ČADCA.V uponáhľanom svete je pre každú rodinu dôležité zjednodušiť si každodenné povinnosti. Pranie a sušenie bielizne je každodennou súčasťou nášho života. Väčšina domácností púšťa práčku aj niekoľkokrát do týždňa. Najväčším žrútom energie je sušička, ktorá dostáva zabrať najmä v období, keď je sušenie vonku takmer nemožné.
Našťastie sa dnes už môžete spoľahnúť na pomoc šikovných spotrebičov s množstvom inovatívnych funkcií. O niekoľko rád, ako ušetriť pri praní šatstva, sme požiadali vedúceho predajne elektrospotrebičov Fresh IT v supermarkete Tempo v Čadci Miroslava Padyšáka.
Ako teda prispôsobiť svoje zvyky pri praní tak, aby nám ostalo viac v peňaženke?
Je to jednoduché. Najskôr by bolo vhodné prať menej, teda ak oblečenie nevyžaduje pranie, nedávajme ho do práčky. Mnohokrát ho stačí len ručne preprať. Hlavné je bielizeň správne vytriediť. Na viac a menej špinavú. Postupne vysvetlím prečo.
Ďalšou radou je znížiť teplotu vody pri praní. Posteľnú bielizeň, uteráky, spodnú bielizeň a silne znečistenú bielizeň perte pri teplote 40 °C a vyššej, aby sa zničili aj choroboplodné zárodky.
Ak bežne periete pri 40 stupňoch, vyskúšajte pranie pri 30 °C. Ušetríte až o 38 percent viac energie a navyše aj oblečenie vydrží dlhšie. Novšie práčky už sú stavané, aby aj pri chladnejšej vode dosiahli požadovaný výsledok.
Na každodenné škvrny zvyčajne stačia kratšie nízkoteplotné programy.
Škvrny môžete odstrániť už pred praním. Na rôzne škvrny platia rôzne tipy, ako ich odstrániť. Vďaka ich odstráneniu môžete prať na nižšej teplote a tým opäť ušetriť.

Aj široká ponuka pracích kapsúl, gélov, práškov a aviváži je už navrhnutá na pranie v studenej vode.
Práčku ani sušičku netreba púšťať, kým nebude plná. Pamätajte na to, že práčka aj sušička vždy spotrebuje rovnaké množstvo energie, bez ohľadu na to, či je plná alebo poloprázdna. Teraz už však existujú modely, ktoré dokážu prispôsobiť množstvo napustenej vody hmotnosti bielizne v práčke.
Ušetria nové práčky skutočne toľko, ako je to prezentované?
Technika ide dopredu veľmi rýchlo. Staršie modely práčok a sušičiek míňajú zbytočne veľa vody aj elektriky, čo po zdražení energií pociťujú domácnosti oveľa viac.
Stále viac ľudí vníma naliehavú potrebu prispieť k ochrane životného prostredia. Preto je pre mnoho rodín prioritou vyberať spotrebiče, ktoré sa vyrábajú s dôrazom na ekologické riešenia.
Moderné práčky sú skvelými pomocníkmi a ponúkajú celý rad programov, o ktorých sa nám predtým ani nesnívalo. Ponúkajú aj dvadsaťminútové programy, programy označené aj ako expresné či ekologické a ekonomické ECO, ktoré trvajú obvykle hodinu. Ďalšou možnosťou je aj použitie pary. Takýto program obvykle práčke zaberie 15 až 30 minút.
Existuje však veľké „ale“. Periete, aby bola bielizeň čistá? Vtedy práve takto krátke programy nestačia. Zámerne sú označované ako osviežovacie. Čo to v praxi znamená? Veľmi krátke programy používajte, ale špinavú bielizeň vytrieďte tak, aby také pranie malo zmysel. Pre špinavé, silne prepotené oblečenie zvoľte optimálny program podľa materiálu, ale aj podľa času.
Správnym výberom práčky môžete ušetriť nemalé peniaze. Nový spotrebič by mal spotrebovať okolo jednej kilowatthodiny a 40 litrov vody.
Ak máte možnosť využívajte nočný prúd. Náklady na ohrev vody môžu klesnúť až o štvrtinu.
Pozor na to, aby vaša práčka stála na rovnom podklade, inak sa môže zbytočne predlžovať doba prania. A nezabúdajte pravidelne čistiť filter.
