ČADCA. „Strecha zateká, okná plesnejú. Ten pohľad, keď stojíte vo vestibule stanice, je naozaj škaredý. Nerobí dobrú vizitku mestu,“ povedal pre MY Kysuce Jozef Křivánek z Oščadnice, ktorý pravidelne využíva železničnú dopravu.
V skratke tak opísal stav železničnej stanice v Čadci, ktorá roky chátra a spolu so svojím okolím je hanbou mesta, ktoré je vstupnou bránou do našej krajiny pre turistov z Čiech a Poľska.
Znížiť strop? Nie, ide o skvost
Keď vláda nedávno zamierila na výjazdové rokovanie na Kysuce, minister Jozef Ráž potvrdil, že aj stanica je jednou z investičných priorít súčasnej garnitúry.
Projekt na rekonštrukciu vznikne do 30. novembra 2026, najneskôr do mája 2028 stanicu opravia. Zaväzuje sa k tomu aj uznesenie vlády a tento zámer potvrdili aj Železnice Slovenskej republiky a primátor Čadce Matej Šimášek.
„Hoci stanica nepatrí pod gesciu radnice, niekoľko mesiacov sme intenzívne rokovali so železnicami. Dnes je na svete plán, vďaka ktorému tento objekt prejde rozsiahlou modernizáciou,“ vysvetlil Šimášek.

Kým väčšina ľudí skloňuje pri téme rekonštrukcie železničnej stanice zníženie stropu a využitie nového podlažia na otvorenie nových prevádzok, na dôležitý fakt upozorňuje dizajnérka Silvia Holeščáková z Čadce, ktorá je členkou komisie výstavby, územného plánovania a investičných činností v meste.
„Objekt stanice postavili v bruselskom štýle. Po architektonickej a dizajnovej stránke má obrovskú hodnotu, doslova ide o architektonický skvost,“ povedala pre MY Kysuce s tým, že s týmito informáciami sa obrátila aj na primátora Mateja Šimáška.
Ten vysvetlil, že radnica bude prizývaná k vypracovaniu projektovej dokumentácie, mestský architekt tak bude mať možnosť tlmočiť požiadavky mesta.
„Železnice Slovenskej republiky štandardne v rámci procesu pripravovaných rekonštrukcií staníc komunikujú so zástupcami miest a obcí. Pokiaľ mesto Čadca prejaví záujem, tak budú oslovení na spoluprácu,“ potvrdila pre MY Kysuce Petra Lániková, hovorkyňa železníc.
Československý pavilón dostal cenu Zlatá hviezda
Železničnú stanicu v Čadci postavili v rokoch 1967 až 1969. Navrhol ju český architekt Josef Hrejsemnou, autorom plastík je sochár Miroslav Rybička.
Oceľová konštrukcia s mimoriadnou nosnosťou, vysoký obrovský strop, presklené fasády, trojuholníkový tvar, drevené podbitie stropu doplnené umeleckým dielom. Práve tieto prvky charakterizujú stavbu, ktorú postavili v bruselskom štýle.