
Monika navštevuje Pedagogickú fakultu v Bratislave, sestry Denisa s Martinou Prírodovedeckú fakultu.
„Našli sme inzerát na internete, ktorý ponúkal prácu v Taliansku. Za oberanie marhúľ a broskýň ponúkali zárobok 35 tisíc korún na mesiac. K tomu ubytovanie a stravu zadarmo. Na internete mal muž z Nových Zámkov, ktorý prácu organizoval, zverejnené meno a priezvisko, rodné číslo, tiež číslo občianskeho preukazu. Komunikovali sme s ním telefonicky a emailom. Do 24. júna sme mali zaplatiť osemstokorunový poplatok za pracovné povolenie a pracovnú zmluvu. Túto čiastku požadoval poukázať na účet, čo sme aj urobili.
Na brigádu sme mali odísť 2. júla, no nestalo sa,“ spomína Monika. Potom, ako uhradili peniaze, totiž s nimi prestal komunikovať. Nedvíhal telefón, neodpovedal na emaily. Dievčatá sa preto obrátili na políciu. Na to, aby ho však polícia mohla obviniť z trestného činu, by ich musel „obrať“ najmenej o čiastku osemtisíc korún. Napodiv, muž zatiaľ nemal zápis v registri trestov. Jeho účet však na podnet sťažovateliek zablokovali a prípad vyšetruje polícia. Študentkám sa dostalo do uší, že takto „dopadli“ aj ďalšie dievčatá z Kysúc. Bolo to vlani aj tento rok, pričom meno s priezviskom podvodníka sa zhoduje. „Peniaze zrejme už naspäť nedostaneme, chceme len varovať ostatných. Netreba platiť dopredu. Najprv si treba vyžiadať všetky potrebné doklady a formuláre, uistiť sa, že je všetko v poriadku a potom zaplatiť,“ konštatujú dievčatá. Teraz im nezostáva iné, než hľadať ďalšiu ponuku. Určite však budú už opatrnejšie.
Podvodníkom, ktorí ponúkajú rôzne možnosti zárobku, sa u nás očividne darí. Nejde o ojedinelý prípad. Polícia ich vyšetruje viacero. Treba len veriť, že sa jej čoskoro podarí aj spomínanému Novozámočanovi „klepnúť po prstoch“.