HORNÝ VADIČOV. Lezie do extrémov, na aké si trúfa zrejme len pár ľudí na svete. Milovník prírody RADOVAN HALUZA aktívne vyhľadáva a sleduje medvede.
Tento rodák z Horného Vadičova sa s nimi za roky svojho koníčka stretol zhruba tisíckrát a skutočný svet medveďov sa rozhodol čoraz viac frustrovanej spoločnosti priblížiť i v novej dokumentárne sérii Lebo medveď.
„Ja sa nesnažím ovplyvňovať situáciu, len chcem ukázať aj pekné zážitky s týmito zvieratami. Bežne vchádzam do situácií, do ktorých sa všeobecne človek dostať nechce a ukazujem, aká je realita,“ hovorí s tým, že ľudia dnes okrem iného zbytočne zavádzajú. Pre svoju bezpečnosť by mali pritom o medveďoch vedieť čo najviac.
Ako hovorí už popis k dokumentárnej sérii, strach a frustrácia ľudí rastú. Sú podľa vás opodstatnené?
V niektorých okresoch určite áno. Poznám miesta, na ktorých sa príde na jednu lúku počas jari napásť aj štrnásť medveďov. Na jeseň zas do kukurice príde aj tridsať jedincov, no v zime prakticky na mieste nie sú vôbec. Viem tiež o lokalitách, kde sú v celom pohorí maximálne dva kusy.
Ďalej sa dočítate aj:
- Čo ovplyvňuje správanie medveďa,
- kedy je medveď pre človeka nebezpečný,
- v akých prípadoch dokáže pomôcť sprej,
- aká vzdialenosť od medveďa je v poriadku,
- na čo sa snaží poukázať Haluza.
Ja ich pritom dokážem zachytiť na fotopascu najmä v noci, inak môžem čakať s fotoaparátom aj dva dni vkuse a zbytočne.
Myslím si teda, že frustrácia ľudí je oprávnená, avšak len na niektorých miestach Slovenska. Zvyšok môže byť úplné pokojný.
Hovorí sa o premnožení medveďov. Vnímate, že by ich populácia na Kysuciach rástla? V ktorých častiach regiónu je ich najviac?
Kysuce sú veľkou čiernou dierou nielen pre medvede, ale všetky veľké šelmy vrátane vlka a rysa. Vždy sa tu pytliačilo a vždy sa aj bude. Horšia situácia je podľa mňa už len v Snine, v Poloninách.

Čo sa týka konkrétneho výskytu medveďa u nás v regióne, prakticky sa môže ukázať kdekoľvek. Ide o cestovateľa, ktorý za noc prejde obrovský počet kilometrov. Povedal by som však, že v okolí Ľadonhory, na hranici medzi obcami Vadičov, Povina a Lodno, je ich najviac.
Stále častejšie sa poukazuje na ich približovanie k ľudským obydliam, útokom na zvieratá aj ľudí. Prečo? Kde je podľa vás chyba?
Na túto otázku sa nedá odpovedať v krátkosti, bola by na samostatný článok, pretože tento stav ovplyvňujú mnohé faktory.
Jednak fakt, že medveď začal byť chránený, odlov bol možný len pytliakmi. Okrem toho hrajú rolu slabé zimy aj hojnosť potravy, medvedica dokáže uživiť viac mladých. Vplývať na to môže rovnako aj častejší pohyb ľudí v prírode, napríklad len Vysoké Tatry v roku 2024 navštívili štyri milióny ľudí.

U nás to nie je o nič menej, ide o nával ľudí, poľovníkov aj motorkárov, cyklistov, bežkárov či hubárov a fotografov podobných mne. A pribúda aj ťažieb v lese.
Môžeme hovoriť o kvante ľudí, čo buď medvede potlačí bližšie k našim obydliam, alebo sa viac naučia na našu prítomnosť. Keď je medveď zaľahnutý v húštinách a každý deň stretne aj pätnásť osôb, zanechá to ňom následky.
Čo sa najvýraznejšie podpisuje na správaní medveďa?
Najviac naň podľa môjho názoru vplýva práve prítomnosť človeka v horách, medveď pred ním už nemá kam utekať a v podstate ani nemá prečo. Už si skrátka zvykol. Keď stretne v horách šesťdesiat ľudí, pričom medveďa si všimne možno jeden z nich, on ich registruje vždy.

Nepostrehne žiadne nebezpečenstvo a ťahá sa bližšie smerom k obydliam. Môže sa domnievať, že ani tam pre neho človek nebude extrémne nebezpečný a začne si na našu spoločnosť zvykať.
Mali by sa ľudia pre vlastnú bezpečnosť snažiť dozvedieť o medveďoch čo najviac?
Určite. Najviac pomôže znalosť terénu, určenie pravdepodobného výskytu medveďa a na tých miestach následne zvýšiť opatrnosť. Treba sledovať pobytové znaky a dať o sebe vedieť.
Šíria sa názory, ktoré majú od reality ďaleko?
Vnímam, že ľudia často zavádzajú. Hovoria o tom, ako videli medveďa, no ide o výmysel, s ktorým prišli za účelom vystrašiť obyvateľov. Nepáči sa mi, že Slováci začínajú vďaka klamstvám medveďa nenávidieť. Takto by to nemalo byť.
Vo videách dokazujete aj plachosť medveďa. V akých prípadoch nastáva opak?
Všetko záleží na situácii a na samotnom jedincovi. Môžete sa dostať medzi mladé a medvedicu, ktorá už človekom bola vystresovaná viackrát za deň, prípadne môže nastať stret so zraneným jedincom, s nervóznym medveďom, ktorý je ubolený napríklad pre problémy so zubami.
Môžete vojsť do húštiny a vyrušiť ho, pričom sa začne brániť a zaútočí. V 99 percentách sa vám ale tieto zvieratá budú snažiť vyhnúť.
Ako sa stretu s medveďom vyvarovať? Na čo si dať pozor?