
Iniciátorom tohto podujatia bol Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Čadci. „Viedlo nás k tomu to, že susedíme s Českou republikou, je tu udomácnená mobilita práce. Navyše nie sme región, nie sme región, ktorý má takých silných investorov, čo by riešili miestnu zamestnanosť. Spolupráca s českou i poľskou stranou je veľmi potrebná,“ povedala riaditeľka odboru služieb zamestnanosti ÚPSVaR v Čadci Jana Marťáková potr. S českou stranou spolupravcujú už dlhšie a túto spoluprácu chcú prehĺbiť do väčších projektov a vytvoriť prirodzený región v oblasti zamestnanosti. Cieľom konferencie bolo porovnať, aký systém práce je na úradoch práce v Čechách a na Slovensku a vyprofilovať to, čo bude navzájom užitočné.
„Do konca roka nás čaká tvrdá práca, výmenné stáže. Pracovné skupiny v Čechách a na Slovensku sa budú zameriavať na konkrétne problémy, na to, čo by sa dalo zaviesť do praxe, čo by v nej, naopak, nemalo figurovať,“ dodala J. Marťáková.
Riaditeľ Úradu práce vo Vsetíne Miroslav Mrázek povedal, že konferencia priniesla veľkú šancu na to, aby sa odborníci z oboch úradov práce obohatili o vlastné skúsenosti, najmä z obdobia, kedy sa menia pracovné postupy v oboch krajinách. „Mobilita práce je veľká, zamestnávanie Slovákov v českých zemiach je svojím spôsobom prínosom pre českú ekonomiku. Nevytvárajú neprirodzenú alebo neužitočnú konkurenciu českej prac sile. Žijeme v Európe a hranice budú postupne zanikať,“ uviedol M. Mrázek.
Realita ukazuje, že sú to podľa neho profesie, kde je nižšia priemerná mzda a atraktivita pre Čechov nie je taká vysoká,. Sú to však podľa neho aj vysoko odborné profesie, kde sú kvalitnejší a lepší Slováci. „Zaujal nás výrazne odlišný spôsob uplatňovania aktívnej politiky zamestnanosti. Náš má výhody, na druhej strane v Čadci je zaujímavý spôsob a niektoré prístupy sú lepšie než naše. Chceli by sme spoločne rozhodnúť, čo by bolo vhodné realizovať českou a čo slovenskou cestou,“ dodal M. Mrázek.