, pripravenú v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, ktorá predstavuje jedovaté rastliny a živočíchy, výskyt toxických látok v rastlinnej a živočíšnej ríši, jedy poškodzujúce jednotlivé orgány ľudského tela, alergény, ale tiež využitie jedov pri liečbe chorôb. Tematicky je výstava rozdelená na niekoľko častí:
- História nielen liečivých, ale aj jedovatých rastlín od staroveku až do súčasnosti a ich používanie v rôznych obdobiach. Zoznámite sa s jedovatými rastlinami a živočíchmi, ktoré sa nachádzajú aj v slovenskej prírode.
- Jarné druhy jedovatých rastlín sú prezentované obrazovou formou a informatívnym textom ako napríklad: čemerica purpurová, lykovec jedovatý, snežienka jarná, jesienka obyčajná, konvalinka voňavá, agát biely, durman obyčajný, ľuľkovec zlomocný, vranie oko štvorlisté a pod.
- Jesenné druhy rastlín, hlavne plody kaliny obyčajnej, zemolez obyčajného a čierneho, bazy chabzdovej a mnohých ďalších zobrazených na paneloch upozornia najmä deti na nebezpečenstvo, ktoré na nich číha vo forme farebných pekných bobuliek.
- Jedovaté živočíchy – výstava predstavuje druhy, ktorým sa máme vyhýbať – z bezstavovcov sú to hlavne pavúky, škorpióny, z hmyzu blanokrídlovce: včely, osy, sršne, čmeliaky, mravce, niektoré chrobáky, bzdochy, ale aj motýle. Výstava tiež oboznamuje s jedovatými druhmi stavovcov zo skupiny obojživelníkov, ako sú ropucha bradavičnatá, hrabavka škvrnitá, kunka žltobruchá, či salamandra škvrnitá a z plazov u nás známou vretenicou severnou.
Výstava poučí, ako sa pred jedom v prírode chrániť a ako poskytnúť prvú pomoc. Na druhej strane jedovaté látky, ktoré človek získava z rastlín a živočíchov, môžu často zachrániť ľudský život, preto sú liečivé účinky na ľudský organizmus predmetom výskumu od nepamäti. Výstava je inštalovaná v Kysuckom múzeu v Čadci od 14. marca – 12. mája 2006.