KRÁSNO NAD KYSUCOU. Krásno nad Kysucou je známe tým, že v predvečer prvého mája tu folkloristi zo súboru Drevár a miestni dobrovoľní hasiči už dlhé roky stavajú máj.
A to ručne, bez pomoci ťažkej techniky. Inak tomu nebolo ani tohto roku. Tieto zvyky a tradície chcú uchovať ako vzácny poklad pre budúce generácie.
V tomto roku však získal predvečer prvého mája úplne nový punc. Mesto sa na pár hodín vrátilo do socialistických čias. Ale bol to ozaj veselý návrat.
„Tento rok je máj vysoký dvadsať metrov. Staviame ho každý rok, ako máje stavali naši otcovia a dedovia. Voľakedy stavali máje mládenci dievčatám súcim na vydaj, my to robíme pre všetky ženy v našom meste. Jedno, či slobodné, vydaté, ale hlavne aby boli celý rok zdravé a svieže. Týmto spôsobom snažíme zachovávať zvyky a tradície, aby neupadli do zabudnutia,“ povedal predseda miestnych dobrovoľných hasičov Marián Šustek.
Pod krídlami holubice mieru
V uliciach ozdobené traktory, žltobiele autá s logom VB, staré embéčky, usmievaví ľudia nesúci transparenty s dobovými, no vtipne upravenými heslami, deti trepotajúce mávadlami.
Prvomájový sprievod, ako vystrihnutý z dôb minulých, prešiel mestom. Z ampliónov zneli do kroku budovateľské piesne.

Sprievod vyrazil spred obecného úradu po ulici 1. mája. Do sprievodu sa zapojili stovky ľudí, športovci, folkloristi v nažehlených krojoch, natešení pionieri, hasiči, súdruhovia družstevníci s fekálnou cisternou a hlavne deti, ktoré si takúto nevídanú akciu poriadne užívali.
Mávali mávadlami, vlajočkami, usmievali sa na divákov okolo cesty a tí ich vítali potleskom. Čím šialenejšia rekvizita, tým väčšie ovácie. Chýbala už len nazdobená tribúna, z ktorej za bývalého režimu papaláši kývali na okoloidúci dav.
Sviatok práce bez práce
Zdá sa až neuveriteľné, koľko ľudí aj z okolia mesta dokáže pritiahnuť takáto recesistická akcia.
Tí mladší sa len smiali, tí starší ju vnímali s nepatrnou dávkou nostalgie, s úsmevom spomínali na socialistické prvé máje. Na sviatok práce, keď nik nepracoval, lebo musel stáť s transparentom, či mávadlom v nekonečnom zástupe a počúvať pod tribúnou príhovory súdruhov bez konca. Spomínali, ako v školách vyrábali na hodinách výtvarnej výchovy mávadlá z krepového papiera.
„Tu sa vždy niečo deje a stále niečo vymýšľajú, majú dobrého primátora. Škoda, že sme to podcenili. Mali sme sa obliecť do rovnakých šaškární ako oni. Určite by sme tu zapadli,“ so smiechom hovorí jedna s diváčok, držiac na rukách malého chlapčeka, ktorý vypliešťa oči na prechádzajúceho starého žigulíka verejnej bezpečnosti so zapnutým majákom.

Možno na tom bude niečo pravdy, keď aj samotný primátor kráča v čele sprievodu pod transparentom s nápisom S Krásnom nad Kysucou na večné časy! Spolu s miestnymi poslancami sa z portrétov na paliciach usmievajú na divákov.
„Naše mesto oslavuje v tomto roku sedemstoročné jubileum a my sme sa rozhodli, že každé tradičné podujatie v meste ozvláštnime. A čo iné predviesť pred prvým májom, ako prvomájový sprievod, ktorý nám pripomenul jednu z historických etáp nášho mesta. My sme radi, že sa ľudia bavia a robia si srandu z toho, čo bolo kedysi dávno povinné a trápne,“ prezradil primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.
Zrod novej tradície?
Obrovský úspech zožal aj traktor s nazdobenou vlečkou a heslom Občania všetkých osád, spojme sa!
Primátor Jozef Grapa poznamenal, že ak by sa toto podujatie uchytilo a stalo sa tradíciou, osloví aj okolité obce, aby sa pridali a pripravili si svoj alegorický voz.
„Diváci by tak mohli rozhodnúť o tom najkrajšom. Hlavné je, že sa spolu nasmejeme, možno nacvičíme aj spoločnú spartakiádu, novým myšlienkam sa nebránime,“ so smiechom dodal Jozef Grapa.
No a po parádnom prvomájovom sprievode čakali na súdruhov a súdružky v tamojšej kantíne Kolkárne teplé párky a pivo. Tak ako za starých čias. Prvý máj dopadol v Krásne nad očakávania a recesia pohltila v meste úplne všetkých.
Ďalším podujatím s príchuťou histórie bude Deň detí, ktorý sa bude niesť v duchu stredoveku.
