
Na kúpanie a bežnú potrebu berieme vodu z potoka. Mesiac je veľmi dlhá doba. Ani si neviete predstaviť, ako to je takto žiť. Mám päť detí a poviem vám, je to skutočne ťažké. Neviem, prečo sa to tak dlho ťahá, podľa mňa sa to malo dať do poriadku skôr,“ povedala nám Helena Pastvová z Novej Bystrice. V časti Veľký Potok, kde býva, zostalo bez vody zhruba šesť rodín. Jej svokra Anna Pastvová hovorí o probléme, ktorý má skutočne dlhú históriu a siaha zhruba dvadsať rokov dozadu.
Ukazuje do kopcov, kde vtedy mali vodný zdroj s dostatkom vody. Družstevníci do polí nad ním v tom čase údajne navozili hnoj. Pri intenzívnych dažďoch sa tento rozriedil a dostal sa do zdroja. Voda sa stala nekonzumovateľnou. Vtedajší mocipáni im vraj povedali, že v nej nič nie je, no po niekoľkých rozboroch museli uznať, že sa piť nedá. Pred niekoľkými rokmi sa rodiny v tejto časti napojili na obecný vodovod. Podľa Anny Pastvovej mali problémy aj potom.. Vraj niekedy mali vody dosť, inokedy nemohli ani prať. „Toľké roky bez vody, to bolo strašné a teraz zasa toto. Keď počujem o vode, normálne ma chytá triaška,“ hovorí pani Anna.
„Zhruba pred mesiacom nám začali problémy. V jednom mieste nám zamrzol prívod z obecného vodovodu. Túto poruchu sa nám podarilo odstrániť. Následne sme postupne odstránili šestnásť porúch na súkromných prípojkách,“ vysvetľuje starosta Novej Bystrice Ján Šutiak. Väčšina domácnosti si robila prípojky sama. Podľa neho nie sú uložené pod zemou v patričnej hĺbke, teda aspoň 90 cm až jeden meter. Aj preto zamrzli. Snažili sa ich rozmrazovať, zavolali aj odborníka na zisťovanie porúch, bez ktorého, ako hovorí starosta, by si vôbec neboli poradili. Veď na niektorých miestach ležala až dvojmetrová vrstva snehu. Galiba sa však stala aj na istom úseku hlavnej vetvy obecného vodovodu. Pri dôkladnom odstraňovaní snehu z hlavnej komunikácie sa narušila tepelná izolácia. A tak sa snažia tento úsek rozmrazovať s plynovými horákmi, od „vodárov“ si požičali aj takzvanú vapku. Faktom je, že v spomínanej lokalite Veľký Potok je doposiaľ niekoľko rodín bez pitnej vody. Starosta hovorí, že im ponúkol, že tam privezú cisternu, čo však oni nepovažujú za riešenie.
„Obecný vodovod je starý už štyridsať rokov. Už pred tromi rokmi sme podali projekt na vybudovanie nového obecného vodovodu. Veď v niektorých lokalitách sú doposiaľ ľudia odkázaní na vlastné spádové vodovody. A tieto sú zvlášť v lete nepostačujúce. Časť finančných prostriedkov chceme získať zo Štátneho fondu životného prostredia. Zároveň sme zapojení do projektu „Zásobovanie pitnou vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd regiónu stredné Kysuce“. V apríli by mala byť už hotová štúdia,“ dodáva starosta na margo problému. Verí, že sa ho čo najskôr podarí vyriešiť. Lebo pravdou zostáva, že bez vody sa žiť nedá. Bez pitnej zvlášť...