RUDINA. Na vychýrenej jahodovej plantáži v kysuckej obci zachraňujú úrodu, aby ich doterajšia snaha nevyšla navnivoč a zvýšené ceny jahôd nestúpli ešte viac. Proti nízkym teplotám bojujú aj najnovšími prostriedkami.
Hoci sú na nástrahy počasia zvyknutí, mráz im dáva zakaždým zabrať. Farmár a vedúci plantáže Peter Macuš si za štrnásť rokov svojho podnikania preskákal veľa.
Zažil situácie, kedy pre mráz jahody aj naprieč nocou polievali trinásť hodín, v dôsledku čoho bolo pole zatopené.
Voda ich opäť zachránila
Povrchové zavlažovanie je však efektívnou formu takzvanej protiľadovej ochrany, po ktorej siahli aj tento raz. Riziko poškodenia jahôd sa im podarilo eliminovať.
„Zatiaľ sú škody na úrovni nula percent aj vďaka tomu, že ich polievame. Mráz bol nadránom pri zemi na úrovni mínus päť stupňov, vo výške dvoch metrov bolo mínus dva. Voda je neprekonateľná. Všetci, čo ochraňujú povrchovým polievaním, majú úrodu vždy zachránenú, keďže je tento princíp pri jahodách účinný až do mínus jedenásť,“ povedal ešte v piatok 9. mája majiteľ jahodoviska v Rudine.

Okrem toho ale podľa jeho slov používajú aj viaceré novinky. Ide o rôzne stimulátory podporujúce rastliny v ťažkých časoch. Pomáha im pritom hlavne vysoký obsah draslíka, zinku, bóru či mangánu.
Ďalej sa dočítate aj:
- O koľko jahody v Rudine zdražejú,
- čo výdavky na plantáži ovplyvňuje najviac,
- ako im dáva starostlivosť o jahody zabrať,
- ako počasie oddialilo otvorenie samozberu.
S počasím bojujú roky
„Za roky už našťastie vieme, čo robiť. Samotné prekrývanie polí je trošku rizikové, zväčša vhodné do mínus štyroch až mínus piatich stupňov. Podľa mojich informácií aj veľa farmárov v Poľsku prišlo o jahody. My zatiaľ bojujeme s úspechom, no máme za sebou len prvú ťažkú noc,“ priblížil v piatok situáciu s tým, že hoci nízke teploty úradovali aj zhruba pred dvoma týždňami, išlo o slabšie prízemné mrazy.

„Teraz to vyzerá na poriadny ´armagedon´. Už som ale zvládol zlé počasie aj minulé roky, to všetci farmári veru nezažili. Mal som obdobia, kedy celý deň lialo ako z krhly, potok bol rozbúrený vo výške jedného metra a v noci mrzlo do mínus desiatich stupňov. Boli prípady, kedy som bol na poli pri jahodách vkuse 31 nocí, od desiateho apríla do polovice mája,“ rozpráva Peter Macuš.
Problémov je však podľa jeho slov viac, obzvlášť v regióne Kysúc či samotnej obci.
Najväčšie ťažkosti im spôsobujú dlhodobé suchá. V Rudine podľa neho od minulého roka prší minimálne, v júli a auguste nevideli dážď takmer vôbec.
V septembri zasiahla oblasť jedna povodeň, ktorá ale podľa Macuša zmizla až veľmi rýchlo. Október a november boli suché a veľa zrážok nespadlo ani ďalšie mesiace.