
Ako MY Kysucké noviny informoval Ivan Pavlišin z Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (CHKO), ich pohyb je každý rok ohrozovaný cestnou dopravou, pretože medzi zimoviskom, ktoré je na ľavom brehu rieky Kysuce a liahnišťom v Močiari pod Oščadnicou, vedú dve cestné komunikácie – I/11 Žilina – Čadca a polovičný profil diaľnice D3 Skalité – Žilina. Pod kolesami áut na tomto úseku končia pri migrácii stovky žiab.
Preto je potrebné na pravom brehu Oščadničanky inštalovať trvalé drevené migračné zábrany v dĺžke asi 200 m, opraviť približne 400 m jestvujúcich zábran na ľavom brehu Kysuce, inštalovať dočasné zábrany – asi 300 m fólie na zvodidlá, inštalovať trvalé migračné zábrany okolo priepustov do Močiara pod Oščadnicou a v neposlednom rade i zbierať migrujúce žaby pri migračných zábranách a prenášať ich do liahnišťa v močiari.
„Minulý rok študenti Združenej strednej školy drevárskej (ZSŠD) v Krásne nad Kysucou pomáhali pri záchrane žiab v spolupráci s Chránenou krajinnou oblasťou Kysuce a so zväzom Ochrany Bystrickej doliny. V tomto roku prvýkrát organizuje ZSŠD záchranu žiab pri migrácii cez dopravné komunikácie z finančných prostriedkov programu „Dajte škole zelenú“ konta Orange n.f.,“ informovala MY Kysucké noviny koordinátorka projektu Miroslava Kučáková.
V dňoch od 28. do 30. marca 2006 sa 11 žiakov podieľalo na inštalovaní plastových zábran popri starej hlavnej ceste medzi Čadcou a Oščadnicou. Počas najväčších dažďov, pod dohľadom pedagógov, ich upevňovali popri zvodidlách na úseku 1 km. V dĺžke 300 m umiestnili aj drevené zábrany, ktoré navyše sami vyrobili. Keďže žaby začnú migrovať v týchto dňoch, bude potrebný ich zber a premiestnenie na druhú stranu cesty, kam sa im bariéry zabránili presunúť. Zber žiab bude trvať približne 7 až 9 dní.