
Pri príležitosti Národného dňa colníkov sa na Colnom úrade v Žiline konala
dňa 21. septembra 2006 tlačová beseda. Ako nás informoval hovorca Colného úradu v Žiline Marián Hanzel, colníci majú dva sviatky v roku. Jeden je 26. januára - Medzinárodný deň colníkov, ten druhý 21. septembra - Národný deň colníkov.
Táto tradícia je nová a viaže sa na sviatok sv. Matúša.
Najstaršie zmienky o vzťahu svätého Matúša k colníkom pochádzajú z Biblie.
Hovorí sa o ňom aj v Evanjeliu podľa Matúša a v Evanjeliu podľa Marka. Svätý Matúš, občianskym menom Levi, bol jedným zo štátnych úradníkov, ktorí vyberali pre štát mýto, teda de facto colné poplatky. Bol hriešny, rád sa oddával svetským radovánkam. Vďaka Ježišovi sa však obrátil, zanechal pôvodné povolanie a stal sa Kristovým učeníkom. Bol jedným z apoštolov šíriacich kresťanstvo.
Mýtnici vždy pôsobili na obchodných cestách, či už to boli cesty klasické alebo vodné a tu sa využívali obidve. Colníci sú teda nástupcovia jedného z najstarších remesiel. Na Slovensku je zriadených deväť colných úradov.
Pôsobnosť Colného úradu Žilina je na území jedenástich okresov. Po vstupe do Európskej únie a II. etape reorganizácie colnej správy v roku 2005, kedy sa Colný úrad Žilina stal nástupníckym úradom po Colnom úrade Trstená, zostalo v prevádzke osem pobočiek colného úradu, a to v Žiline, Martine, Čadci, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne, Námestove a Trstenej. Tieto útvary zabezpečujú správu spotrebných daní a pôsobia aj ako orgán štátnej správy v oblasti colníctva. Tri stanice colného úradu - v Žiline, Ružomberku a v Trstenej, plnia úlohy v oblasti colného dohľadu a daňového dozoru. Správcami spotrebných daní boli colníci aj pred vstupom do EÚ, ale to bolo viazané len na oblasť dovozu. Zmena správcov znamenala prechod administratívnej formy, ktorú zabezpečovala daňová správa, na vykonávanie fyzických kontrol. Colníci majú v tomto smere aj právomoc ozbrojených zborov, teda môžu vykonávať svoju činnosť so zbraňou.
„Vstupom do EÚ sme prebrali legislatívu Európskej únie. Systém ekonomických opatrení si vyžaduje rôzne modely, ktoré sa na území SR nepoužívali. Tie si colníci museli osvojiť. Priamo sa zúčastňujú na ochrane európskeho trhu s detailným zameraním na národný trh SR. Významným pracoviskom sa stáva pobočka Colného úradu - nácestné stredisko Žilina, práve v súvislosti s projektom, ktorý tu rozvíja KIA Motors,“ dodáva M. Hanzel.