Podľa lekárskych kníh je to choroba nákazlivá. Začína malou škvrnou s lesklými šupinami na povrchu. S liečením tejto choroby mám veľmi dobré výsledky. Je potrebné jesť viac vitamínu C, mäsa, čerstvých rýb, slnečnicový a sójový olej. Obmedziť je potrebné sladkosti, alkohol, tuky, kakao, čokoládu, kávu, ocot, korenie, papriku a soľ.
Obdeň si treba robiť kúpele s ovsenej slamy, pšeničných otrúb a borovicových výhonkov. Piť čaj z kvetu bazy čiernej, žihľavy, fialky trojfarebnej, vachty, prasličky, jahodníka, lastovičníka, dubovej a vrbovej kôry. Varíme 3 minúty a luhujeme 20 minút. Pijeme pred jedlom.
Svrab vyvoláva parazit zakožky svrabovej, ktorá sa živí tkanivovým mokom. Samička sa zarýva a vytvára až 2 cm dlhú chodbičku, kde kladie vajíčka. Samček žije na povrchu kože a zarýva sa len nakrátko, za účelom výživy. Príznakmi je najmä svrbenie, ktoré sa zintenzívňuje v noci. Liečenie je za pomoci kvetu vratiča, ktorý sa naloží do 70 percentného liehu, nechá sa aspoň 10 dní luhovať – macerovať a potiera sa 2 krát denne celé telo okrem tváre po dobu 3 dní. Potom sa okúpe, vymení spodná a posteľná bielizeň. Kúra sa môže opakovať. Dobré je piť čaj z bylín: dubová kôra, žihľava, sladovka, zádušník a levanduľa.
Pásový opar (herpes) – Toto ochorenie postihuje zvlášť dospelých, najmä v staršom veku. Začína nenápadne, mierne zvýšenou teplotou, pálením alebo svrbením kože, neskôr škvrnami, až vriedikmi, ktoré neskôr praskajú. Po zaschnutí vznikajú chrasty a zdurenie oblastných lymfatických uzlín. Nebezpečie nastáva, ak opar zasiahne tvár – trojklaný nerv, ústa alebo oko. Pásový opar postihuje ľudí hlavne s chronickou vnútornou chorobou. Čaj na pásový opar sa robí z týchto bylín: kvet bazy čiernej, nechtík, kôra z duba a bielej vŕby, valeriána, nátržník, šalvia. Byliny sa varia 3 minúty, čaj sa pije 20 minút pred jedlom. Na kúpeľ sa používajú materina dúška, nechtík, arnika, fialka.