Tentokrát to bude už 14. ročník. Etnofilm je najstarší filmovým festivalom na Slovensku. Svoju históriu začal písať v roku 1980, keď sa v Čadci po prvý raz stretli tvorcovia filmov o ľudovej kultúre. Nerozlučne sa s ním spájajú mená takých výrazných osobností slovenského filmu a etnografie ako Martin Slivka, Oskar Elschek, Svetozár Švehlák, Milan Leščák, Dušan Hanák, Daniel Luther a ďalší.
„V rokoch 1980 – 2006 festival uviedol 482 súťažných filmov z 23 krajín sveta. Hoci bol dlhé roky koncipovaný ako bienále českej a slovenskej produkcie, od roku 1998 sa stal podujatím vskutku medzinárodným. O účasť na 13. ročníku, ktorý sa konal v septembri 2004, sa uchádzalo 72 filmov zo 16 krajín Európy, Ázie a Ameriky, z nich sa po rozhodnutí odbornej výberovej komisie do hlavnej súťaže prebojovalo 37 filmov, z toho 28 bolo zahraničných. Do súťaže 14. ročníka festivalu bolo zaradených 33 filmov z 12 krajín, z toho 14 slovenských. Keby ste chceli vidieť všetky súťažné filmy, presedíte pred obrazovkou 22 hodín.
Celkom bolo prihlásených 66 filmov z 15 krajín.
Filmy, ktoré získali ocenenia na predchádzajúcich ročníkoch Etnofilmu, sa zaradili do zlatého fondu filmového umenia s etnologickou problematikou. Za všetky pripomeňme aspoň film Obrazy starého sveta (1972) režiséra Dušana Hanáka, ktorý bol na sklonku totalitnej éry v našej republike vytiahnutý z archívu, kde „odpočíval“ zakázaný vyše 15 rokov a získal na 5. Etnofilme 1988 najvyššie ocenenie a potom vyše dvadsať významných ocenení po celom svete. Práve Čadca mu otvorila víťaznú cestu po svete . Medzinárodný rozmer festivalu posilnilo v roku 2003 prijatie Etnofilmu Čadca za člena “Európskeho koordinačného centra filmových festivalov” so sídlom v Bruseli. Informácie o jeho konaní sa takto dostávajú do všetkých festivalových miest v Európe.
Pôda tohto festivalu sa okrem súťažných projekcií pravidelne stáva dejiskom odborných seminárov, výstav a sprievodných kultúrnych podujatí. Návštevníci festivalu tak majú príležitosť nadviazať nielen nové profesionálne i osobné kontakty, ale aj lepšie spoznať kysucký kraj, jeho históriu, kultúrne pamiatky, ba i skvosty jeho prírody.
Pripomeňme významný seminár na 13. ročníku venovaný zakladateľovi festivalu, nesporne jednej z najvýznamnejších osobnosti slovenského etno a dokumentárnemu filmu – Martinovi Slivkovi. Svojou programovou orientáciou zaujíma ETNOFILM ČADCA výnimočné postavenie. Je jedným z mála európskych i svetových filmových festivalov, ktoré sa venujú ľudovej kultúre v jej rozmanitosti a bohatstve. Autori súťažných filmov si všímajú nielen tradície a spôsob života človeka, ale aj dôležitosť spoznávania vlastných koreňov. Do popredia ich záujmu sa dostáva aj téma vzájomnej komunikácie medzi rôznymi kultúrami, potreby vzájomného pochopenia, úcty a tolerancie, ktorá v súčasnosti nadobúda osobitný význam. Poslaním nášho festivalu je predstaviť návštevníkom hodnotné filmové diela, ktoré tieto vysokoľudské myšlienky evokujú, ako aj podnietiť filmových tvorcov k vzniku nových diel s týmto zameraním,” hovorí riaditeľka Kysuckého múzea v Čadci Ľubica Kullová.
Štrnásty ročník Etnofilmu Čadca 2006 sa bude niesť v znamení osláv 110. výročia filmového podnikania na dnešnom území Slovenska, ktoré pripomenie pripravovaná výstava. Podujatie sa koná pod záštitou prezidenta Ivana Gašparoviča. Riaditeľom Etnofilmu Čadca, ktorý podpirilo Ministerstvo kultúry SR, Literárny fond, je režisér Ján Oparty.Hlavnými organizátormi sú Žilinský samosprávny kraj, Kysucké múzeum Čadca, Mesto Čadca, Slovenský filmový ústav Bratislava, spoluporiadateľmi Dom kultúry Čadca, Slovenské národné múzeum Bratislava, Kysucká kultúrna nadácia Bratislava , Kysucké osvetové stredisko Čadca, Klub priateľov pre záchranu kultúrnych a historických pomiatok Kysúc, Kysucká galéria, Klub filmových novinárov SSN Bratislava, Slovenský filmový zväz Bratislava a Únia slovenských televíznych tvorcov Bratislava.