Zriaďovateľom tejto príspevkovej organizácie je Mesto Kysucké Nové Mesto a jej vznik sa oficiálne vedie k 1.10.1996. Hlavným poslaním strediska je v kultúrno-spoločenskej oblasti sprostredkovať obyvateľom mesta i okolia dramatické, zábavné, hudobné, tanečné a výtvarné umelecké predstavenia a hodnoty, vytvárať možnosti pre ich kultúrne, či športové vyžitie a spolu v súčinnosti s mestskými spoločenskými a záujmovými organizáciami a školami sa podieľať na spoločensky hodnotnom napĺňaní voľného času detí a mládeže.
Celkovo 15 zamestnancov strediska sa stará o naplnenie tohto poslania.
Škoda, že návštevnosť kultúrnych podujatí klesá v rámci celého Slovenska a záujem o kultúrne zážitky je v tejto dobe zo strany obyvateľov o niečo nižší ako v minulosti. To nemôžeme povedať o umeleckých súboroch, ktoré pod vedením MKŠS v kultúrnom dome fungujú už niekoľko rokov. Známy je mažoretkový súbor Asanka, ktorý má v týchto dňoch už 68 členiek a môže sa pochváliť mnohými poprednými umiestneniami na celoslovenských i medzinárodných súťažiach. Svoju tradíciu v Kysuckom Novom Meste má divadelníctvo. Detský divadelný súbor Didero, ktorý vytvára v kultúrnom dome priestor pre nadané deti, oslávi onedlho 20 rokov svojej existencie a Divadelný súbor dospelých už 110 rokov. Pod vedením MKŠS uviedli ochotníci v kultúrnom dome, ale i v širokom okolí, už 6 divadelných hier. Ďalším známym súborom je folklórny súbor Jedľovina a jeho súčasť, ženská spevácka skupina Jedľovina. Svoje miesto v kultúrnom dome majú i dve dychové kapely, Nová Kysučanka a Kysučanka.
Tanečnej činnosti sa venuje country skupina Niagara. Verejnosť, najmä ženy a mládež, prejavujú veľký záujem o tanečné kurzy. Country kurz má v kysuckom kultúrnom dome už tiež niekoľkoročnú tradíciu a navštevujú ho ženy rôzneho veku. Funguje tu aj populárny kurz brušných tancov a kurz cvičenia body form, ktorý navštevuje viac ako 50 žien. O kurz spoločenských tancov prejavujú záujem jednotlivci nad 15 rokov. Škoda, že možnosť naučiť sa spoločenské tance nevyužívajú kolektívy stredných škôl ako v minulosti, keď bolo bežné, že tento kurz navštevovali celé triedy. Okrem starostlivosti o umelecké súbory sa pracovníci venujú každoročnej príprave mestského plesu, fašiangovej zábavy, hudobných koncertov, poriadajú rôzne podujatia pre deti, estrádne programy pre verejnosť, záležať si dávajú na organizácii Jakubovských hodov, kultúrneho programu v rámci Kysuckého kultúrneho leta, vianočných programov, tanečných zábav a mnohých ďalších podujatí.
Divadelná sála i dve menšie spoločenské sály v kultúrnom dome sa využívajú aj na podujatia poriadané inými mestskými organizáciami, či školami, tiež na svadby, kary, či firemné oslavy. Je na pracovníkoch strediska, aby záujemcom o prenájom spoločenských sál boli poskytnuté kvalitné služby spojené s prípravou týchto priestorov. Dôležitou súčasťou náplne Mestského kultúrno-športového strediska je organizácia športovej činnosti v meste. Starostlivosť o Mestský športový klub, teda o futbalové družstvá, volejbalový a hádzanársky oddiel prevzalo stredisko tiež na svoje plecia. Poverení pracovníci zabezpečujú ich činnosť, snažia sa o dobré športové výsledky a nezabúdajú ani na ďalšie kluby, ktoré k svojej činnosti využívajú Mestskú športovú halu, či areál štadióna. Mnoho obyvateľov nášho mesta netuší, že športové organizácie, či spoločenské a kultúrne združenia v meste fungujú aj vďaka finančným príspevkom, ktoré sú im každoročne v nemalej výške poskytnuté z rozpočtu mesta.
Ďalšou náplňou MKŠS je prevádzka a činnosť mestského kina. Návštevnosť slovenských kín sa oproti minulosti podstatne znížila, ale s radosťou môžeme konštatovať, že záujem o filmové predstavenia v atmosfére kinosály v našom meste nezanikol a detské filmové predstavenia bývajú dokonca vypredané. Okrem kultúry, športu a prevádzkovania kina zamestnáva pracovníkov MKŠS správa majetku mesta, ktorý mu bol zverený do opatery. Ide o kultúrny dom v Kysuckom Novom Meste, v Oškerde, v Budatínskej Lehote, o budovu Klubu 75 na ulici Belanského, Kino Kysuca, Mestskú športovú halu a celý areál štadióna. Všetky budovy vyžadujú veľké finančné náklady na ich prevádzku, údržbu a opravy. Zamestnanci MKŠS sa teda majú čo obracať. Ich pracovný čas nie je pravidelný. Všetci z nich sú k dispozícii aj vo voľné dni, tak ako to vyžadujú jednotlivé akcie. Mnohí Kysučania sú pravidelnými návštevníkmi podujatí, či už kultúrnych alebo športových.
Medzi nich patrí aj primátor mesta Milan Očko, ktorý prejavuje veľký záujem o činnosť strediska, usmerňuje ho a podporuje vo svojej činnosti. Želaním kolektívu MKŠS je, aby dobrá spolupráca so zriaďovateľom pokračovala i naďalej, tiež aby sa rady návštevníkov v kultúrnom dome, v kine, či na štadióne rozširovali a aby MKŠS svojou činnosťou prispievalo ku kvalitnému spoločenskému životu obyvateľov v našom meste.