Alergie
V minulom čísle sme si povedali, že alergie rozdeľujeme na prieduškové, migrénové, ekzém, sennú nádchu a iné. Dnes si viac povieme o niektorých z nich.
Priedušková alergia je pri častých zápaloch priedušiek, bolestiach hlavy alebo pri zmenách na koži. Príznakmi sú: predĺžený dych, úporný kašeľ a pískanie v pľúcach. Z bylín na čaj použijeme jablčník, fenikel, podbeľ, kvet bazy čiernej, výhonky sosny, levanduľu, slez, šalviu. Byliny sa povaria asi 3 minúty, krátko luhujú. Pije sa pred jedlom. Môžeme si pomôcť aj iným spôsobom. Do hrnčeka prevareného mlieka dáme 10 g kvasníc a lyžicu medu, necháme prekvasiť, pijeme medzi jedlom 3 – 6 týždňov.
Migrénovú alergiu môžeme liečiť čajom z očianky, komonice, ľubovníka, koreňa pýru, rebríček, palina, fialka roľná, žihľava, praslička, veronika.
Senná nádcha sa objavuje vtedy, keď kvitnú stromy alebo sa robí so senom. Prejavuje sa zápalom nosných dutín, kašľom, dušnosťou alebo alergickými záchvatmi. Osvedčený je čaj z bylín – fialky roľnej, očianky, ľubovníka, prasličky, pastierskej kapsičky, žihľavy, paliny, kôry krušiny, betoniky, koreňa pýru. Varí sa 3 minúty, krátko sa vyluhuje, pije sa pol hodiny pred jedlom.
Alergický ekzém je alergia postihujúca kožu. Príčina je v nervovom systéme, poruchách vnútorných orgánov, ohniskách infekcie, životnom prostredí, chemických látkach alebo niektorých liekoch. Príznaky sú svrbenie kože, začervenalá vyrážka, ktorá praská a vyteká z nej krvavý hnis. Po zahojení sa tvorí tmavá tvrdá pokožka. Čaj varíme z bylín srdcovník, fialka, ľubovník, komonica, praslička, stavikrv, žihľava, pýr, púpava. Varíme 3 minúty, pijeme pred jedlom.
Vred predkolenia (Bercový vred) je kožný defekt, ktorý vzniká na podklade chronickej cievnej choroby. Na vzniku sa zúčastňujú faktory: spôsob výživy, vplyv prostredia, spôsob života a práce. Pri zle hojacich sa vredoch sa podávajú protizápalové drogy ako i antiseptické, ktoré podporujú granuláciu tkaniva. Keď je rana otvorená, môžeme do nej kvapnúť ráno a večer peroxid vodíka. Keď sa rana zacelí, nehnisá, kvapneme čistý lieh, umývame odvarom z listu vlašského orecha, rebríčka a skorocelu. Okolie rany sa môže potierať propolisom. Pijeme čaj z týchto bylín: žihľava, vres, zlatobyľ, rebríček, púpava, kamilky, nechtík, alchemilka, list orecha, brezy, šalvie. Pri diéte treba obmedziť mäso, údeniny, mlieko a mliečne výrobky. Jesť hodne jablká a slnečnicové semienka. Je dobré vyčistiť organizmus od škodlivín - dvakrát týždenne držať hladovku.