Na Slovensku spotreba mlieka už dlhší čas klesá. Kým v roku 1990 to bolo podľa štatistických údajov 226 litrov mlieka na obyvateľa za rok, v minulom roku to bolo už len 158 litrov. Podľa odborníkov na výživu by sa spotreba mlieka a mliečnych výrobkov mala pohybovať okolo 220 kg na obyvateľa za rok. Priemer Európskej únie je 254 kg na obyvateľa za rok. Preto sa aj Slovenská republika zapojila do mliečneho programu, ktorý už úspešne funguje v mnohých krajinách sveta a Európskej únie. Vláda SR vyčlenila na tento program 10 miliónov korún a rovnakú čiastku môže čerpať z fondov Európskej únie. Záujmom tohto projektu je podpora návyku a motivácie na zdravú výživu a konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov. Vďaka podpore štátu by sa k deťom na školách malo dostať mlieko a mliečne výrobky za symbolickú čiastku.
Snažili sme sa zistiť aj situáciu na kysuckých školách. Na žiadnej z dvanástich náhodne vybraných škôl tento mliečny program nefunguje. Podľa slov predstaviteľov oslovených škôl, im chýbajú informácie a predovšetkým ponuky výrobcov mlieka. Hlavným dôvodom je však nezáujem zo strany žiakov. Deti sú ovplyvnené reklamou a uprednostňujú nie práve zdravé, umelo sladené nápoje. Tento návyk umocňujú aj ich výrobcovia, ktorí do mnohých škôl dodávajú dávkovacie automaty zadarmo.
Podľa predstaviteľov mliekarní, dodávanie mlieka a mliečnych výrobkov pre školákov nie je v súčasnosti vec peňazí, teda efektívnosti výroby, ale ochoty škôl organizovať vydávanie týchto výrobkov deťom. Stav mliečneho programu je obrazom celkovej situácie v školstve. Ostáva len dúfať, že dobrý projekt podporujúci zdravý vývoj detí nestroskotá na zlej organizácii a slabej informovanosti.