ČADCA. Bývalý židovský cintorín v Čadci dnes pripomína už len pamätník, ktorý stojí na zanedbanej zelenej ploche na Podjavorinskej ulici.
Náhrobný kameň vytesal sochár Jozef Mundier z Čadce a pripomína súčasníkom nielen umiestnenie komunistami zbúraného cintorína, ale aj smutné deportácie čadčianskych židovských obyvateľov do likvidačných táborov v rokoch 1942 – 1944.
Premenu tejto nenápadnej trávnatej plochy na pripomienku 80. výročiia oslobodenia mesta a konca druhej svetovej vojny iniciovala čadčianska radnica a slávnostne ho predstavili v utorok 29. apríla.
S pomocou peňazí z Európskej únie pretvorí tento priestor na oddychovú zónu pre obyvateľov, ktorí žijú v panelákoch a pracujú v blízkych administratívnych budovách.

„Vo veľkej úcte k našim predkom, osobám nielen židovského pôvodu, ale aj tým čo im pomáhali, chceme na tomto mieste vytvoriť nový park, ktorý bude určený aj mladým, používať moderné komunikačné prostriedky, no bude aj hlbokým odkazom na to, čo prežili ľudia počas druhej svetovej vojny,“ uviedol pri predstavovaní novej tváre starého cintorína primátor Čadce Matej Šimášek.
Doplnil, že je možné vytvárať nové veci moderne a ekologicky, no zároveň do nich vložiť hodnoty a poznanie histórie, ktoré môžu byť pre mladých výstrahou, aby sa vyvarovali chýb minulých generácií.

Projekt počíta s odstránením náletových drevín, pred samotnou premenou ešte celý pozemok preveria odborníci podzemným radarom, ktorý by mal odhaliť prípadné macevy, teda kamene označujúce hroby, či kostrové pozostatky.
Zachrániť a presťahovať chcú aj pozostatky pomníkov nahnuté do spodnej časti bývalého cintorína k betónového múru, ktorý sa pod ich váhou postupne rúca.
„Pred dvomi rokmi sme tu chodili po nepokosenej lúke a náhrobné kamene boli zahrabané. Dnes ich ideme dostať na povrch,“ vysvetlil Matej Šimášek.
Koncept návrhu okrem centrálnej plochy s novými lavičkami tvorí sieť chodníkov, ktoré sú zámerne pretínané a inokedy slepo ukončené. Línie majú symbolizovať životné smery a cesty, ktoré sa niekedy stretnú, rozdelia, niekedy nájdu svoj cieľ inokedy sú nezmyselne ukončené. Pri pohľade z vrchu zaznamená pozorovateľ symbol židovskej hviezdy.

Súčasťou projektu je vybudovanie Pocket parku kde v Čadci. Vo Vysokej nad Kysucou, ktorá je projektovým partnerom, sa z peňazí európskej únie zrevitalizuje známa biblická záhrada.
Symbolickým dotykom na náhrobok zo židovského cintorína odštartovali projekt Predseda národnej rady SR Richard Raši, primátor Čadce Matej Šimášek, starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha a predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl.

„Pred vojnou žilo na Slovensku cez stotridsať tisíc Židov, bolo nad 800 cintorínov. Predstaviteľov Židovskej náboženskej obce je teraz len dvetisíc, no všetky cintoríny, vo veľkej väčšine zničené a v dezolátnom stave, nám ostali. Kysuce sú však výnimočné, po Starej Bystrici a Vysokej nad Kysucou sa do obnovy, aj keď netradičnej, púšťa aj Čadca. Bez pomoci miest a obcí nie sme schopní sa o tieto najsvätejšie miesta židovskej komunity postarať,“ vyjadril vďaku Frankl.

„Židovská komunita trpela v druhej svetovej vojne najviac. Zničený židovský cintorín najtragickejšie symbolizuje to, čo druhá svetová vojna priniesla,“ povedal predseda parlamentu Richard Raši s tým, že pripomínanie si hrôz druhej svetovej vojny považuje za dôležité.
Poznamenal, že je to zároveň účelné využitie európskych peňazí, keď sa na takomto motíve zrevitalizujú schátrané cintoríny, prinesie sa tam zeleň a život, ale tiež naša mládež. Na projekt je vyčlenených viac ako 400.000 eur.
„V súčasnej dobe čelíme prepisovaniu histórie, v rámci demokracie a voľnosti prezentovania názorov sa stáva, že to, čo je historickým faktom, sa mnohokrát potiera. Myslím si, že keď naše deti a vnúčatá nebudú vedieť, čo znamenala druhá svetová vojna a koľko obetí priniesla, ale aj to, kto nás oslobodil, tak v budúcnosti sa takáto tragédia môže zopakovať,“ uviedol Raši.
Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia mesta sa v tento deň uskutočnil aj pietny akt kladenia vencov pri pamätnej tabuli obetiam druhej svetovej vojny pred budovou Mestského úradu v Čadci.

Židovský cintorín vznikol na prelome 19. a 20. storočia. Od mestského ho delila len poľná cesta a betónový plot. Pri vchode bola márnica, kde stál aj pohrebný koč. V hornej časti bolo niekoľko jednoduchých kamenných náhrobných kameňov, v dolnej sa nachádzali veľké mramorové pomníky s hebrejským, ale aj nemeckým a slovenským textom.
Z cintorína tieto náhrobné kamene postupne rozkradli. V roku 1988 pri kopaní základov budovy polície cintorín zničili návozom zeminy, začal slúžiť ako medzisklad stavebnín. Synagógu na Palárikovej ulici zbúrali pri výstavbe budovy Okresného výboru komunistickej strany Slovenska v Čadci.
