bicykle. Bez svojich dvojkolesových elektrotátošov ostali otec, mama aj potomok.
O pomoc pri pátraní prosia širokú verejnosť aj známu skupinu Haka, kam umiestnili fotky ukradnutých vozítok. Vďaka sile sociálnych sietí sa informácia o odcudzených bicykloch dostala k správnym ľuďom a detský bicykel sa podarilo vypátrať. Po ostatných stále pátrajú.
Pomáhajú sociálne siete
Ak chcete zvýšiť šancu na vypátranie vášho bicykla, odporúčame fotky s popisom čo najskôr zverejniť do rôznych skupín na sociálnych sieťach. Teda aj do aplikácie HAKA, kde ľudia posielajú okrem automobilov aj bicykle, ktoré im ukradli.
Zakladateľ HAKA Štefan Farkaš hovorí, že najlepšie je nahrať do systému údaje o bicykli vopred. V prípade krádeže ich potom len zverejniť.
„Treba nahrať fotky, výrobné číslo a ďalšie informácie. Pri krádeži auta ostane aspoň techničák, pri krádeži bicykla vám neostane nič, ľudia zvyknú doklady vyhodiť. Pomocou aplikácie viete zistiť, či bicykel kupovaný z druhej ruky alebo z bazáru, nie je v pátraní,“ dodal Farkaš.