„Išli sme práve lanovkou na kopec. Kričali sme, čo nám hrdlo stačilo:„Utekajte, po zjazdovke sa rúti skúter. Bol to naozaj zázrak, že do nikoho nenarazil, veď na svahu bolo množstvo lyžiarov. Prázdne „snežné vozidlo“, ktoré išlo dolu svahom obrovskou rýchlosťou, minulo len o vlások maličké dievčatko,“ povedal nám jeden z očitých svedkov, ktorý sa v spomínanú sobotu predpoludním vybral na lyžovačku do Strediska cestovného ruchu na Veľkej Rači. O hlasivky takmer prišli aj ďalší, ktorí sedeli na sedačkovej lanovke premávajúcej ponad stredisko v časti Lalíky. Čo sa vlastne v spomínaný deň stalo? Ďalší zo svedkov, tentokrát vlekár Marián Lipták, ktorý mal v sobotu práve voľno, využil však pekný deň na lyžovačku, spomína: „Išiel som si zalyžovať, urobil som si krátku prestávku na cigaretku. Zbadal som tri skútre, ktoré išli za sebou. Dva, smerujúce na vrchol Rače, prešli, posledný, sa obrazne povedané, „šmykol. Vyklopil jazdcov, vrátil sa do svojej polohy „na lyže“ a bez vodiča pokračoval dolu svahom. Hneď som zalarmoval Lyžiarsku záchrannú službu, ktorá už urobila spolu s Lyžiarskym oddielom športového klubu polície príslušné opatrenia,“ povedal vlekár.
Dozvedeli sme sa, že skupinku 16 a 18-ročných mládencov, spolu s otcom jedného z nich, „dolapili“ zhruba po pätnástich minútach v strednej časti svahu. Hazardéri, lebo inak ich zrejme nazvať nemožno, pochádzali z Krásna nad Kysucou – Kalinova. Podľa slov riaditeľa SCR – Veľká Rača, či Snow paradise Veľká Rača Oščadnica, Vladimíra Čukana, došlo jednoznačne k ohrozeniu návštevníkov strediska. V tejto súvislosti uviedol, že na Slovensku existuje organizácia, ktorá jediná je akreditovaná vykonávať školenia vodičov snežných skútrov. Oprávnenie, ktoré má platnosť tri roky, majú všetci ich zamestnanci, ktorí skúter potrebujú k výkonu povolania. Po troch rokoch si ho musia znovu obnoviť. Všetci, ktorí ho chcú získať, musia mať jednak 18 rokov, tiež vlastniť vodičský preukaz skupiny B. V stredisku používajú skútre aj chatári, ktorí v tejto oblasti pôsobia a takisto vlastnia takéto oprávnenie. Nielen predpisy v stredisku a vnútorný poriadok určujú, že ide o športový areál, ktorý zakazuje pohyb súkromných snežných skútrov. Spomína, že nejaké prípady mali aj v minulosti, no takýchto narušiteľov vždy zo strediska vykázali. Rozhodne však nešlo o prípad, keď došlo k priamemu ohrozeniu ľudí. Dodáva, že areál strediska Veľká Rača sa nachádza a v rôznych stupňoch ochrany prírody, čo sa tiež môže podpísať pod to, ako môže takýto vinník pykať. Lesný zákon, či Zákon o ochrane prírody, má presne vymedzené pravidlá a v tomto prípade boli stopercentne porušené. Ak by sa v tejto súvislosti „skútristi“ museli zodpovedať z porušenia, poriadne by načreli do vreciek. V obidvoch prípadoch totiž hrozia pokuty od pol milióna „hore“.
Riaditeľ Vladimír Čukan hovorí, že proti takýmto, obrazne povedané „ skútrovým exhibicionistom“, budú rázne bojovať a v ich stredisku nebudú mať šancu. Ak by ešte k takémuto prípadu došlo, zalarmujú opäť všetky sily, aby nielen narušiteľa dopadli, tiež aby takáto „persóna“ absolútne nedostala šancu ohroziť návštevníkov strediska.
V sobotu 25. februára o 11-tej hodine chýbalo len málo, aby sa nestala tragédia. Skúter, ktorý vážil okolo 250 kilogramov, prešiel obrovskou rýchlosťou dolu svahom zhruba 700 metrov. Polícia preveruje podozrenie z prečinu všeobecného ohrozenia. Našťastie, skúter sa zastavil v hore. Tentokrát neboli zranení ľudia, ale ujmu utrpela príroda. S príslovím chodenia nešťastia po ľuďoch, a nie hore, je to teda všelijaké. Ale treba sa mať v jednom i druhom prípade určite na pozore ...