Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

V avii naprieč Iránom

Irán rozhodne nepatrí medzi frekventované turistické destinácie. Zahraniční t uristi sú pre domácich väčšou atrakciou ako domorodci pre cudzincov.


Aj napriek nepriaznivej medzinárodnej reputácii je však Irán, ako každý náboženský štát, veľmi bezpečnou krajinou so zanedbateľnou kriminalitou. Mesiac v tejto krajine, s prechodom cez Turecko, strávili aj deviati odvážlivci zo Žiliny a z Havířova. O ich nezvyčajnej ceste nám porozprával Žilinčan Martin Požár. Už spôsob, akým sa on, Ján Kulina, Milan Huljak, Eva Švaňová, Viliam Fekete, Juraj Kuriš, Lenka, Bára a Ivoš Jurištovci z Havířova rozhodli cestovať, bol obdivuhodný. V avii upravenej na karavan precestovali neuveriteľných 14 tisíc kilometrov. Zo Žiliny vyrazili 14. júla 2006, šťastne a plní dojmov sa vrátili 13. augusta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Divoký Kurdistan
„Cestu sme plánovali dlhší čas, približne rok. Zbierali sme informácie o krajine, prírodných pomeroch, spoločnosti, kultúrnych pamiatkach, ktoré by sme mohli po ceste navštíviť,“ hovorí M. Požár. Do Iránu sa dostali cez Turecko. Ich prvé jedlo za hranicami bol kebab a sprevádzal ich až do návratu domov. S výnimkou omelety na raňajky a osláv narodenín jedného člena výpravy, keď v iránskom Širáze výnimočne ochutnali niečo iné – hranolky. „V Turecku sme navštívili chetitské mesto Hatuša a absolvovali výstup na Ararat najvyšší vrch Turecka. V minulosti to bol dosť veľký problém, kvôli takzvanému divokému Kurdistanu, ktorý však dnes pôsobí ako pokojné miesto tureckých pastierov. V Dogubayazite, meste pod Araratom, sme našli sprievodcu, ktorý nás mal za 500 dolárov priviesť hore. Mohli sme ísť sami, no prítomnosť tamojšieho sprievodcu zaručuje bezproblémový výstup. Na ten potrebujete aj samostatné vízum, ktoré sa dá jednoduchšie a podstatne lacnejšie vybaviť namieste, než na tureckej ambasáde v Bratislave.“ O tom, že Ararat je sopka, svedčia vyvrhnuté kamene všade po ceste hore. Tá nemá s lezením nič spoločné, ide o čistú turistiku. Na druhý deň o jednej sa vydali na vrchol - stáli na ňom o 6. hodine ráno. Keď zišli večer do mesta, dali si, čo iné ako kebab a išli spať. V Bazargane ich čakal prechod do Iránu. Tam mali, okrem hlavného mesta Teheránu a prehliadky niektorých ďalších miest, naplánovaný aj výstup na Mount Damavand. Prvé priame stretnutie s Iránskou prírodou bolo pri kúpaní v najväčšom iránskom jazere Orumyieh. Soľou nasýtená voda vás nadnáša a keď z nej vyjdete, ste od nej celí bieli.

SkryťVypnúť reklamu

Na ose zla
Damavand je najvyššia sopka Ázie, ktorá sa nachádza na pobreží Kaspického mora. Pokiaľ by sa vydali po niektorej z oficiálnych ciest, zaplatili by každý po 50 dolárov. Miestny sprievodca im však ukázal cestu, ktorou nikto nechodí za 100 dolárov. Doteraz z krátera sopky stúpajú silné sírové výpary, ktoré v spojení s riedkym vzduchom výrazne sťažujú dýchanie. Do takej miery, že sa aj pri obyčajnom umývaní zubov neuveriteľne zadýchate. Preto je nevyhnutné pri vstupe do sírového mračna mať na ústach vlhkú šatku. „Na vrchole sme stretli mnoho iránskych turistov. Fotili si nás ako atrakciu, pretože v tejto krajine sa pohybuje skutočne málo zahraničných turistov,“ pokračuje M. Požár. Po zostupe karavána vyrazila smerom na Teherán. Ochota, s akou sa jej členovia stretli v Iráne, ich maximálne prekvapila. Teheránčan je ochotný sa s vami odviezť, aby vám ukázal cestu a potom sa pešo vrátiť späť. Hoci si navzájom nerozumiete ani slovo a on vydedukuje, že potrebujete na toaletu či telefonovať, vďačne vás vezme k sebe domov a umožní vám jedno či druhé a ešte vás pohostí čajom. „Prišla k nám mladá žena a priniesla nám jedlo a nápoje. Napokon nám vybavila zadarmo aj vstup do Iránskeho národného múzea a ešte aj zabezpečila odvoz .“ A tak deň na jednom z miest povestnej osi zla bol skutočne príjemný. Jedným z najkrajších miest Iránu je Efsahán - hovorí sa, kto príde do Esfahánu, nemôže ochorieť a kto príde chorý, uzdraví sa. Aj našich cestovateľov uchvátila jeho krása. Irán je, ako každý moslimský štát, plný mešít. Navonok krásne stavby sú však vo vnútri prakticky prázdne a jediným zariadením sú koberce. V Iráne je bežné, že ľudia po večeroch posedávajú na trávnikoch pri grilovaní kebabu, kde neskôr i zaspia. Vylúčené sú však akékoľvek prejavy nežností, bozky, objímanie nevynímajúc. Je nevyhnutné dodržiavať iránsky kódex oblečenia, aj preto si tri členky výpravy dokúpili na trhu šatky, kabáty, aby boli dostatočne zahalené. Cieľom je, aby okrem rúk a tváre nebolo vidno obnaženú kožu. Ženy by sa mali vyvarovať aj priameho pohľadu do mužských očí. Muži môžu nosiť tričká s krátkymi rukávmi, no nie krátke nohavice a odhalenú hruď. Všetky časti odevu by mali byť voľné a nie príliš svetlé.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný výstup
„Presúvali sme sa prevažne v noci, aby sme cez deň čo najviac videli. Pri šoférovaní sme sa striedali. Obytný priestor sme mali upravený na spanie. Bolo to celkom pohodlné, až na tie zdrvujúce teplá, na niektorých miestach aj 50 stupňové. Keď ste vystrčili ruku z auta, neochladzovala sa vám, mali ste ju ako v teplovzdušnej rúre.“ Ďalšou zastávkou bol Yazd - púštne mesto a po ňom Persepolis. Zrúcaniny dávajú tušiť moc, ktorú kedysi mala Perzská ríša. Domy bývali preplnené bohatstvom, obyvateľom slúžili honosné kúpele, mesto malo nádherné ulice s premyslenou kanalizáciou. Pokľaklo však pred Alexandrom Veľkým, ktorý sa dobytím Persepolisu pomstil za zničenie aténskej Akropoly Peržanmi. Tu sa k našim cestovateľom pridali dve študentky, ktoré mali zo školy potvrdenie, že študujú angličtinu, musia komunikovať s turistami a tak ich do múzeí púšťali zadarmo. Turisti si síce zaplatili, ale mali dobrovoľné sprievodkyne. Počas cesty sa okúpali v piatich moriach i keď plávať v Iráne nie je až také jednoduché. Na pláži medzi oddelenou ženskou a mužskou časťou stáli policajné stanice, ktoré dohliadali na mravnosť pri kúpaní. Kúpacie pláže sú oddelené paravánmi až do mora tak, aby nebolo možne zahliadnuť kúpajúcich sa ľudí. Pláže sú pieskové, pekné, no značne znečistené. Pri kúpaní v Bandar e Bushery ich dobrosrdečný taxikár teda zaviedol na akési stavenisko, kde sa mohli okúpať bez policajného dohľadu spoločne, len strážca staveniska chodil dookola a odháňal všetkých okoloidúcich, aby náhodou nevideli zakázané. Keďže vonku bolo 50 stupňov, „ochladili“ sa v 35 stupňovej vode. Posledným bol výstup na sopku Sabalán. Vyspali sa v tábore vo výške 3 500 metrov a ranný fitnes absolvovali od 5. do7. hodiny ráno, toľko im trval výstup na vrchol. Tam mali práve stretnutie príslušníci Hizbaláhu, aj preto sa slovensko-česká výprava neodvážila na chvíľu vyvesiť na vrchole slovenskú vlajku namiesto iránskej. Keď si ich Iránci opäť pofotili, vydali sa na cestu späť. Sopečný prach zmyli po zostupe v termálnych kúpeľoch. V Tabrize pomíňali posledné peniaze a namierili si to do Turecka, aby sa cezeň dostali domov.

Domov, na hranolky
V Dogubajazide si nechali
u sprievodcu všetok alkohol, pretože ten je do Iránu prísne zakázané voziť. Vrátili sa teda poň a oslávili koniec iránskej oddyssey. Na spiatočnej ceste sa kúpali v jazere Van, ktoré vyniká svojim modrozeleným zafarbením Zastavili sa však ešte v Kapadókii, kde sú v pieskovcových skalách vytesané byty a dodnes v nich žijú ľudia. A tak je bežným javom, napríklad, plastové okno vsadené do skaly. My by sme takéto skaly využili na lezenie, im slúžia na bývanie. Kúpanie sa v Marmanskom mori bolo zavŕšením tejto nezvyčajnej cesty. A potom už len hor sa na Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko.V Bratislave sa v členoch výpravy ozvala civilizácia a dali si prvý „normálny“ obed. Vyprážaný syr s hranolkami v nákupnom centre! Konečne doma!

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  1. Slováci radi investujú s bankami
  2. Content agency mení svoje meno na Contedy
  3. Ako správne napúšťať bazén
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  5. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  6. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
  7. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  8. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 233
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 921
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 320
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 704
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 103
  6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 553
  7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 499
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 989

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Kvalita vzduchu a emisie... 2023
  2. Radka Wagingerová: Tisícky ton textilného odpadu ročne
  3. Peter Cmorej: Ad Peter Schutz: Hlasovali ako neznabohovia
  4. Martin Barto: Ak by VšZP bola inštitúciou finančného trhu, tak by už prišla o licenciu. Zlyháva VšZP, otázky zodpovednosti Ministerstva zdravotníctva a financií.
  5. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Nórske inšpirácie alebo lekcia z rozmanitosti
  6. Ján Šeďo: Zjazd KSS pod obrázkami masových vrahov, zobuďte GP !
  7. Dušan Kelle: Goodbye DM
  8. Jozef Varga: Horkýže Slíže boli v mojom hľadáčiku, keď ešte vydali prvé kazety
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 728
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 60 434
  3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 36 318
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 456
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 22 491
  6. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 7 413
  7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 485
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 252
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Jozef Malík z Turzovky zbiera veci spojené s hasičinou.

Jozef Malík vlastní naozaj zaujímavé exponáty.


2 h
Ostrov Mljet.

Chorvátsko má 1244 ostrovov, z toho len necelých päťdesiat obývaných.


4 h
Róbert Majchrák

Okresný súd Čadca na hľadaného vydal dodanie do výkonu trestu odňatia slobody.


4 h

Areál SPA & AQUAPARK leží na okraji krásneho kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach. Mesto sa nachádza v Turčianskej kotline medzi Malou a Veľkou Fatrou, v srdci Slovenska.


16 h

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Kvalita vzduchu a emisie... 2023
  2. Radka Wagingerová: Tisícky ton textilného odpadu ročne
  3. Peter Cmorej: Ad Peter Schutz: Hlasovali ako neznabohovia
  4. Martin Barto: Ak by VšZP bola inštitúciou finančného trhu, tak by už prišla o licenciu. Zlyháva VšZP, otázky zodpovednosti Ministerstva zdravotníctva a financií.
  5. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Nórske inšpirácie alebo lekcia z rozmanitosti
  6. Ján Šeďo: Zjazd KSS pod obrázkami masových vrahov, zobuďte GP !
  7. Dušan Kelle: Goodbye DM
  8. Jozef Varga: Horkýže Slíže boli v mojom hľadáčiku, keď ešte vydali prvé kazety
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 728
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 60 434
  3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 36 318
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 456
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 22 491
  6. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 7 413
  7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 485
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 252
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu