Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

„Každý pád bol pre mňa poučením“

Jozef Vražel má 44 rokov a je vdovec. Pochádza z Rakovej, ale už 27 rokov žije v Čadci. Aktívne hovorí anglicky a rusky, je držiteľom viacero certifikátov z oblasti riadenia zamestnanosti.

V roku 1986 ukončil Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline. Od roku 2003 študuje právo na súkromnej vysokej škole v Prahe. Počas Mečiarovej vlády bol generálnym riaditeľom Národného úradu práce v Bratislave a od vzniku HZDS je nepretržite členom hnutia. Jeho životné krédo je pracovať tak, aby sa už k vykonanej práci nemusel vracať.

Ako ste sa stali riaditeľom Národného úradu práce SR (NÚP SR)?
V oblasti služieb zamestnanosti pôsobím už od roku 1992 a NÚP SR vznikol až 1. januára 1997. Pracoval som na viacerých postoch, ktoré v rámci služieb zamestnanosti existujú. Pôsobil som od postu riaditeľa okresného úradu práce (OÚP) až po riaditeľa správy služieb zamestnanosti SR v Bratislave(SSZ), ktorú som ako prvý generálny riaditeľ v roku 1993 zakladal. Následne som ako prvý generálny riaditeľ zakladal NÚP SR v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

V tom čase ste boli členom HZDS. Bola to politická nominácia?
Na túto pozíciu ma vybrala ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Oľga Keltošová, pretože som pôsobil v jej kolégiu. Počas práce v odbore služieb zamestnanosti a na základe mojich skúseností z rôznych riadiacich pôsobení mi akosi pripadlo zriaďovať NÚP SR. Teda na túto pozíciu som bol vybraný priamo ministerkou.
Čo ste robili po odchode z funkcie generálneho riaditeľa NÚP SR?
Vrátil som sa do Žiliny ako riaditeľ Krajského úradu práce a zároveň ako štatutárny zástupca generálneho riaditeľa NÚP SR v Bratislave z toho dôvodu, že som pôsobil v medzinárodných združeniach služieb zamestnanosti v švajčiarsko-slovenskej spoločnosti a tiež v slovensko-francúzskej spoločnosti. V tomto období som mal veľmi veľa pracovných pozícií.
Pôsobíte v tých funkciách doteraz? Čo sa zmenilo a nasledovalo potom?
Nie, v tých funkciách už dnes nepôsobím. Od konca roku 1999 som bol postupne po zmene politickej klímy zo všetkých funkcií odvolaný. Odvtedy som sa viac a viac začal venovať biznisu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ovplyvnilo váš život, prácu a profesiu dlhoročné členstvo v HZDS?
Nespájal by som politiku s profesionálnym životom. Každý máme svoj život a ja som s tým mojím spokojný. Výnimkou sú tragické udalosti, ktoré ma postihli.
Prezradíte nám, akým aktivitám sa venujete v súčasnosti?
Dnes sa venujem biznisu. Podnikám vo viacerých druhoch činnosti a vo viacerých oblastiach. Najbližšie mám však k sociálnej oblasti a k zamestnanosti.
Študujete právo na súkromnej vysokej škole v Prahe. Prečo práve tam?
Myslím si, že je úplne jedno, kde študujem. Táto vysoká škola pôsobí aj na Slovensku, ale v Prahe mi ponúkla to, čo som potreboval.
Znamená to, že veľa voľného času trávite so skriptami v ruke?
Je pravda, že som pracovne veľmi vyťažený a voľného času mám málo. Ale v rámci pracovných povinností veľa času trávim na cestách a tam čítam skriptá, ale aj po večeroch, a tiež cez víkendy.
Ako najradšej trávite voľný čas?
Nemám mnoho voľného času, ale keď si ho nájdem, venujem sa rôznym športom, či už aktívne alebo pasívne. Rád si zahrám tenis, chodím si rád zaplávať, rád hrám golf. Venujem sa kultúre, rád chodím do prírody a mám rád les. Rád chodievam medzi ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

V Čadci podporujete mladých športovcov. Prečo?
Rád si pozriem akýkoľvek šport. Podporujem volejbal, nohejbal, stolný tenis, strelecký klub... Mladí ľudia sú tu preto, aby tu bola perspektíva a ja som medzi nimi preto, aby som im ukázal, že v tomto regióne sa dá tvoriť aj šport a nielen ten, ale aj hospodárstvo a kultúra.
Nemyslíte si, že ako podnikateľ čiastočne suplujete úlohu samosprávy?
V súčasnosti sa tak na to nepozerám. Som rád medzi mladými ľuďmi, som rád, že môžem od nich pochytiť nové myšlienky a zároveň s nimi spoločne tvoriť. Chcem, aby v tomto regióne mladí ľudia zostávali, aby tu začali tvoriť hodnoty a pritiahli kapitál, obnovili zvyky a kultúru.
Vaše meno sa skloňuje s kandidatúrou na primátora Čadce.
Áno, budem kandidovať. To už aj bolo aj medializované.
O podporu ktorých politických strán sa budete uchádzať?
Budem sa uchádzať o širšiu podporu politických strán, aby som preukázal dobrú vôľu a aby som dokázal, že mi ide o správu vecí verejných v širšom zmysle. HZDS je súčasťou vládnej koalície, budeme sa orientovať najskôr týmto smerom. Rokovanie so stranou SNS je pred ukončením. Strana SNS vyjadrila podporu. V súčasnosti rokujem s ďalšími politickými stranami.
A podpora opozičných strán? Vraj rokujete s občianskym združením Mladá Čadca.
K opozičným stranám sa zatiaľ nechcem vyjadrovať. Každá podpora, ktorá bude smerovať k tomu, čo som už uviedol, je pre nás vítaná, vrátane občianskeho združenia Mladá Čadca. Sú to inteligentní, ambiciózni a pracovití mladí ľudia. Ja osobne si myslím, že členovia združenia Mladá Čadca nie sú opoziční. Verím, že spolupráca s nimi môže byť užitočná.

Oslovíte aj ľudí známych v regióne a nezávislých odborníkov?
Áno, keďže som aj v minulosti niekoľko rokov pracoval na úrovni mesta, poznám mnoho ľudí, ktorí pôsobia v meste mnoho desaťročí a bude to jeden z bodov, o ktorý sa budem opierať, aby kroky, ktoré budú potom nasledovať, boli čo najefektívnejšie.
Ako vidíte svoje šance na post primátora necelé štyri mesiace pred voľbami?
Robím všetko preto, aby som voľby vyhral. Všetkým želám volebnú kampaň v rámci noriem a etiky.
Ak bude kandidovať súčasný primátor Jozef Pohančeník, bude pre vás ťažkým súperom?
K súčasnému primátorovi by som sa radšej nevyjadroval.
Myslíte si, že po obvinení z brania úplatku má morálne právo kandidovať?
Keďže sa uchádzam o post primátora nášho mesta, aj na túto otázku by som v súčasnosti nerád odpovedal. Ak prináleží niekomu odpovedať na túto závažnú otázku, nie som to ja, ale iné orgány.

Máte rovnaký meter na ostatných kandidátov, teda nebudete ich komentovať?
Budem sa prezentovať prácou. Vždy som to tak robil a budem sa snažiť robiť všetko tak, aby mali občania jasnú víziu, ktorým smerom sa chcem uberať. Nebudem a nechcem svoju kampaň smerovať proti ani za, pôjdem svojou vlastnou cestou.

Nie je to alibizmus? Vaši voliči by možno očakávali trochu jasnejší postoj...
Ak bude možné zaujať jasnejší postoj urobím to. Mapujeme situáciu v meste. Analyzujeme, hľadáme východiská a riešenia. Zisťujeme, že je opomínaný občan, človek – najväčší zdroj hodnôt a obrovské rezervy sú v nevyužívaní zemepisnej polohy nášho mesta.
Pracujete už na vašom volebnom programe? Kedy ste sa rozhodli kandidovať?
Pracujem na ňom už rok a kandidovať som sa rozhodol tiež pred viac ako rokom.
Čo najviac vyčítate súčasnému vedeniu mesta Čadca?
Malý záujem o občana. Nízku podporu mesta z hľadiska získavania finančných zdrojov mimo rozpočtu mesta Čadce. Veľmi laxný prístup k ľuďom, ktorí chcú v meste podnikať. Nevyužitie zemepisnej polohy Čadce je veľkou škodou. Toto všetko je potrebné dobehnúť.
Myslíte si, že primátor okresného mesta dokáže zvrátiť sociálnu a pracovnú situáciu v tzv. hladovom regióne, za aký sú Kysuce označované?
Myslím si, že áno. Cestu, ktorú som si pred sebou vykreslil, program, ktorý pripravujem svedčí o tom, že je možné, aby došlo k zlacneniu života občanov v meste Čadca. Slovensko je súčasťou Vyšegrádskej štvorky, je súčasťou EÚ. Je na škodu nás všetkých, že kompetentní neuvedomovaním si týchto obrovských možností, život nás občanov neposúvajú dopredu. Čadca je súčasťou trojlístka, susedí s Českom a Poľskom. V neformálnej spolupráci sú obrovské možnosti pre naše mestečko a občanov. Podstatný dôraz treba klásť aspoň na minimálne využívanie fondov EÚ.
V čom máte už teraz jasno, čo by ste chceli konkrétne urobiť?
Volebný program, ktorý pripravujem, sa budem snažiť zverejniť počas volebnej kampane. Budú to úplne jasné kroky, ktoré budú smerovať bližšie k občanom a nerád by som ho zverejňoval dopredu, pokiaľ nie sú jasné kroky ostatných protikandidátov.
Prezraďte nám aspoň niektoré základné tézy, o ktoré sa budete opierať.
Pôjdeme na fondy EÚ, budeme tvrdo bojovať o financie, ktoré patria do regiónu Kysúc, ktorý susedí s Poľskom a s Českom. Budeme sa snažiť dotiahnuť nové technológie, ktoré zjednodušia a zlacnia ľuďom život, využiť širšie verejné obstarávanie na predmety činnosti, ktoré mesto spravuje a zároveň budeme hľadať cestu, aby vzdelaní ľudia neopúšťali Čadcu, ale aby našli uplatnenie z hľadiska pozície svojho vzdelania tu v meste.

Dokážete splniť, čo plánujete?
Myslím si, že dokážeme reálne splniť to, čo plánujeme. Aj v súčasnosti pôsobíme v oblasti Európskeho sociálneho fondu tak, že občania regiónu Kysúc sa môžu u nás vzdelávať, hľadať prácu a zdôrazňujem, že toto všetko majú zadarmo, pretože vieme získať prostriedky v rámci projektov, ktoré priamo realizujeme.
Mohli by ste nám priblížiť, ako konkrétne ľuďom pomáhate?
V minulom roku počet našich klientov z radov nezamestnaných stúpol na 1 670. U nás sa naučia niečo, čo im pomôže nájsť prácu. Napríklad získajú vyšší stupeň gramotnosti prostredníctvom výučby v oblasti výpočtovej techniky od začiatočníkov až po špecialistov, ktorí dokážu tvoriť webovské stránky. Na základe schopností, ktoré získajú, si spoločnosti, ktoré hľadajú zamestnancov, chodia k nám si z nich vyberať.
A čo bude s vašimi firmami, ak vás Čadčania zvolia do čela radnice?
Spoločnosti, v ktorých pôsobím, nemajú žiadne aktivity s mestom. Skôr naopak, spoločnosť, ktorá vie získať prostriedky z európskych fondov, dokáže pomôcť mestu pri získavaní týchto prostriedkov a myslím, že budem využívať manažérsky potenciál tejto spoločnosti v prospech mesta pri získavaní finančných prostriedkov pre naše mesto.
Kultúru a šport budete tiež považovať za vašu prioritou?
Je veľmi smutné, keď sa Čadčania musia chodiť okúpať do Jablunkova alebo do dedinky Mosty u Jablunkova, Keď mladí musia hrávať na hudobných nástrojoch po pivniciach a nemajú vytvorený priestor na kultúrne vyžitie napríklad v amfiteátri a zároveň si myslím, že dnes sa nie je kde v Čadci pokorčuľovať, ani si zabehať, ani sa previezť na bicykli. Čo sa týka kultúry, kultúrny dom je večer o ôsmej zhasnutý a mesto nežije.
Čo považujete za svoj najväčší životný neúspech?
Mohol som toho veľa urobiť a neurobil som. Zažil som v živote z hľadiska pracovnej kariéry vzostupy aj pády, každý pád bol pre mňa poučením. Z hľadiska súkromného života som zažil najhorší pád, aký som mohol zažiť, keď som stratil najbližších manželku a syna. Dokázal som to prežiť len vďaka tvrdej pracovnej disciplíne.

Čo považujete za svoj najväčší životný úspech?
Že môžem slúžiť ľuďom a pomáhať im.
Ako plánujete zosúladiť svoje pracovné aktivity, štúdium a primátorovanie ?
Som manažér, mám jasnú predstavu, ako si všetky povinnosti zosúladím. Svoj čas venujem momentálne príprave volebného programu. Tento čas budem potom venovať občanom. Nikdy sa nedá všetko presne naplánovať, ale urobím všetko pre to, aby služba verejnosti, správa vecí verejných zodpovedala tomu, ako si to občania mesta zaslúžia.
Ste dlhoročný manažér, z čoho vyplýva, že riadite ľudí. Nie je to únavné?
Je pravdou, že som riadil niekoľko tisíc ľudí. Ale keď sa vám práca stane koníčkom, tak sa nedá hovoriť o únave. Myslím si, že nikde som nebol tak dlho, aby som sa unavil. Vždy som niekde postúpil. Svoje skúsenosti som taktiež získaval vo viacerých krajinách sveta.
Na druhej strane, ste rád riadený?
Nie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Päť chýb pri zateplení strechy
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 668
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 781
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 568
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 541
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 823
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 720
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 585
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 371
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 170
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 156
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Vpred ho ženie myšlienka byť najlepším na svete

Ladislav Litva začínal ako futbalista.

Ladislav Litva chcel byť v mladosti najlepší futbalista na svete. Dnes patrí k najlepším naturálnym kulturistom.

Sofia zo Starej Bystrice vás očarí spevom a hrou na heligónke

Sofia Králiková účinkovala už aj v Teleráne, zahrala si po boku Kandráčovcov.

Sofia Králiková, mladá heligonkárka zo Starej Bystrice.
SOM REPORTÉR

Oslovte vaším článkom tisíce čitateľov na Kysuciach aj mimo nich

Napíšte zaujímavý článok a MY mu dáme priestor na našich weboch v rámci nového projektu Som reportér.

Celoplošné testovanie

Celoplošné testovanie: Prebehne počas dvoch termínov, odporúča sa absolvovať oba razy

V prípade pozitívneho výsledku a potrebnej karantény budú zabezpečené dočasné ubytovacie zariadenia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Sedemnásťročného chlapca zavalil strom

Leteckých záchranárov zo Žiliny privolali dnes dopoludnia na pomoc 17-ročnému chlapcovi, ktorého v lesnom teréne v katastri obce Zákopčie zavalil strom.

Už ste čítali?