Krakov je historické poľské mesto so starobylou architektúrou a s bohatou históriou. Okrem známeho Wawelu sú tu aj iné zaujímavé miesta.
Jedna z jeho častí sa nazýva Lagiewniky, kde v kláštore žila sestra Faustína a pôsobil tu tiež niekdajší pápež Ján Pavol II.
V štvrti Lagiewniky sa každoročne koná Nedeľa Božieho milosrdenstva. Na tento sviatok cestovali aj veriaci z Krásna nad Kysucou a okolia.
Nedeľa Božieho milosrdenstva nie je len poľským sviatkom
Do Krakova treba ísť zavčas rána. Aj my sme vstávali približne o tretej hodine pred brieždením, lebo o štvrtej sme už štartovali. Autobusový zájazd zorganizovali, ako každoročne, Margita Ďurišová, predsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska v Krásne nad Kysucou a Edita Stehlová.

Im patrí vďaka, že sa naši veriaci dostanú v tomto čase na sviatočné miesto. Pritom Nedeľa Božieho milosrdenstva sa uskutočňuje vždy týždeň po Veľkej noci.
Nie je to len poľský sviatok, lebo na jednotlivé pobožnosti prichádzajú ľudia z celého sveta – videli sme tu, napríklad, aj veriacich z Číny s neodmysliteľnými rúškami na tvárach či skupinky černošských veriacich. Na priestranstve pred Bazilikou Jána Pavla II. sa ich zišli desaťtisíce.
Sväté brány v Jubilejnom roku
Hovorí sa, že apríl je vrtošivý, že sa počasie rýchlo mení. Nás počas dňa sprevádzalo slnko, aj keď pofukoval dosť nepríjemný, chladný vietor. Po príchode do Lagiewnikov sme navštívili Sanktuárium sestry Faustíny, známej rehoľníčky, ktorú blahoslavil poľský pápež.
Je symbolom Božieho milosrdenstva. Potom sme prešli po vybudovaných chodníkoch na druhú stranu Lagiewnikov, kde na obrovskom priestranstve vybudovali Sanktuárium Jána Pavla II.

Tu sme prešli cez jednu zo Svätých brán počas tzv. Jubilejného roka. V predchádzajúci deň sa na týchto miestach konal veľký Koncert Božieho milosrdenstva, ktorý v priamom prenose vysielala televízia. Svätá brána bola otvorená aj vo vchode do baziliky.
Poľská televízia sa činila
Podobne vysielali aj omšu venovanú Božiemu milosrdenstvu na terase Baziliky Jána Pavla II. Priestranstvo pred bazilikou sa zaplnilo veriacimi – boli sme rozdelení do sektorov, mali sme Sektor V.
Omša trvala približne dve hodiny, na vysielanie využívali aj dron, ktorý poletoval vysoko nad našimi hlavami. Videli sme tiež zopár fotografov a redaktorov novín. O sviatok bol veľký záujem.
Ľudí určite naň prilákalo aj pekné počasie. Na Ulici sv. Faustíny bolo množstvo stánkov s dobrotami a šiatrov, kde si každý mohol kúpiť jedlo či nejaký suvenír na pamiatku.
O tretej popoludní sme ešte absolvovali Korunku Božieho milosrdenstva a potom sme už cestovali domov. Po roku sa možno do Krakova opäť vrátime a tešíme sa na ďalšie stretnutie s veriacimi.