Podľa slov starostu majú v súčasnosti 204 ľudí bez práce a nezamestnanosť sa vyšplhala na 10,5 percenta. „V najbližších dňoch našu obec navštívi istá martinská firma, ktorá uskutoční školenie pre nezamestnaných v oblasti práce s počítačom a opatrovateľskej činnosti. Je predpoklad, že si niektorí naši občania po úspešnom absolvovaní nájdu prácu v tejto sfére,“ hovorí starosta Jozef Kontrík (na snímke). Firma TCT Rožnov sa zaoberala klasickou výrobou televíznych obrazoviek. O tie však prestal byť záujem. V súčasnosti je totiž na trhu dopyt po plazmových obrazovkách. V marci firma zápasila s konkurzom a obnoviť výrobu sa jej nepodarilo. Minulý rok ešte zamestnávala 1100 ľudí a robila nábor zamestnancov aj v okrese Čadca. Prácu tam našlo okolo 500 Kysučanov. Z tých sa v marci vrátilo v rámci prvej vlny prepúšťania do evidencie úradu práce okolo 200 ľudí. Podľa slov riaditeľky odboru zamestnanosti Úradu práce v Čadci Jany Marťákovej, títo skončili pracovný pomer v skúšobnej dobe, alebo išlo o zamestnancov, ktorých firma prijala na dobu určitú. „V súčasnosti zaznamenávame slabšie prítoky z TCT a máme informáciu o tom, že dostali výpovede aj pracovníci, ktorí tam robili viac ako 5 rokov.
Tí sú už v súčasnosti vo výpovednej lehote,“ uviedla. Na otázku, či to ovplyvnilo mieru nezamestnanosti v okrese hovorí, že v marci pri silnejšom prítoku síce v porovnaní s minulým rokom nemali výrazný vzostup miery nezamestnanosti, no v porovnaní s celoslovenskými výsledkami, najmä s výsledkami Žilinského kraja, zaznamenali akoby stagnáciu. Podľa jej slov v súčasnom období výrazne prítok nezamestnaných z TCT neovplyvňuje evidenciu, pretože je dostatok pracovných príležitosti sezónneho charakteru. Popritom zaznamenávajú výrazný odtok uchádzačov z evidencie. Nejde o minulosť, aj v súčasnosti stovky Kysučanov dochádzajú za prácou mimo región. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci (ÚPSVaR) pracuje na budujúcom sa partnerstve EURES-T, kde v riadiacom výbore funguje tiež riaditeľ ÚPSVaR v Čadci Ing. Peter Špita. Ako hovorí riaditeľka Marťáková, bolo založených množstvo cezhraničných EURES-T, ktoré sú špecificky zamerané na oblasť trhu práce v určitých regiónoch. Hlavným cieľom je poskytovanie informácií a poradenstva vzťahujúcich sa k pracovne podmienenej mobilite v prihraničných regiónoch. Partnerstvo je zamerané na cezhraničnú mobilitu a prepojenie na miestnu ekonomiku a lokálny trh práce.
Zainteresované strany si budú vymieňať informácie o voľných pracovných miestach, pracovných a životných podmienkach, vzájomne sa informovať o vzdelávaní a školení. Nebudú chýbať ani pravidelné konzultácie partnerov cezhraničného spoločenstva. V ČR zasahuje partnerstvo priestorovo do troch územných jednotiek - Olomouckého kraja, katastra Moravskosliezskeho kraja a Zlínskeho. V Slovenskej republike ide iba o región Žilinského kraja, konkrétne okresy Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín a Žilina. Na poľskej strane sú to okresy Bielsko-Biala, Cieszyn, Glubczyce, Jastrzebie Zdroj, Katowice, Nysa, Opole, Prudnik, Raciborz, Wodzislaw, Slaski a Žywiec. „V súčasnosti česká strana predložila návrh na uznanie tohto partnerstva európskej komisii. Po schválení sa začne vytvárať prirodzený región prepojený nielen prostredníctvom trhu práce, ale aj pracovných príležitostí, hospodárskej spolupráce a ďalších aktivít,“ uviedla riaditeľka Marťáková.