
To znamená, že do nej len tak hocikoho nepustí. „Dňa 5. 11. 2004“ som na základe kúpno-predajnej zmluvy získal vlastníctvo tejto budovy. Išlo o stavbu vrátane prístavieb a v pivničných priestoroch sa nachádzala kotolňa. V zmluve bola klauzula, že technológia kotolne je v majetku Mestskej teplárenskej spoločnosti v Čadci (MTS), ostatné je moje.
Do zmluvy bolo vsunuté poriadne zúžené vecné bremeno v prospech MTS spočívajúceho len v práve voľného prístupu do kotolne. Konkrétne tam stojí napísané: „Ostatné náležitosti – nájomné a podobne bude súčasťou novej zmluvy,“ vysvetľuje Jozef Hanzel, na hlavu ktorého sa v posledných dňoch zniesla spŕška kritiky a obvinení, že on je tá čierna ovca, kvôli ktorej sa v Čadci nekúri. Konkrétne v budove okresného súdu, okresnej prokuratúry, špeciálnej základnej školy a Kysuckej knižnice. Aj kvôli tomu Mesto Čadca vyhlásilo stav núdze v tepelnej energetike. Mestská teplárenská spoločnosť totiž „mestu“ oznámila, že sa jej nepodarilo obnoviť výrobu a dodávku tepla z plynovej kotolne, pretože vlastník budovy, spoločnosť CUBUS, a.s. s majiteľom J. Hanzelom, jej bráni vstup do nej.
Predložila aj písomné podania, ktorými žiadala spomínanú spoločnosť o vstup a prevádzkovanie, súdne rozhodnutia o predbežnom opatrení, upovedomenie o začatí exekúcie, oznámenia štátnej energetickej inšpekcie a podnet polícii pre dôvodné podozrenie zo spáchania trestných činov poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia a všeobecného ohrozenia. „Takýto stav je stavom núdze v tepelnej energetike, lebo je vyradená z prevádzky sústava tepelných zariadení na území mesta na obdobie dlhšie ako 48 hodín,“ píše sa okrem iného v oznámení mestu. Majiteľ budovy hovorí, že k 30. 10. t.r. mu MTS dlhuje čiastku 1,5 milióna korún za nájom. Už pred dvomi rokmi podľa jeho slov apeloval na to, aby uzatvorili nájomnú zmluvu, ktorá by ošetrovala aj také veci, akými sú bezpečnosť, hygiena či požiarna prevencia. „Neviem, kto by znášal následky, keby sa niečo stalo.
Stojí tu napríklad aj obrovský komín, je potrebné vyjadrenie statika, či je v poriadku. Kto bude znášať škody a následky, keď sa niečo stane? Takáto zmluva však doposiaľ nebola uzatvorená a nikto nereagoval na podnety z mojej strany. Akurát primátor, keď som spomenul, že kotolňu vysťahujem. Vyhlásil „núdzový stav“. Ide o paradoxné riešenie, pretože mesto vlastní 40 percent teplárenskej spoločnosti a tak v podstate vyhlasuje pokyny sám sebe,“ tvrdí J. Hanzel. Dodal, že 31. októbra sa uskutoční súdne pojednávanie ohľadom bezdôvodného obohatenia sa teplárenskej spoločnosti. Tepláreň a majiteľ budovy totiž navzájom na seba podali trestné oznámenia. MTS sa bráni, že majiteľ od nich požaduje mesačné nájomné 70 tisíc korún, čo je pre nich neakceptovateľná cena.
Riaditeľ špeciálnej základnej školy v Čadci Jaroslav Velička dal deťom v rámci svojich kompetencií do pondelka 30. októbra voľno. „Ak sa situácia nevyrieši, bude musieť problém riešiť zriaďovateľ, teda Krajský školský úrad a Ministerstvo školstva,“ hovorí. V škole kvôli zime museli zatvoriť desať tried, ktoré navštevuje okolo sto žiakov. Okrem toho je ohrozená aj práca Špeciálno-pedagogickej poradne s pôsobnosťou pre celý región, ktorá sídli takisto v tejto budove. Múdro konštatuje, že do budúcnosti uvažujú, že si vybudujú vlastnú kotolňu, čo už niektoré z budov, ktoré sú zatiaľ napojené na tú momentálne nefungujúcu, už začali realizovať. Problémom „zimy“ sa zaoberali na zasadnutí minulý štvrtok aj poslanci mestského zastupiteľstva. Tí rozhodli, že kúriť sa musí. Len aká bude realizácia snáh a rozhodnutí, keď sporné strany sú obrazne povedané „na seba ako pes a mačka“?