S bratom si chceme rozdeliť pozemok, ktorého sme spoluvlastníkmi. Viem, že sú v zákone nejaké obmedzenia týkajúce sa výmery pri takomto rozdelení. Chcel by som sa na ne opýtať a zároveň či nie sú možné prípadné nejaké výnimky.
Podielový spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Ak k dohode nedôjde, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd.
Pri uvedenom zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva sa musia dodržať zákonné obmedzenia, ktorých účelom je zabránenie drobeniu pozemkov. Treba zdôrazniť, že tieto opatrenia sa týkajú len poľnohospodárskych a lesných pozemkov nachádzajúcich sa mimo zastavaného územia obce. Na základe právneho úkonu, vo Vašom prípade dohody / resp. i rozhodnutím súdu a pod./ nemôže vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov pozemok menší ako 2000m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5000m2, ak ide o lesný pozemok. Ak má vzniknúť poľnohospodársky pozemok vo výmere od 2001m2 do 5000m2 alebo lesný pozemok vo výmere od 5001m2 do 10.000m2 je nadobúdateľ povinný zaplatiť odvod vo výške 20% ceny pozemku a 10% ceny pozemku, ak má vzniknúť poľnohospodársky pozemok vo výmere od 5001m2 do 20.000m2 alebo lesný pozemok vo výmere od 10.001m2 do 20.000m2. Odvod je príjmom osobitného bežného účtu dofinancovania programov Ministerstva pôdohospodárstva SR.
Uvedené obmedzenia a odvody sa nezohľadňujú, ak sa pozemok rozdeľuje na účely výstavby alebo na iné účely, na ktoré by ho bolo možné vyvlastniť, alebo sa pozemok rozdeľuje podľa projektu pozemkových úprav, ak ide o bezplatný prevod alebo prechod pozemkov podľa osobitného predpisu, ak sa odčleňuje časť pozemku od pozemku a táto časť sa pričleňuje k susednému pozemku, pričom sa nevytvára samostatný nový pozemok, alebo ak ide o pozemok, na ktorom sa majú zriadiť záhrady.
Radí vám JUDr. M. Stopka