ČIERNE. Expanzia Biedronky na slovenský trh vyvolala rozruch v maloobchode.
Poľský reťazec už otvoril aj prvé predajne, napríklad v Miloslavove pri Bratislave, vo Zvolene či v Považskej Bystrici.
Jednu z pobočiek plánujú vybudovať aj v Čiernom na Kysuciach, v obci, ktorá má spoločnú hranicu s Českom i Poľskom a tunajší ľudia sú zvyknutí na potravinovú turistiku.
Hoci podľa plánov mali na severe Slovenska pracovať už stavebné stroje, po obchode ešte nie je ani stopa.
Naopak, časť miestnych ešte vlani spísala petíciu proti výstavbe v danej lokalite, na prokuratúru zaslala podnet a stopku nateraz dostalo aj stavebné konanie.
Vysvetľujeme, čo sa deje v prípade výstavby Biedronky v Čiernom.
V článku nájdete
- Podrobnú chronológiu udalostí od začatia územného konania po prerušenie stavebného povolenia (od marca 2024 až dodnes),
- že podľa Martina Píryho (odborník na stavebné právo) obec porušila infozákon,
- reakciu starostu Petra Staňa,
- dôvod, prečo je prerušené stavebné konanie.
Martin Píry: Ide o porušenie infozákona
Petičiari v súvislosti so vstupom Biedronky do obce upozorňujú na moment z augusta 2024.
Jana Vyšlanová, ktorá žije blízko plánovanej výstavby, podala v piatok 16. augusta na obecný úrad oficiálnu žiadosť „o poskytnutie informácie: začiatok konania výstavby Biedronky v Čiernom“.
Hoci 29. júla 2024 nadobudlo územné rozhodnutie v súvislosti s projektom právoplatnosť, obec reagovala, že „uvedenou informáciou nedisponuje a preto žiadosť zamieta“.
Martin Píry, odborník na stavebné právo hovorí, že z otázky žiadateľky síce nebolo zrejmé, či sa pýta na stavebné alebo územné konanie, vzhľadom na vydané právoplatné územné rozhodnutie vníma takto formulovanú odpoveď za porušenie infozákona.
„Ak obec nerozumela otázke žiadateľky, mala ju vyzvať, aby ju spresnila,“ vysvetlil.
Chronológia udalostí okolo Biedronky v Čiernom
- 7. marec 2024: Na stavebný úrad Čierne bola doručená žiadosť o územné rozhodnutie.
- 16. máj 2024: Na obecnom úrade v Čiernom prebehlo ústne pojednávanie, nikto nevzniesol námietky.
- 20. jún 2024: Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie, doručil ho všetkým vlastníkom konania. Nikto nevzniesol námietky, nikto sa neodvolal.
- 29. júl 2024: Územné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť.
- 7. august 2024: Obecný úrad prijal petíciu proti výstavbe objektu obchodného reťazca prípadne iných objektov na úrodnej poľnohospodárskej pôde v strede obce Čierne. Petíciu podali: Jana Vyšlanová (predsedníčka petičného výboru), Renáta Papíková, Peter Najdek, Ladislav Stráňava, Jozef Benko, Kamil Časnocha.
- 16. august 2024: Jana Vyšlanová podala na obecný úrad žiadosť o poskytnutie informácie: začiatok konania výstavby Biedronky v Čiernom.
- 19. august 2024: Obec Čierne odmietla žiadosť Jany Vyšlanovej. Uviedla, že uvedenou informáciou nedisponuje.
- 21. august 2024: Na obecnom úrade prebehlo prerokovanie petície proti výstavbe objektu obchodného reťazca, prípadne iných objektov na úrodnej poľnohospodárskej pôde v strede obce Čierne.
- 4. september 2024: Na mieste možnej výstavby sa konalo osobné prerokovanie. Zúčastnili sa ho: prednosta Celestín Stehura, zamestnanec obce Jozef Kubica, predsedníčka petičného výboru Jana Vyšlanová a členovia petičného výboru Kamil Časnocha a Renáta Papíková.
- 13. december 2024: Petíciou sa zaoberalo obecné zastupiteľstvo, ktoré ju vzalo na vedomie bez ďalších povinností a záväzkov, ktoré by sa týkali územného alebo stavebného konania.
- 2. január 2025: Spoločnosť Jeronimo Martins Slovakia, s. r. o., podala žiadosť o stavebné povolenie.
- 2. marec 2025: Stavebný úrad v Čiernom prerušil stavebné konanie z dôvodu, že predložená žiadosť neposkytla dostatočný podklad pre rozhodnutie o povolení stavby. Žiadateľovi udelil povinnosť v lehote do 30 dní predložiť stanovisko Slovenského pozemkového fondu pre účely stavebného konania.
- 22. apríl 2025: Peter Vyšlan podal na Okresnú prokuratúru v Čadci podnet na preskúmanie zákonnosti územného konania k stavbe Biedronka v obci Čierne.
- 23. máj 2025: Spoločnosť Jeronimo Martins Slovakia, s. r. o., k tomuto dátumu nedisponuje právoplatným stavebným povolením, stavebné konanie je prerušené.
Reakcia starostu: Petíciu sme prijali, s ľuďmi sme rokovali
S otázkou, či je takéto vybavenie žiadosti dostačujúce, sme sa obrátili aj na Transparency International Slovensko.
„Je možné, že obec formálne ešte naozaj nedisponovala presnou informáciou o plánovanom začiatku výstavby. Zámer, aj jeho plánovaný časový rámec, jej však vzhľadom na ukončené územné konanie musel byť známy a takto vybavená infožiadosť teda pôsobí skôr formalisticky, bez snahy o ústretovú komunikáciu s občanmi,“ povedal Michal Piško, riaditeľ Transparency International Slovensko.
Starosta Peter Staňo reagoval, že obec nemala záujem porušiť práva občanov na informácie. Naopak, prijala petíciu a s dotknutými obyvateľmi rokovala priamo na obecnom úrade.
„Komunikácii sme sa rozhodne nevyhýbali a ani nevyhýbame. Už sa opakujem, ale obec nemá možnosť brániť niečomu, čo je v súlade s územným plánom,“ vysvetlil Staňo s tým, že toto stanovisko tlmočili ľuďom na stretnutí.
„Naviac, členom petičného výboru bol aj Peter Najdek, súčasný poslanec a zástupca starostu Pavla Gomolu z minulého volebného obdobia, ktorý žije v danej lokalite a tiež hlasoval za územný plán z roku 2022. Verím tak, že s ľuďmi z okolia dlhodobo komunikuje, prípadne ako poslanec má možnosť posúvať veci v prospech občanov,“ doplnil starosta.
Redakcia k téme opakovane oslovila aj Petra Najdeka, do zverejnenia článku sa nevyjadril.