Rakovina kože.
Pri vzniku nádorového bujnenia kože dôležitú úlohu zohráva chronické dráždenie. Je to hlavne slnečné žiarenie a poveternostné vplyvy, čo sa podieľajú na tomto ochorení. Príznaky môžu byť – malé zápalové hrbolčeky a uzlíky na koži, nehojace sa vredy, rôzne kožné defekty, ľahko krvácajúce, zväčšujúce sa bradavice, ktoré menia svoju farbu, rozmnožovanie rôznych útvarov na koži. Na kožnú rakovinu je vhodný čaj z bylín divý chmeľ, listy alebo pupene brezy, ľubovník, praslička, kamilky, skoroceľ, nechtík. Kožu potierame nechtíkovou masťou alebo nechtíkovým olejom.
Impertigo sú vriediky vo vlasovej časti hlavy, ktoré postihujú zvlášť deti okolo začiatku školského veku a v dospelosti najmä mužov. Vriediky sú bledé až žltkasté, neskôr vzniká okolo nich červené lemovanie. Po prasknutí vzniká hnedý strup, pričom sa môžu zduriť lymfatické uzliny a objaviť sa horúčka. Postihnuté miesta potierame nechtíkovou masťou a pijeme čaj z týchto bylín: praslička, chmeľ, koreň lopúcha a dubová kôra. Čaj sa varí 3 minúty, luhuje 10 minút a pije sa po jedle.
Vitiligo je porucha pigmentácie kože s presným ohraničením. Začína často pri genitálnych a periálnych oblastiach, neskôr po rukách, tvári alebo iných častiach tela. Podľa lekárskych kníh je to dedičné ochorenie spojené s anémiou, cukrovkou alebo Adisonovou chorobou. Chorobu sprevádza väčšie množstvo potu, zvýšená teplota kožného povrchu ako i predĺžená krvácavosť. Vyskytuje sa v hornej polovici trupu. Liečenie je málo účinné. Dôležité je chrániť sa slnečného žiarenia. Postihnuté miesta potierať ľubovníkovou šťavou. Jesť veľa potravín s obsahom vitamínu B1. Liečiť zápalové stavy, jesť veľa mrkvy, odstrániť choré zuby a viesť bezstresový život.