Lekárne sú tu cez týždeň otvorené najdlhšie do 18., v nedeľu do 12. hodiny. Nie je to však jediné mesto v rámci Žilinského kraja. Ani jedna z lekární v Žilinskom kraji totiž nemá nočnú pohotovosť. Otvorená je do 22. hodiny večer len jedna lekáreň v Žiline a jedna v Martine. „Pre lekárne je to stratová záležitosť. Lekár za pohotovosť dostane zaplatené, lekárňam takúto službu nikto nepreplatí. Stalo sa, že keď sme mali otvorené, podvečer alebo v noci neprišiel nikto alebo len 1 - 2 ľudia. A náklady na prevádzku lekárne boli vysoké,” hovorí lekárnička Vilma Kollárová. S týmto názorom sa stotožňujú aj ostatní: „Mám na to dva pohľady. Pokiaľ sa na to pozerám ako lekárnik, určite by som tu nechcel byť do nejakej 22. hodiny, no musíme sa na vec pozerať z pohľadu pacienta. Pre lekáreň sa to finančne určite neopláca, ale pre pacienta by bolo výhodné, keby si mohol aj v nočných hodinách zaobstarať súrny liek. Na druhej strane ľudia vedia, ako to funguje, tak sa podľa toho dokážu zariadiť, “ hovorí ďalší čadčiansky lekárnik.
Podľa slov predsedu regionálnej lekárnickej komory v Čadci Igora Minaroviča pohotovostná lekárenská služba nie je v zákone definovaná a tým na ňu nie sú vyčlenené zdroje z verejných financií. Jediným zdrojom príjmov pre lekárnikov zostáva teda výdaj a predaj liekov. Pokiaľ si váš zdravotný stav, s ktorým na pohotovosť prídete, vyžaduje predpis nejakého lieku, môžu vám ich v nevyhnutnom prípade poskytnúť tam. Držia však len základné lieky. „Pohotovosť je zariadenie na akútne poskytnutie zdravotníckej starostlivosti, aby nedošlo k ohrozeniu života, nie na liečenie. Ďalšiu liečbu zabezpečuje ošetrujúci lekár. Lekár na pohotovosti ani nemusí pacienta nastaviť na antibiotiká,” hovorí lekárka Irena Kožáková, ktorá prevádzkuje pohotovostnú lekársku službu pre deti aj dospelých v čadčianskej nemocnici. Keďže nefunguje večerná a nočná zubná pohotovosť, neraz tam zablúdia aj pacienti s boľavým zubom, ktorým v nevyhnutnom prípade poskytnú analgetiká. Pohotovostnú lekársku pomoc vyhľadávajú najmä ľudia s problémami dýchacích ciest, s ťažkosťami chrbtice, úrazmi či akútnymi poruchami trávenia.
Tento problém trvá dlho a zdá sa, že sa tak rýchlo ani nevyrieši. Lekárnici majú svoju pravdu a nikto im ich počínanie nemôže zazlievať. Na druhej strane na Kysuce prichádza stále viac turistov a tí sú možno z domu zvyknutí na iné móresy. I na to, že v meste je v noci otvorená aspoň jedna lekáreň. „Ide o celoslovenský trend, v ničom sa nevymykáme. Tento stav je na základe analýzy návštevnosti a požiadaviek z regiónov,” dodáva hovorca Žilinského samosprávneho kraja Peter Kubica.