KRÁSNO NAD KYSUCOU. Na radnici ju majú v špeciálnom kufríku a strážia ju ako oko v hlave. Hovoríme o slávnostnej úradnej reťazi zvanej aj insígnie.
Primátor si dáva reťaz na krk napríklad pri významných návštevách, svadbách, stretnutiach s darcami krvi, udeľovaní ocenení a, samozrejme, na ustanovujúcich schôdzach zastupiteľstva, keď sa po voľbách zíde nový poslanecký zbor.
Počas osláv 700. výročia prvej písomnej zmienky oficiálne predstaví radnica v Krásne nad Kysucou nové primátorské insígnie.
„Celá symbolika reťaze vznikla ešte v stredoveku z toho, že primas, teda najvyšší predstaviteľ mesta, chcel mať pečať po ruke a bezpečne pod kontrolou. Preto ju začal nosiť na krku na reťazi. A to isté robili aj rektori univerzít,“ vysvetlil primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.
Z pečate reťaz
Doplnil, že poverený úradník, ktorý držal pečať mesta, za ňu zodpovedal. Nosil ju pri sebe. V momente, keď si ju zavesil na krk, každý vedel, že je to primas mesta.

A práve nová primátorská reťaz bude slávnostne uvedená medzi symboly mesta v auguste pri oslavách 700. výročia prvej písomnej zmienky o Krásne nad Kysucou. Toto výročie hovorí, že Krásnu právom patrí titul najstaršej obce v okrese Čadca. Prvá historická zmienka je v súčasnosti archivovaná v národnom archíve v Maďarsku.
„Už dlhšie som sa pohrával s myšlienkou. že okrem erbu mesta by mali mať na reťazi svoje miesto aj symboly, ktoré reprezentujú jednotlivé mestské časti so svojimi osadami, ktoré tvoria naše mesto,“ prezradil pohnútky krásňanský primátor.
Symboly mestských častí na insígniách zároveň odrážajú aj hrdosť ľudí v nich žijúcich.
Šesť symbolov piatich častí
Šesť objektov vytepaných do šiestich polí symbolizuje päť mestských častí, ktoré dopĺňa symbol radnice ako dôležitej mestskej ustanovizne.
Cez časť Blažkov, so svojimi vysoko položenými osadami a krásnou prírodou, prechádza historická hradská cesta, prvá spájajúca Žilinu s Jablunkovským priesmykom. Túto časť symbolizuje rytina unikátneho kamenného mosta v osade u Drozdov, ktorý je posledný v prevádzke v strednej Európe.
Zákysučie, kde horské osady patrili medzi prvé osídlené a kde sa dnes nachádza nové sídlisko a obytná zóna, symbolizuje silueta rozhľadne u Jantov, ktorá je viditeľná zo širokého okolia.

„Starému centru Krásna dominuje farský kostol s typickou štíhlou vežou a hodinami. Je najväčším kostolom v Žilinskej diecéze, a preto sme sa rozhodli, že bude symbolizovať staré mesto,“ vysvetlil Jozef Grapa.
Nové mesto začalo vznikať až v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Patria sem aj sídliská Struhy a 1. mája. Túto časť symbolizuje na reťazi silueta kultúrneho domu.
Kalinov je obkolesený malebnými osadami, ktorým popri niekdajšej železnici na prepravu dreva preteká druhá najväčšia kysucká rieka Bystrica, spájajúca celú Bystrickú dolinu a v Krásne ústiaca do rieky Kysuce. Túto časť, aj keď patrí medzi najstaršie, symbolizuje nový kostolík
Ohnivká jednej reťaze
„Tieto časti nášho mesta sú ako ohnivká jednej reťaze. Ani jedno nie je väčšie či menšie. Sú rovnaké a rovnako dôležité. Sú spojené rovnakou silou. Keby sa jedno poškodilo, ľahko by sa mohlo stať, že sa zničí celá reťaz. Ale keď pevne držia, spolu tvoria jedno spoločenstvo ľudí – jedno mesto – mesto Krásno nad Kysucou. Ktoré vďaka ľuďom, ktorí v ňom, v jeho jednotlivých častiach žili a žijú, sa postupom času síce územne zmenšovalo, no jeho význam narastal,“ ozrejmil Jozef Grapa.
Reťazi dominuje veľká kovová medaila, na ktorej je zobrazený erb mesta v historickom duchu tak, ako si to najstaršie osídlenie v okrese Čadca zaslúži.
Nové insígnie budú posvätené kňazmi z celého sveta, ktorí majú svoje korene v Krásne nad Kysucou, na svätej omši v nedeľu 31. augusta.