
Je nutné rozlíšiť jednotlivé stavy a konať primerane príznakom a objektívnemu nálezu. S kolapsom sa už mnohí z vás stretli, no nie vždy každý vie, ako má v takejto situácii postupovať a čo to ten kolaps vlastne je. Kolaps je krátkodobá strata vedomia spôsobená prechodným nedokrvenim mozgu. Príčinou kolapsu - mdloby môže byť vyčerpanie, nedostatok potravy, emocionálny stres alebo dlhé státie v dusnom prostredí. Postihnutý sa potí a má bledú, studenú kožu. Krátka strata vedomia, ktorá zapríčiní odpadnutie osoby môže spôsobiť aj poranenie.Po upadnutí do bezvedomia položte postihnutého na chrbát, uvoľnite odev okolo krku a zdvihnite mu dolné končatiny, aby sa zlepšil prítok krvi do mozgu.
Zabezpečte dostatok čerstvého vzduchu otvorením okna alebo vynesením postihnutého z miestnosti.
Ak omdletá osoba postupne nadobudne vedomie, pomaly jej pomôžte sadnúť si a upokojte ju. V prípade, že sa pocit na odpadnutie vráti, doporučte, aby si postihnutý znovu ľahol a podopierajte mu dolné končatiny až do úplného zotavenia.
Ak osoba po krátkom čase nenadobudne vedomie, uvoľníte dýchacie cesty záklonom hlavy a skontrolujte dýchanie. Pri neprítomnosti dýchania začnete vykonávať vonkajšiu masáž srdca a umelé dýchanie. Požiadajte prizerajúcich, aby zavolali záchrannú službu (155, 112).
V budúcom čísle sa podrobnejšie budeme zaoberať resuscitáciou - oživovaním.
Autor: Ondrej Stuchlík