SKALITÉ. V dnešnej rýchlej dobe sa cesta za kariérou a peniazmi stáva našim hlavným cieľom. Všetko ostatné ide bokom a do ohrozenia dostáva aj rodina. Pod pojmom „šťastná“ si mnohí z nás predstavujú peniaze, dom, auto, luxusné dovolenky a všetok blahobyt. A práca pre blaho rodiny sa zmení na workoholizmus.
Pritom niekedy stačí svojim blízkym venovať len svoj čas a svoju lásku. Práve v duchu rodinnej súdržnosti a trávení spoločného času sa v sobotu 24. mája 2025 v Skalitom konalo skvelé podujatie Deň rodiny, ktoré zorganizovali obec Skalité a Farnosť Skalité.
Má pripomenúť, aké dôležité miesto má rodina v životoch ľudí. Súčasne prepája generácie aj komunity v meste a podporuje vzájomné väzby cez zmysluplné trávenie spoločného voľného času.
Akcia bola naozaj vydarená a prilákala veľa návštevníkov, ktorí si prišli užiť bohatý program plný zábavy a atrakcií. Celé podujatie odštartovala slávnostná svätá omša, ktorú celebroval vikár Jakub Galmiš.
„Keď sobášim mladé páry, tak vždy im zdôrazňujem, že žiť v rodine je náročná úloha a niekedy iba ľudské sily nestačia. Preto slávime svätú omšu, lebo veríme, že Božie požehnanie je dôležité aj preto, aby rodiny zvládli ťažkosti, ktoré v živote prídu. Modlili sme sa nielen za tie rodiny, ktoré sú šťastné a ktorým to v živote vyšlo, ale aj za tých, ktorí majú nejaké problémy a zápasia o tú svoju budúcnosť,“ uviedol pre redakciu Kysuce v súvislosti s Dňom rodiny správca farnosti Martin Danišek s tým, že trávenie spoločného času so svojimi blízkymi je veľmi dôležité.

Po svätej omši nasledoval gurmánsky zážitok v podobe fazuľovice a poľovníckeho guláša. Veľký úspech mali aj vystúpenia detí z miestnych materských škôl a folklórnych súborov, ktoré pobavili a očarili všetkých prítomných. Počas celého dňa si návštevníci mohli vyskúšať rôzne atrakcie a súťaže pre deti aj maľovanie na tvár. Veľký záujem vzbudili aj starostlivosť o zdravie a prezentácie záchranných zložiek – hasičov, polície a horskej služby.
„Tým chceme všetkým ukázať, že v Skalitom sme ako jedna veľká rodina. Spoločne sa snažíme vytvoriť podmienky pre to, aby sa ľudia v priebehu tohto dňa mohli stretnúť, aby venovali svoj čas svojim rodinám, blízkym priateľom a nadviazali nové kontakty,“ vyjadril sa starosta Skalitého Jozef Cech.
Vyvrcholením podujatia bola záverečná zábava s obľúbenou kapelou Veľký Dom, ktorá roztancovala všetkých prítomných. Akcia sa niesla v príjemnej rodinnej atmosfére a všetci odchádzali s úsmevom na tvári. Deň rodiny bol rozhodne naozaj vydarený a plný zábavy pre celú rodinu.
Deň rodiny nie je prvým, no ani posledným podujatím v Skalitom. Na leto v obci chystajú jedinečné programy, koncerty v amfiteátri pre mladých a tých skôr narodených a tešiť sa môžete aj na tradičnú súťaž vo varení guláša Skalitskú varešku či Goralské slávnosti.

Deň rodiny na Slovensku sa tento rok nesie v znamení hesla „(K)rok nádeje“.
História Dňa rodiny na Slovensku je spojená s rokom 2009. Na bratislavskom Námestí SNP sa vtedy z iniciatívy Fóra kresťanských inštitúcií stretli rodiny z rôznych kútov Slovenska. Odvtedy sa táto oslava stala spontánnou a zapájajú sa do nej mnohé miesta.
Deň rodiny je vyjadrením podpory prirodzenej rodine založenej na manželstve jedného muža a jednej ženy, ktorí s láskou prijímajú deti ako dar. Zároveň poukazuje na dôležitosť autonómie rodiny, úlohu manželstva a princíp subsidiarity, ktorý hovorí, že rodičia sú tí, ktorí majú prirodzené právo na výchovu. Vo svete sa slávi medzinárodný deň rodiny 15.mája.
Rozhodlo o tom Valné zhromaždenie OSN 20. septembra 1993. OSN vydáva každoročne aj posolstvo k Medzinárodnému dňu rodín.
Deň rodiny na Slovensku sa tento rok nesie v znamení hesla „(K)rok nádeje“. Tento ročník nás nabáda, aby sme spoločne robili malé kroky odvahy – aby sme sa opierali o silu rodiny a jej nenahraditeľnú hodnotu práve v týchto neistých časoch, ktorými prechádzame. Rok 2025 je navyše mimoriadnym rokom, keďže slávime jubilejný rok s heslom „pútnici nádeje“.
Posolstvo tohtoročného Dňa rodiny korešponduje s jubilejným rokom a pripomína overené pravdy: rodina je skutočným miestom nádeje, je prvou školou života, kde sa učíme kráčať, milovať a budovať budúcnosť s dôverou a vierou.
Toto presvedčenie vyjadril aj podpredseda Fóra kresťanských inštitúcií Pavol Kossey: „Dobre fungujúca prirodzená rodina je exkluzívne spoločenstvo, ktoré sa nedá žiadnou inou formou spolužitia plnohodnotne nahradiť. Preto považujeme za dôležité ju zviditeľňovať, chrániť a vytvárať podmienky, aby mohla efektívne existovať a prinášať osoh jednotlivým členom aj celej spoločnosti.“
Zdroj: Konferencia biskupov Slovenska