Sú s tým spojené určité riziká. Spýtali sme sa preto primára ušno-nosového a krčného oddelenia MUDr. Ivana Žárskeho, na čo by si počas leta mali ľudia dávať najviac pozor.
Pre teplé letné dni, obdobia dovoleniek s krátkodobou zmenou prostredia, s kúpaním, opaľovaním je typický výskyt ochorení, pre ktoré pacienti častejšie navštevujú krčné (ORL) ambulancie. Najbežnejšie pre teplé letné dni sú angíny. Ochorenie postihuje deti aj dospelých. Ide o pomerne ťažký streptokokový zápal lymfatického tkaniva krčných tonzíl (mandlí). Od bežného zápalu hltana s teplotami a bolesťami v krku sa odlišuje ťažkým priebehom s vysokými teplotami, bolesťami kĺbov a svalov, ktoré položia do postele i dospelú osobu. S deťmi rodičia prichádzajú do ambulancie s tým, že im nemožno znížiť vysokú teplotu bežnými liekmi. Tu treba pripomenúť, že i vysoká teplota je obrana organizmu proti mikroorganizmu, ktorý zápal vyvolal.
Na druhej strane lieky na zníženie teploty účinkujú iba pri dostatočne zavodnenom organizme. Takýto pacient patrí do postele, jednoznačne vyžaduje liečbu antibiotikami, najmä u verejnosti zaznávaným penicilínom. Nevyhnutné je dostatočné množstvo tekutín, najlepšie čaju. Pri nevhodnej liečbe angíny hrozia trvalé komplikácie s postihnutím srdca, kĺbov a obličiek. Ochoreniu môžeme predchádzať vylúčením studených a perlivých nápojov v horúcich dňoch, zamedzením celkového prehrievania organizmu. V dnešnej dobe netreba zabúdať na správne nastavenie klimatizácie v autách, pretože prudké striedanie teploty prostredia môže významne prispieť k vzniku tohto ochorenia hlavne u detí.
Obdobie dovoleniek je obdobím kúpania, objavovania podmorských krás pri odpočinkovom „šnorchlovaní“. Aj pri tomto relaxe by zrejme mali byť dovolenkári opatrní...
- Tí odvážnejší sa po mori preháňajú na vodnom skútri, vodných lyžiach. Mnoho dovolenkárov využíva vodné plochy a kúpaliská u nás doma. V súvislosti s vodou by som chcel upozorniť na niektoré ochorenia, ktoré by mohli pokaziť dovolenkový pobyt pri vode.
Najčastejším ochorením je zápal kože vonkajšieho zvukovodu. Je to vlastne kožné ochorenie lokalizované vo vonkajšom uchu. I keď väčšinou človeka na živote neohrozuje, zápal je spojený s veľkou bolesťou ucha, niekedy zvýšenými teplotami. Vzniká ako bakteriálna infekcia kože pri kúpaní v nekontrolovaných vodných plochách a v termálnych kúpaliskách.. V počiatočnom štádiu možno ochorenie vyliečiť ušnými kvapkami. Pokročilejšie formy ochorenia vyžadujú návštevu ORL ambulancie a liečbu antibiotikom. Prvoradou podmienkou je zabrániť ďalšiemu vniknutiu vody do ucha. Pri vodných športoch, pri náhlej zmene tlaku vo zvukovode môže dôjsť k pretrhnutiu blanky bubienka. Môže sa to stať pri skokoch do vody, prudkom náraze hlavy o hladinu..
Samotný úraz ucha je sprevádzaný pichavou bolesťou, miernym zaľahnutím v postihnutom uchu. Uvedené príznaky sa môžu v krátkej dobe zmierniť. No i tak je potrebné navštíviť lekára špecialistu. V každom prípade je potrebné zabrániť ďalšiemu vniknutiu vody do ucha. Potápaniu i v malých hĺbkach a skokov do vody by sa mali vyvarovať ľudia, ktorí už mali poškodený bubienok v minulosti. Prederavenie blanky bubienka sa väčšinou zahojí menejcenným tkanivom, ktoré sa môže znova pretrhnúť.
Hovoríme o vode, no zmena tlaku vzniká i vo vzduchu. Napríklad vždy pri štarte a pristávaní lietadla...
- Väčšinou stačí použitie „štartovacích cukríkov“. Pri ich cmúľaní sa zvyšuje produkcia slín. Ich prehĺtaním sa vyrovnáva tlak v strednom uchu. Vymiznutím pocitu zaľahnutia sa minimalizuje možnosť poškodenia bubienka a stredného ucha. V letných teplých dňoch častejšie ošetrujeme na našich ambulanciách pacientov s krvácaním z nosa. Sú to najmä pacienti s vysokým krvným tlakom. Buď o ochorení nevedia, alebo jeho liečbe nevenujú dostatočnú pozornosť. Pri krvácaní z nosa je dôležitejšie pacienta upokojiť, podanie liekov je druhoradé. Krvácanie sa väčšinou spontánne zastaví po pritlačení nosového krídla na strane nosa, z ktorej krváca. Vhodné je priloženie studeného obkladu na čelo a šiju. Chcem zdôrazniť, že krvácanie z nosa je najčastejšie príznakom iného ochorenia.. Pacienti, ktorí už s krvácaním z nosa skúsenosti majú, by si mali do svojej dovolenkovej lekárničky pribaliť vstrebateľnú penu do nosa a niektorý z liekov spevňujúcich cievy.
Uvádzam najčastejšie a typické ochorenia teplých letných dní, ktoré dokážu pokaziť plánovanú, väčšinou krátku a nie lacnú dovolenku.. Prajem všetkým, ktorí po celoročnej práci vymenia počas leta svoj domov za niektorú domácu, alebo zahraničnú destináciu, aby v nej načerpali nové sily potrebné na zvládnutie každodenného zhonu a dovolenku prežili v zdraví.Rozhovor pripravila