al. Môže prenajímateľ takto postupovať?
V zmysle ustanovenia § 49 Občianskeho zákonníka má účastník, ktorý uzavrel zmluvu v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok, právo od zmluvy odstúpiť. Podmienkami na odstúpenie od zmluvy je splnenie obidvoch podmienok súčasne a to tiesne pri uzatváraní zmluvy spolu s nápadne nevýhodnými podmienkami zmluvy.
Pojem tiesne nie je v zákone nikde definovaný, ale rozumie sa ňou objektívny stav osoby vykonávajúcej právny úkon (hospodársky, sociálny ale i psychický), ktorý takým spôsobom a takou závažnosťou dolieha na osobu, že ju obmedzuje v slobode rozhodovania sa, že vykoná právny úkon, ktorý by inak nevykonala . Tieseň je však stav objektívny, čo znamená, že aj tretia nezúčastnená osoba by uvedený stav považovala za tieseň.
Pre naplnenie podmienky tiesne musí tieseň existovať v čase uzatvárania právneho úkony a zmeny, ktoré nastanú po uvedenom čase sú právne irelevantné. Druhou podmienkou sú nápadne nevýhodné podmienky a u odplatných právnych úkonov znamená skúmanie tých skutočností, či nebola porušená ekvivalentnosť vzájomných plnení. Obdobne ako u tiesne nápadne nevýhodné podmienky musia existovať objektívne v čase právneho úkonu a nemôžu spočívať v subjektívnom cítení dotknutej osoby.
V prípade splnenia obidvoch podmienok súčasne je možné odstúpiť od zmluvy, uvedené však nespôsobuje neplatnosť zmluvy, tak ako to uvádza prenajímateľ. Platným odstúpením od zmluvy dochádza však k obdobným účinkom, ako pri neplatnosti zmluvy. Odstúpením od zmluvy dochádza k jej zrušeniu od počiatku, čo znamená, že ako keby ani nebola. V danom prípade však nie je zrejmé, či došlo skutočne naplneniu obidvoch podmienok súčasne, a či je ich možné objektívne posúdiť ako nápadne nevýhodné, alebo ide iba o subjektívny pocit dotknutej osoby.