Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

„Každý pád bol pre mňa poučením“

Jozef Vražel má 44 rokov a je vdovec. Pochádza z Rakovej, ale už 27 rokov žije v Čadci. Aktívne hovorí anglicky a rusky, je držiteľom viacero certifikátov z oblasti riadenia zamestnanosti.

V roku 1986 ukončil Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline. Od roku 2003 študuje právo na súkromnej vysokej škole v Prahe. Počas Mečiarovej vlády bol generálnym riaditeľom Národného úradu práce v Bratislave a od vzniku HZDS je nepretržite členom hnutia. Jeho životné krédo je pracovať tak, aby sa už k vykonanej práci nemusel vracať.

Ako ste sa stali riaditeľom Národného úradu práce SR (NÚP SR)?
V oblasti služieb zamestnanosti pôsobím už od roku 1992 a NÚP SR vznikol až 1. januára 1997. Pracoval som na viacerých postoch, ktoré v rámci služieb zamestnanosti existujú. Pôsobil som od postu riaditeľa okresného úradu práce (OÚP) až po riaditeľa správy služieb zamestnanosti SR v Bratislave(SSZ), ktorú som ako prvý generálny riaditeľ v roku 1993 zakladal. Následne som ako prvý generálny riaditeľ zakladal NÚP SR v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

V tom čase ste boli členom HZDS. Bola to politická nominácia?
Na túto pozíciu ma vybrala ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Oľga Keltošová, pretože som pôsobil v jej kolégiu. Počas práce v odbore služieb zamestnanosti a na základe mojich skúseností z rôznych riadiacich pôsobení mi akosi pripadlo zriaďovať NÚP SR. Teda na túto pozíciu som bol vybraný priamo ministerkou.
Čo ste robili po odchode z funkcie generálneho riaditeľa NÚP SR?
Vrátil som sa do Žiliny ako riaditeľ Krajského úradu práce a zároveň ako štatutárny zástupca generálneho riaditeľa NÚP SR v Bratislave z toho dôvodu, že som pôsobil v medzinárodných združeniach služieb zamestnanosti v švajčiarsko-slovenskej spoločnosti a tiež v slovensko-francúzskej spoločnosti. V tomto období som mal veľmi veľa pracovných pozícií.
Pôsobíte v tých funkciách doteraz? Čo sa zmenilo a nasledovalo potom?
Nie, v tých funkciách už dnes nepôsobím. Od konca roku 1999 som bol postupne po zmene politickej klímy zo všetkých funkcií odvolaný. Odvtedy som sa viac a viac začal venovať biznisu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ovplyvnilo váš život, prácu a profesiu dlhoročné členstvo v HZDS?
Nespájal by som politiku s profesionálnym životom. Každý máme svoj život a ja som s tým mojím spokojný. Výnimkou sú tragické udalosti, ktoré ma postihli.
Prezradíte nám, akým aktivitám sa venujete v súčasnosti?
Dnes sa venujem biznisu. Podnikám vo viacerých druhoch činnosti a vo viacerých oblastiach. Najbližšie mám však k sociálnej oblasti a k zamestnanosti.
Študujete právo na súkromnej vysokej škole v Prahe. Prečo práve tam?
Myslím si, že je úplne jedno, kde študujem. Táto vysoká škola pôsobí aj na Slovensku, ale v Prahe mi ponúkla to, čo som potreboval.
Znamená to, že veľa voľného času trávite so skriptami v ruke?
Je pravda, že som pracovne veľmi vyťažený a voľného času mám málo. Ale v rámci pracovných povinností veľa času trávim na cestách a tam čítam skriptá, ale aj po večeroch, a tiež cez víkendy.
Ako najradšej trávite voľný čas?
Nemám mnoho voľného času, ale keď si ho nájdem, venujem sa rôznym športom, či už aktívne alebo pasívne. Rád si zahrám tenis, chodím si rád zaplávať, rád hrám golf. Venujem sa kultúre, rád chodím do prírody a mám rád les. Rád chodievam medzi ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

V Čadci podporujete mladých športovcov. Prečo?
Rád si pozriem akýkoľvek šport. Podporujem volejbal, nohejbal, stolný tenis, strelecký klub... Mladí ľudia sú tu preto, aby tu bola perspektíva a ja som medzi nimi preto, aby som im ukázal, že v tomto regióne sa dá tvoriť aj šport a nielen ten, ale aj hospodárstvo a kultúra.
Nemyslíte si, že ako podnikateľ čiastočne suplujete úlohu samosprávy?
V súčasnosti sa tak na to nepozerám. Som rád medzi mladými ľuďmi, som rád, že môžem od nich pochytiť nové myšlienky a zároveň s nimi spoločne tvoriť. Chcem, aby v tomto regióne mladí ľudia zostávali, aby tu začali tvoriť hodnoty a pritiahli kapitál, obnovili zvyky a kultúru.
Vaše meno sa skloňuje s kandidatúrou na primátora Čadce.
Áno, budem kandidovať. To už aj bolo aj medializované.
O podporu ktorých politických strán sa budete uchádzať?
Budem sa uchádzať o širšiu podporu politických strán, aby som preukázal dobrú vôľu a aby som dokázal, že mi ide o správu vecí verejných v širšom zmysle. HZDS je súčasťou vládnej koalície, budeme sa orientovať najskôr týmto smerom. Rokovanie so stranou SNS je pred ukončením. Strana SNS vyjadrila podporu. V súčasnosti rokujem s ďalšími politickými stranami.
A podpora opozičných strán? Vraj rokujete s občianskym združením Mladá Čadca.
K opozičným stranám sa zatiaľ nechcem vyjadrovať. Každá podpora, ktorá bude smerovať k tomu, čo som už uviedol, je pre nás vítaná, vrátane občianskeho združenia Mladá Čadca. Sú to inteligentní, ambiciózni a pracovití mladí ľudia. Ja osobne si myslím, že členovia združenia Mladá Čadca nie sú opoziční. Verím, že spolupráca s nimi môže byť užitočná.

Oslovíte aj ľudí známych v regióne a nezávislých odborníkov?
Áno, keďže som aj v minulosti niekoľko rokov pracoval na úrovni mesta, poznám mnoho ľudí, ktorí pôsobia v meste mnoho desaťročí a bude to jeden z bodov, o ktorý sa budem opierať, aby kroky, ktoré budú potom nasledovať, boli čo najefektívnejšie.
Ako vidíte svoje šance na post primátora necelé štyri mesiace pred voľbami?
Robím všetko preto, aby som voľby vyhral. Všetkým želám volebnú kampaň v rámci noriem a etiky.
Ak bude kandidovať súčasný primátor Jozef Pohančeník, bude pre vás ťažkým súperom?
K súčasnému primátorovi by som sa radšej nevyjadroval.
Myslíte si, že po obvinení z brania úplatku má morálne právo kandidovať?
Keďže sa uchádzam o post primátora nášho mesta, aj na túto otázku by som v súčasnosti nerád odpovedal. Ak prináleží niekomu odpovedať na túto závažnú otázku, nie som to ja, ale iné orgány.

Máte rovnaký meter na ostatných kandidátov, teda nebudete ich komentovať?
Budem sa prezentovať prácou. Vždy som to tak robil a budem sa snažiť robiť všetko tak, aby mali občania jasnú víziu, ktorým smerom sa chcem uberať. Nebudem a nechcem svoju kampaň smerovať proti ani za, pôjdem svojou vlastnou cestou.

Nie je to alibizmus? Vaši voliči by možno očakávali trochu jasnejší postoj...
Ak bude možné zaujať jasnejší postoj urobím to. Mapujeme situáciu v meste. Analyzujeme, hľadáme východiská a riešenia. Zisťujeme, že je opomínaný občan, človek – najväčší zdroj hodnôt a obrovské rezervy sú v nevyužívaní zemepisnej polohy nášho mesta.
Pracujete už na vašom volebnom programe? Kedy ste sa rozhodli kandidovať?
Pracujem na ňom už rok a kandidovať som sa rozhodol tiež pred viac ako rokom.
Čo najviac vyčítate súčasnému vedeniu mesta Čadca?
Malý záujem o občana. Nízku podporu mesta z hľadiska získavania finančných zdrojov mimo rozpočtu mesta Čadce. Veľmi laxný prístup k ľuďom, ktorí chcú v meste podnikať. Nevyužitie zemepisnej polohy Čadce je veľkou škodou. Toto všetko je potrebné dobehnúť.
Myslíte si, že primátor okresného mesta dokáže zvrátiť sociálnu a pracovnú situáciu v tzv. hladovom regióne, za aký sú Kysuce označované?
Myslím si, že áno. Cestu, ktorú som si pred sebou vykreslil, program, ktorý pripravujem svedčí o tom, že je možné, aby došlo k zlacneniu života občanov v meste Čadca. Slovensko je súčasťou Vyšegrádskej štvorky, je súčasťou EÚ. Je na škodu nás všetkých, že kompetentní neuvedomovaním si týchto obrovských možností, život nás občanov neposúvajú dopredu. Čadca je súčasťou trojlístka, susedí s Českom a Poľskom. V neformálnej spolupráci sú obrovské možnosti pre naše mestečko a občanov. Podstatný dôraz treba klásť aspoň na minimálne využívanie fondov EÚ.
V čom máte už teraz jasno, čo by ste chceli konkrétne urobiť?
Volebný program, ktorý pripravujem, sa budem snažiť zverejniť počas volebnej kampane. Budú to úplne jasné kroky, ktoré budú smerovať bližšie k občanom a nerád by som ho zverejňoval dopredu, pokiaľ nie sú jasné kroky ostatných protikandidátov.
Prezraďte nám aspoň niektoré základné tézy, o ktoré sa budete opierať.
Pôjdeme na fondy EÚ, budeme tvrdo bojovať o financie, ktoré patria do regiónu Kysúc, ktorý susedí s Poľskom a s Českom. Budeme sa snažiť dotiahnuť nové technológie, ktoré zjednodušia a zlacnia ľuďom život, využiť širšie verejné obstarávanie na predmety činnosti, ktoré mesto spravuje a zároveň budeme hľadať cestu, aby vzdelaní ľudia neopúšťali Čadcu, ale aby našli uplatnenie z hľadiska pozície svojho vzdelania tu v meste.

Dokážete splniť, čo plánujete?
Myslím si, že dokážeme reálne splniť to, čo plánujeme. Aj v súčasnosti pôsobíme v oblasti Európskeho sociálneho fondu tak, že občania regiónu Kysúc sa môžu u nás vzdelávať, hľadať prácu a zdôrazňujem, že toto všetko majú zadarmo, pretože vieme získať prostriedky v rámci projektov, ktoré priamo realizujeme.
Mohli by ste nám priblížiť, ako konkrétne ľuďom pomáhate?
V minulom roku počet našich klientov z radov nezamestnaných stúpol na 1 670. U nás sa naučia niečo, čo im pomôže nájsť prácu. Napríklad získajú vyšší stupeň gramotnosti prostredníctvom výučby v oblasti výpočtovej techniky od začiatočníkov až po špecialistov, ktorí dokážu tvoriť webovské stránky. Na základe schopností, ktoré získajú, si spoločnosti, ktoré hľadajú zamestnancov, chodia k nám si z nich vyberať.
A čo bude s vašimi firmami, ak vás Čadčania zvolia do čela radnice?
Spoločnosti, v ktorých pôsobím, nemajú žiadne aktivity s mestom. Skôr naopak, spoločnosť, ktorá vie získať prostriedky z európskych fondov, dokáže pomôcť mestu pri získavaní týchto prostriedkov a myslím, že budem využívať manažérsky potenciál tejto spoločnosti v prospech mesta pri získavaní finančných prostriedkov pre naše mesto.
Kultúru a šport budete tiež považovať za vašu prioritou?
Je veľmi smutné, keď sa Čadčania musia chodiť okúpať do Jablunkova alebo do dedinky Mosty u Jablunkova, Keď mladí musia hrávať na hudobných nástrojoch po pivniciach a nemajú vytvorený priestor na kultúrne vyžitie napríklad v amfiteátri a zároveň si myslím, že dnes sa nie je kde v Čadci pokorčuľovať, ani si zabehať, ani sa previezť na bicykli. Čo sa týka kultúry, kultúrny dom je večer o ôsmej zhasnutý a mesto nežije.
Čo považujete za svoj najväčší životný neúspech?
Mohol som toho veľa urobiť a neurobil som. Zažil som v živote z hľadiska pracovnej kariéry vzostupy aj pády, každý pád bol pre mňa poučením. Z hľadiska súkromného života som zažil najhorší pád, aký som mohol zažiť, keď som stratil najbližších manželku a syna. Dokázal som to prežiť len vďaka tvrdej pracovnej disciplíne.

Čo považujete za svoj najväčší životný úspech?
Že môžem slúžiť ľuďom a pomáhať im.
Ako plánujete zosúladiť svoje pracovné aktivity, štúdium a primátorovanie ?
Som manažér, mám jasnú predstavu, ako si všetky povinnosti zosúladím. Svoj čas venujem momentálne príprave volebného programu. Tento čas budem potom venovať občanom. Nikdy sa nedá všetko presne naplánovať, ale urobím všetko pre to, aby služba verejnosti, správa vecí verejných zodpovedala tomu, ako si to občania mesta zaslúžia.
Ste dlhoročný manažér, z čoho vyplýva, že riadite ľudí. Nie je to únavné?
Je pravdou, že som riadil niekoľko tisíc ľudí. Ale keď sa vám práca stane koníčkom, tak sa nedá hovoriť o únave. Myslím si, že nikde som nebol tak dlho, aby som sa unavil. Vždy som niekde postúpil. Svoje skúsenosti som taktiež získaval vo viacerých krajinách sveta.
Na druhej strane, ste rád riadený?
Nie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 924
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 537
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 580
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 227
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 919
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 598
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 093
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 845
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 544
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 738
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Erik Gašinec (prvý sediaci zľava) ako kapitán na spoločnej fotografii mužstva ŠK Radoľa.

Za MŠK Žilina odohral aj niekoľko turnajov v zahraničí.

2 h
Ondrej Veselý

Podľa skúseného pedagóga je výučba náročná pre učiteľa, ale aj žiaka.

8 h
Patrícia Hmírová (v zelenom) v drese Leczny v zápase Ligy majstrov proti PSG.

Góly strieľala za Slovensko aj za klub.

20. jan

Škola pripravuje virtuálny Deň otvorených dverí.

20. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

8 h

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

20. jan

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

20. jan

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

6 h

Už ste čítali?