Ide o najstarší medzinárodný filmový festival na Slovensku. Zrodil sa v roku 1980. Koná sa ako bienále, vždy v párnych rokoch. Z národnej prehliadky slovenských a českých filmov sa postupne stal od 10. ročníka v roku 1998 medzinárodným filmovým festivalom.
„V rokoch 1980-2006 bolo uvedených v súťaži 489 filmov z 22 krajín. Do súťaže 14. Etnofilmu 2006 bolo prihlásených 66 filmov z 15 krajín, do súťaže bolo zaradených 33 filmov z 12 krajín, z toho 14 slovenských. Filmy súťažia v troch kategóriách – dokumentárne filmy, publicistické filmy a populárno-vedecké filmy a etnografické záznamy. Priemerná dĺžka súťažného filmu je 40 minút a všetky súťažné filmy trvajú 22 hodín. Po prvý raz sa do súťaže dostali v tomto roku filmy z Iránu a Belgicka, po osamostatnení a rozdelení aj filmy zo Srbska a Čiernej Hory. Okrem 14 slovenských a 2 českých súťažných filmov, budú o Zlatého, Strieborného a Bronzového Turoňa súťažiť ďalej filmy z Maďarska, Chorvátska, Nemecka, Talianska, Slovinska a Poľska,“ hovorí predseda tlačovej komisie Etnofilmu Štefan Vraštiak. Podľa jeho slov významným ročníkom bol 5. Etnofilm Čadca v roku 1988, na konci totalitnej éry v bývalom Československu. Z archívu vytiahli od roku 1972 trezorovaný film režiséra Dušana Hanáka Obrazy starého sveta. Získal Veľkú cenu Etnofilmu a vydal sa z Čadce na cestu do sveta, kde získal vyše dvadsať ocenení, najviac ocenení pre film v histórii slovenskej kinematografie.
V rokoch 1980- 2004 bolo na Etnofilme udelených 120 ocenení, z toho 66 slovenským filmom a tvorcom. Predsedom medzinárodnej poroty je nemecký filmový kritik, teoretik a historik Hans Joachim Schlegel . V porote je ďalej režisér Iľja Ruppeldt z Nového Zélandu, režisér Ján Fúzik z Maďarska, slovenský etnograf PhDr. Martin Mešša a vdova po Martinovi Slivkovi, zberateľka ľudových goralských piesní PhDr. Oľga Slivková.
„Štrnásty ročník Etnofilmu Čadca 2006, nad ktorým prebral záštitu prezident republiky Ivan Gašparovič, sa nesie v duchu pripomenutia 110. výročia začiatku filmového podnikania na dnešnom území Slovenska. V decembri roku 1896 sa konali na Slovensku prvé kinematografické predstavenia, najskôr v Košiciach (19. 12.) a hneď na to v Bratislave/25.12./. Okrúhle jubileum pripomenú pásma krátkych filmov z dejín slovenskej kinematografie – Tak sme začínali, ale aj výstava filmových plagátov zo zbierok Slovenského filmového ústavu v Bratislave. Do programu boli zaradené aj ďalšie dve tematické pásma slovenských krátkych filmov – Etnoklasika a Kysuce vo filme.
Film Jánošík z roku 1921 bude uvedený so živou hudbou Vladimíra Mertu, Jany Lewitovej a skupiny Teória otrasu. Jubileum dr. Ivana Hálku, českého lekára, ktorý pôsobil 40 rokov na Kysuciach, pripomenie krátky film Lekár chudoby a hraný film Živá voda, inšpirovaný jeho životom. Uskutočnia sa aj dve voľné tribúny, na ktorých bude diskusia o súťažných filmoch. Slovenských 14 súťažných filmov je výber toho naj, naj, naj zo slovenskej dokumentárnej tvorby. Získali už 34 ocenení, z toho film Pururambo15, 6 cien film Iné svety, 5 cien film Vízie z inferna, 4 ceny film My zdes. Cena Martina Slivku a Literárneho fondu bude udelená slovenskému tvorcovi za najlepší individuálny výkon . Svoju cenu udelia aj filmoví novinári akreditovaní na festivale a filmoví diváci,“ dodáva Š. Vraštiak.
Štrnásty Etnofilm Čadca 2006 skončí v sobotu 11. novembra vyhlásením cien a ocenením tvorcov najlepších filmov. Jubilejný, 15. ročník Etnofilmu Čadca sa bude konať v roku 2008.