Sila Františka Slabého

Človek neustále akosi podvedome hľadá svoje miesto v živote. Niekto ho nikdy nenájde, niekto hľadanie vzdá a niekto má to šťastie, že si uvedomí, odkiaľ kráča, kde stojí a kam smeruje.


Veď už dávna história sa nás pýta Quo vadis? Kam kráčaš? František Slabý z Čadce medzi šťastlivcov, ktorí vedia odpoveď, patrí.

„V roku 1991 – 92 bol vypísaný konkurz na miesto šéfa Mestskej polície v Čadci. V tom čase som pracoval na lesnom závode v Čadci a keďže po revolúcii dochádzalo k organizačným zmenám, ako služobne najmladší zamestnanec, bol som na zozname tých, ktorí by v rámci týchto zmien podnik mali opustiť. Vtedy asi prišiel čas na zmenu. Netvrdím, že aj peniaze nehrali svoju úlohu. Inklinoval som však vždy aj k systému poriadku, športu, uniformám, kocky teda boli hodené,“ spomína František Slabý, ktorý teraz pracuje v súkromnej firme. To však nie je podstatné. Z konkurzu vyšiel úspešne a hoci to vtedy ešte netušil, na novom mieste sa začala jeho cesta k zelenému maltézskemu krížu. Vstúpil do Slovenskej asociácie mestských a obecných polícií SAMOP, kde sa neskôr stal predsedom správnej rady. V rámci asociácie odišli v roku 1994 na stáž do Kanady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Videli sme, ako sa dá poriadok, právo i povinnosť preniesť do života bez toho, aby do toho zasahovali a ovplyvňovali to ľudia a inštitúcie, ktoré s tým nemajú nič spoločné. Tam sme zistili, čo je to demokratická spoločnosť, samospráva, kde je miesto obecných a mestských polícií, aká má byť spolupráca so štátom, štátnou políciou, justíciou, ako sa má pristupovať k verejnosti. Absolvovali sme zákrokové procedúry, školenia prvej pomoci, bolo ich naozaj veľa. Vrátil som sa nabitý energiou, nápadmi a chcel som, aby to takto fungovalo aj u nás. Aj sme vedeli, ako na to. Slovenská realita nás však všetkých dokonale schladila. Tam som videl, že problém je na to, aby sa naň našlo riešenie. U nás je problém a tisíc dôvodov, prečo sa vyriešiť nedá. Nevedel som pochopiť, že človek nedokáže prijať pomocnú ruku, keď mu ju niekto podáva, že dobré veci sa nedajú zaviesť do praxe. No starou pravdou zostáva, že koňa k vode priviesť môžeš, ale piť ho nedonútiš. V rámci SAMOP-u sme teda dúfali, že prinesieme demokraciu na Slovensko.“ Fandili si, pretože na to je potrebné zmeniť celý systém spoločnosti, myslenie ľudí a na to nadšenci sami naozaj nestačili.

SkryťVypnúť reklamu

Isté však je, že mnohým z tých, ktorí s týmito myšlienkami z Kanady prišli, sa po týchto snahách čudne zamotali osudy. Prišli o prácu alebo sa stali sa terčom intríg.
František Slabý už na mestskej polícii nepracuje. Od pobytu v Kanade udržiaval styky s generálnym riaditeľom Organizácie Zeleného kríža Adamom Rhédeym. Táto organizácia v Kanade s políciou úzko spolupracuje. Akýmsi prirodzeným procesom zistil, že filozofia kríža mu je veľmi blízka – fascinoval ho systém budovaný a preverený tisíckou rokov i jeho náplň. „V roku 1997 som bol členom študijnej skupiny a to ma oprávňovalo ďalej šíriť myšlienky tejto organizácie. Ocenenie za spoluprácu v oblasti šírenia demokracie od tejto organizácie dostalo i mesto Čadca. Či sme to naozaj urobili, nedokážem posúdiť, no robili sme, čo sme mohli. Na začiatku pracujete ako valantér – dobrovoľník a hlásite sa k programu Zeleného kríža, teda jeho heslu – pomoci trpiacim. Kdekoľvek komunikujete, už vystupujete ako zástanca myšlienok tejto organizácie, ktorý sa k nim hlási. Získal som hodnosť prefekta. To znamená, že na určitom území pôsobím ako samostatný predstaviteľ Rádu svätého Lazara a jeho programu Zelený kríž. A tým je eliminovať protispoločenské javy, napomáhať rozvoju demokracie a najmä zmierňovať utrpenie chorých ľudí. Za to, že za túto prácu ľudia neberú peniaze, sú odmeňovaní v rámci hierarchie rádu hodnosťami, čo však nie je možné, pokiaľ za prácu berie odplatu,“ objasnil nám možnosť postupu v rámci hierarchie rádu a Zeleného kríža František Slabý.

SkryťVypnúť reklamu

„Vo veľa veciach som nemal jasno, nevedel som, odkiaľ idem, kde stojím a kam kráčam. To, že som mal možnosť spoznať ľudí a systém Rádu svätého Lazara ma naučilo stáť pevne na nohách, byť trpezlivý. Keď už človek nevládze nejaký problém tlačiť, nemá sa vzdať. Má ho obísť a ťahať. Mne sa to, s čím som z Kanady na Slovensko prišiel, nepodarilo potlačiť. Tak som to obišiel a ťahám.“ Nie je to však bremeno, ktoré by ho vyčerpávalo. Naopak, dodáva mu silu, sebadôveru a aj napriek mnohým odmietnutiam, chuť ďalej podávať pomocnú ruku.
Iveta Frolková
Foto: autorka

Zelený kríž je medzinárodná humanitárna a nezisková organizácia Vojenského a špitálneho Rádu svätého Lazara z Jeruzalema s medzinárodným sídlom na Malte. Korene rádu siahajú do 11. storočia do obdobia križiackych výprav. Od roku 2000 je organizácia oprávnená pôsobiť so svojimi programami aj na Slovensku. Zelený kríž sa zaoberá otázkou zdravotníctva v zmysle prvej pomoci, záchranárskej činnosti a školeniami ľudí v tejto oblasti, ale tiež vyššími projektmi pri transformácii zdravotníckych systémov – nemocníc, kliník či kriminálnou prevenciou.
Momentálna štatistika hovorí, že na Slovensku zomrie ročne 28 tisíc ľudí, ktorí by mohli žiť, keby dostali včas kvalifikovanú prvú pomoc. Že tomu tak nie je, je dôsledok toho, že vyše 99 percent ľudí nemá náležité vedomosti a praktickú zručnosť v poskytovaní prvej pomoci a oživovania.

Zelený kríž je programom Vojenského a špitálneho Rádu svätého Lazara, no aj napriek slovu svätý v názve nejde o cirkevný rád. Rôzne inštitúcie majú svojich patrónov medzi svätými a svätý Lazar bol patrónom nakazených leprou - malomocenstvom. V dobe križiackych výprav pôsobilo v Jeruzaleme viacero rytierskych, respektíve vojenských rádov. Do tohto špecifického rádu vstupovali už len rytieri nakazení leprou alebo inými kožnými chorobami. Keď Jeruzalem padol, všetky rády sa presunuli do Európy a tu postavili lepráriá, nemocnice.
Znakom organizácie je zelený maltézsky kríž. Jeho členovia teda boli vojaci, ktorí v bojoch tiahli pod týmto krížom a vlajkou svätého Lazara. Takmer celú činnosť predstavuje špitálna činnosť - starostlivosť o tých, ktorí si nevedia pomôcť. Nie je to zárobková, ale charitatívna činnosť. To znamená, že ľudia do nej predovšetkým dávajú, nie berú.

V 90. rokoch sa Zelený kríž na Slovensku etabloval s programami kriminálnej prevencie a bol veľmi úspešný. Cez tento projekt prešlo vyše 40 tisíc detí.
Od roku 2000 pracuje organizácia na Slovensku ako oficiálny samostatný subjekt. Zameriava sa na rozsiahle školenia prvej pomoci, školenia pre záchranárov, vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov, na programy týkajúce sa krízového manažmentu pre rôzne inštitúcie, šikanovania žiakov, násilia v domácnosti, manažmentu v zdravotníctve, hospicov, kriminálnej prevencie.
Generálnym riaditeľom Medzinárodnej organizácie Zeleného kríža (IGCO – International Green Cross Organization) je Andrew T. Adam von Rhédey, ktorý od svojich 18 rokov žije v Kanade, kde je sídlo organizácie.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 740
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 069
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 617
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 675
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 104
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 099
  1. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  2. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  3. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  4. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  5. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  6. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  7. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Prekročenie najvyššej medznej hodnoty dusičnanov nebolo zistené.


Gól Romana postavil celú WERK arénu na nohy.

Rozhodovalo sa až v poslednej tretine.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Reprezentanti Balošáková, Majerík a Vakula.

Reprezentácia klubu aj krajiny je pre nich cťou aj vo vyššom veku.


Redakcia MY Kysuce
  1. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  2. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  3. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  4. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  5. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  6. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  7. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 298
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 686
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 164
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 432
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 387
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 153
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu