Rastúca dominanta Čadce dostala päťtonovú drevenú korunu, opticky spojí rozhľadne Beskýd a Javorníkov

Rozhľadňa poskytne výhľady do troch štátov.

Stavba rozhľadne nad Čadcou. Stavba rozhľadne nad Čadcou. (Zdroj: Pavol Stolárik)

ČADCA. Nikde inde na svete sa nenachádza taký počet hradov a zámkov na jedného obyvateľa ako na Slovensku. Dokopy ich je 180 a pre turistov sú hotovým lákadlom. Azda jediným regiónom, ktorý nemá žiadny hrad, zámok, ani zrúcaninu, sú Kysuce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kysučania sa preto rozhodli, že nezostanú stáť so založenými rukami a hornatú kysuckú krajinu ozvláštnia pre turistov vyhliadkovými vežami. Väčšinu z nich navrhol sochár a architekt Stanislav Mikovčák, čím zanechal na Kysuciach nezmazateľnú stopu.

Autor majestátnych klenotov, pôsobivo vsadených do nádhernej prírodnej scenérie, ešte v roku 2012 načrtol na kus papiera aj kolorovanú kresbu novej dominanty Čadce. Vtedy ešte netušil, že na jej stavbu si počká viac ako dvanásť rokov. Toľko ležal projekt vyhliadkovej veže v obľúbenej turistickej lokalite nad osadou Husárik v šuflíku a čakal na svoje znovuzrodenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažká drevená koruna

Rozhľadňa na vrchu Briava je už štrnástou v regióne. Čadca bola jednou z posledných lokalít, kde takáto unikátna stavba doposiaľ chýbala. Vyrastať začala v októbri minulého roka, keď čadčianska radnica získala na jej výstavbu viac ako 300 tisíc eur. Ešte pred zimou stavbári zapustili hlboko do zeme základy, začali s prvým podlažím. Po opadnutí snehu sa podarilo vyhnať do výšky celú kamennú časť.

V minulom týždni sa predral na kopec po kľukatých lesných cestičkách ťažký žeriav s nosnosťou tridsať ton, aby zdvihol a položil na druhý stupeň veže päťtonovú drevenú korunu. Aby všetko do seba zapadlo na prvýkrát, päty drevenej nadstavby upravili motorovými pílami presne podľa na zem preneseného modelu.

Chlapi korunu pripevnili lanami na žeriav. Vzniesla sa do vzduchu a o polhodinku už bola presne na svojom mieste, upevnená na železnú konštrukciu hrubými šróbami. Na vrchol ešte nasadia drevenú čapicu, teda strechu rozhľadne. Treba však počkať, kým uschne cesta k rozhľadni, aby k nej bolo možné opäť dopraviť žeriav.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj keď ide rozsahom o menšiu stavbu, logisticky je to náročný projekt. O to viac nás teší, že sa ho darí realizovať podľa plánu. Aktuálne rokujeme so Štátnymi lesmi o optimalizácii prístupových ciest, aby boli čo najpohodlnejšie pre všetkých návštevníkov. Okrem prístupovej trasy z Hotela Husárik pripravujeme aj nový chodník z chaty Tri kopce,“ uviedol primátor Čadce Matej Šimášek s tým, že aj okolie prejde úpravou, pribudne oddychová zóna s lavičkami, ohniskom a stojanom na bicykle.

Prečítajte si tiež Noviny, šteklivé časopisy a tabak. Zlaté časy novinových stánkov sú nenávratne preč, z mnohých ostali hrdzavé torzá Čítajte 

Štrnásťmetrová veža tak konečne vyčnieva nad korunami stromov a je vidieť zo všetkých strán. Turistom ponúkne bezkonkurenčný výhľad. Za dobrého počasia je vidieť Moravsko-sliezske Beskydy, vrchy Malej Fatry, Turzovskú kotlinu, hlavný Javornícky hrebeň, no dovidieť až do Českej republiky a Poľska. Rozhľadňa by mala byť pre turistov sprístupnená začiatkom letnej turistickej sezóny.

SkryťVypnúť reklamu

Signály spoja región

Rozhľadne na Kysuciach sú jedinečné aj po umeleckej stránke. Predstavujú tajomstvá dávnej minulosti, ktoré sú ukryté v starých železných predmetoch, motykách, podkovách, zdobiacich ich okná a múry. Ich autorom je tiež Stano Mikovčák, ktorý takto do rozhľadní vsadí galérie v prírode.

Kľúčová veža na kopci nad Čadcou opticky spojí rozhľadne v Javorníkoch s tými v Kysuckých Beskydách.

„Nesie v sebe symbol kľúča, ktorý metaforicky odomyká bránu do celých Javorníkov. Verím, že sa stane miestom inšpirácie, zastavenia aj objavovania. Projekt dbá na to, aby rozhľadňa zapadla do priestoru, malo to zmysel a hĺbku a nepopreli sme tradičnú ľudovú architektúru a rázovitosť regiónu Kysúc, kde bol vždy základným stavebným materiálom kameň a drevo,“ uviedol Stano Mikovčák.

Toto spojenie rozhľadní predstavuje návrat práve k hradným, či strážnym vežiam, ktoré mli v minulosti ochrannú a signalizačnú funkciu. Zvukovým či svetelným signálom si dávali navzájom vedieť o hroziacom nebezpečenstve.

Mohlo by vás zaujať Podnet na prokuratúre, prerušené stavebné konanie, petícia. Čo sa deje s Biedronkou v Čiernom? Čítajte 

„Z rozhľadne Briava je vidieť na vežu nad Zákopčím, v Petránkach (Javorníky), aj na vežu na Veľkej Rači Oščadnici. Po kolaudácii chceme vyskúšať opticky prepojiť vyhliadkové veže svetelnými signálmi. Uvidíme, ako to dopadne v našich podmienkach v horskom prostredí,“ doplnil Stanislav Mikovčák.

Prepojí históriu a modernu

Po sprístupnení verejnosti bude rozhľadňa na Briave jednou z najzaujímavejších vyhliadkových veží posledných rokov, ktoré je možné využiť na letné výlety a bude jedným z lákadiel, ktoré bude región ponúkať.

„V spolupráci s Organizáciou cestovného ruchu Kysuce pripravujeme sériu kultúrnych a spoločenských podujatí, ktoré budú sprevádzať slávnostné otvorenie rozhľadne. Veríme, že sa stane obľúbeným cieľom výletníkov aj miestnych obyvateľov,“ dodal primátor Matej Šimášek.

Po kolaudácii stavby chce Organizácia cestovného ruchu spoločne s turistami vyznačiť odbočky zo súčasných trás k rozhľadni. V deň otvorenia plánuje čadčianska radnica spoločne s turistickými klubmi zo širokého okolia zorganizovať aj výstup k tejto novej dominante mesta.

Ďalším cieľom bude oprava cesty na Husárik a vybudovanie kruhového náučného chodníka v tejto lokalite, ktorého súčasťou bude aj moderná výhliadka na panorámu s odpočívadlom. Tá prepojí tradičnú ľudovú a modernú architektúru, akceptuje aj požiadavky 21. storočia. Mestu ju darovali držitelia prestížneho ocenenia CE-ZA-AR (Cena za architektúru za rok 2019), architekti Martin a Viktor Mikovčákovci.

Toto jedinečné miesto bude turisticky atraktívnejšie, keďže stojí kúsok od Beskydsko-Javorníckej magistrály, ktorá je v lete bohato využívaná turistami a cyklistami, v zime zas bežkármi.

Na dosiahnutie cieľa však bude treba vyvinúť aj kúsok námahy. Lenivci, ktorí by priamo k rozhľadni prišli autobusom, vyskákali z neho, vyliezli na rozhľadňu a potom zas komfortne odišli, majú smolu. Na miesto sa dá dostať po svojich či na horskom bicykli.

Prečítajte si Pri lete vysadil motor. Išlo o núdzový manéver v ťažkom teréne, hovorí pilot vírnika Čítajte 

Diaľnica na Kysuciach

Súvisiace témy: Cestovný ruch
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Chcela v Prešove dobrú kávu. Dnes praží pre desiatky kaviarní
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  7. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  8. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 16 179
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 6 177
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 310
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 837
  5. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 304
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 992
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 843
  8. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 387
  1. Ján Šeďo: Konečne to do seba zapadá, hoci Ficovi na truc.
  2. Štefan Šturdzík: Platy ústavných činiteľov narástli je treba ich okresať , nielen ten prezidentov !!
  3. Martin Fronk: Kamenný strážca ukrytý za panelákmi
  4. Vladimír Bojničan: Ruská invázia na Ukrajinu ako logické pokračovanie kultúrnej vojny – porovnanie hodnôt, cieľov a ideológií
  5. Elena Antalová: Keď sme boli aj kultúrni bratia
  6. Otilia Horrocks: VW, Tesco… a kto bude ďalší? Hon na zahraničné firmy ako predohra k ústavným zmenám ?
  7. Marcel Stropkay: Toto nie je chyba. Toto je systém.
  8. Monika Albertiová: Projekt PVE Málinec: Otázka spravodlivosti, dôvery a úcty k miestnym ľuďom a krajine
  1. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 26 985
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 11 928
  3. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 7 271
  4. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 7 028
  5. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 6 685
  6. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 6 351
  7. Ľuboslava Šusteková: Chrumkavé sladkokyslé zavárané uhorky mojej babky 4 905
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 677
  1. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  2. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  3. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  4. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  5. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Šeďo: Konečne to do seba zapadá, hoci Ficovi na truc.
  2. Štefan Šturdzík: Platy ústavných činiteľov narástli je treba ich okresať , nielen ten prezidentov !!
  3. Martin Fronk: Kamenný strážca ukrytý za panelákmi
  4. Vladimír Bojničan: Ruská invázia na Ukrajinu ako logické pokračovanie kultúrnej vojny – porovnanie hodnôt, cieľov a ideológií
  5. Elena Antalová: Keď sme boli aj kultúrni bratia
  6. Otilia Horrocks: VW, Tesco… a kto bude ďalší? Hon na zahraničné firmy ako predohra k ústavným zmenám ?
  7. Marcel Stropkay: Toto nie je chyba. Toto je systém.
  8. Monika Albertiová: Projekt PVE Málinec: Otázka spravodlivosti, dôvery a úcty k miestnym ľuďom a krajine
  1. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 26 985
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 11 928
  3. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 7 271
  4. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 7 028
  5. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 6 685
  6. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 6 351
  7. Ľuboslava Šusteková: Chrumkavé sladkokyslé zavárané uhorky mojej babky 4 905
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 677
  1. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  2. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  3. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  4. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  5. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu