Táto šestica iniciovala a vytvorila projekt „Dizajn na kolesách“. Chce tak reagovať a aktívnym spôsobom zlepšovať existujúcu vizuálnu kultúru obcí a neziskových organizícii na Slovensku.Malým mikrobusom s nevyhnutným technologickým vybavením cestujú študenti po obciach severného Slovenska a bezplatne ponúkajú svoje služby. Skvalitňujú prezentačné a informačné materiály (tlačoviny, informačné tabuľe, web stránky, reklamné predmety, značky…).
Svojich partnerov prostredníctvom reálnych zadaní a riešení oboznamujú s využitím grafického dizajnu pri ich vlastnej prezentácii a komunikácii so svojimi cieľovými skupinami. Poskytujú im poradenstvo pre už existujúcu prezentáciu a diskutujú s nimi o možnostiach jej budúceho rozvoja a skvalitňovania. „Dizajn na kolesách“ spája grafický dizajn a vizuálnu komunikáciu, neformálne vzdelávanie, pomoc znevýhodneným skupinám, rozvoj cestovného ruchu, rozvoj regiónov a zvýšenie ich konkurencieschopnosti, dobrovoľnícku innos, pomoc pre tretí sektor, zvýšenie povedomia o profesionálnej prezentácii, jej význame, využití, možnostiach a nevyhnutnosti.
„Dizajnom na kolesách získavame potrebné skúsenosti pri organizácii, zabezpečení a riadení aktivít súvisiacich s našou profesiou. Chceme porozumieť fungovaniu samospráv a tretieho sektora ako dôležitých oblastí života našej spoločnosti. Snažíme sa vytvárať dobré vzájomné vzťahy, nadobudnúť praktické skúsenosti, pričom výsledkom našej práce sú reálne produkty a pomoc. „Dizajn na kolesách“ nekončí začiatkom akademického roka, jeho ambíciou je stať sa pravidelnou aktivitou mladých grafických dizajnérov a prekročiť geografické hranice Slovenska. Výsledky projektu budú dostupné na internete s možnosťou reagovať na ne, tiež prezentované na pôde školy.
Projekt je podporený z programu Mládež EU v spolupráci s kultúrnym centrom Stanica (podprogram Depo),“ uviedol pre MY Kysucké noviny člen tímu Matúš Lelovský. Ako nám ďalej povedal, niekoľko dní strávili aj v Detskom krízovom centre Náruč v Zádubní pri Žiline. Tam sa oboznámili s problematikou, potrebami a neopakovateľnou atmosférou tohto miesta. Po získani všetkých nevyhnutných informácií a podkladov sa sformulovalo konkrétne zadanie (redizajn loga, návrh vizitiek, hlavičkového papiera, pohľadnice, trička, návrh a realizácia výročnej správy centra.Detskému krízovému centru Náruč venovali bezplatne 199,5 hodín odbornej práce a veľké množstvo produktov grafického dizajnu pripravených na reálne použitie. Uplynulý týždeň už pracovali na ďalšom mieste. V obci Staškov si vyskúšali prácu pre miestnu samosprávu.
Autor: I. Hažíková